Prozatímní třinácté místo se ziskem sedmnácti bodů ale trenéra a vedení týmu příliš neuspokojuje. „Věděli jsme, že to nebude v krajském přeboru jednoduché a do soutěže jsme šli v roli nováčka s cílem vyhnout se sestupovým místům a být co nejblíže středu tabulky," říká úvodem našeho zastavení v Břidličné kouč mužstva Petr Kostelník.

Fotbal v Břidličné táhne a láká do ochozů pěkného stadiónku s výborným travnatým povrchem slušné návštěvy.

Po krajském přeboru toužili v Břidličné generace fotbalistů, funkcionářů a příznivců. V sedmdesátých letech, kdy fotbal mocně podporoval místní tovární gigant Kovohutě, dokonce angažoval oddíl hráče a trenéra až z dalekého Havířova. Ani to ale velký vzestup kopané v Břidličné nakonec nepřineslo.

Přesto se mohl fotbalový oddíl pyšnit dobrou mládeží, ze které se doplňovalo družstvo dospělých. Kovohutě Břidličná, jak nesly oddíly název, se postupně propracovaly do A třídy, kde hrály v devadesátých letech a na počátku nového tisíciletí důstojnou roli. Pak ale přišel útlum a léta působení v I. B třídě.

Vzestup nahoru přišel v sezóně 2011/2012, kdy tým pod taktovkou navrátivšího se místního trenéra a patriota Jana Bubely postoupil za velké radosti místních do I. A třídy. Velkou zásluhu na tom měl i návrat domácích odchovanců z Rýmařova Jiřičného, Ondrušky, Györgyho, Kamila Kocúra a dalších.

Tým Břidličné ani v I. A třídě nehrál vzadu a prokazoval ambice, zvláště pak po příchodu zkušeného dalšího místního trenéra Pera Kostelníka, který měl za sebou léta působení v Rýmařově. „Dostali jsme se tehdy na vítěznou vlnu a chtěli jsme stále vyhrávat. Když se pak naskytla příležitost postupu do krajského přeboru z druhého místa, tak jsme hráli až do konce a vyšlo to," dodává nynější kouč Břidličné Petr Kostelník.

V Břidličné slavili po roce další postup, tentokráte ale s historickou nálepkou, poprvé do vysněného krajského přeboru. Tým se připravoval na novou soutěž v roli nováčka od začátku července. Kádr mužstva opustili Vlastimil Samson, který odešel do Staré Vsi, Richard Hapka se vrátil do Světlé Hory a ztrátou bylo neangažování záložníka Sloty, který patřil v celé sezoně v I. A třídě do základní jedenáctky nováčka krajského přeboru.

„Příprava nám vcelku vycházela a také úvodní zápas v Českém Těšíně jsme zvládli a přivezli překvapivé vítězství. Pak ale přišla šňůra někdy i smolných těsných porážek. Dobrou partii jsme hráli s Krnovem a dalšími soupeři. Dělali jsme ale zbytečné chyby a také jsme nedokázali proměňovat brankové příležitostí. Tyto příčiny nás stály ztráty bodů a my se propadli až k závěru tabulky," pokračuje Petr Kostelník.

V Břidličné potřebovali doplnit post na hrotu útoku a po čtyřech kolech se to podařilo. „Máme dost úzký kádr a museli jsme tým doplnit hlavně na hrotu útoku. Po čtyřech kolech jsme se nakonec domluvili s Holčákem, který o sobě dával vědět hlavně v závěrečných podzimních kolech, kdy prokázal kvality," doplňuje kouč Břidličné.

V Břidličné fotbal táhne a fanoušci pomáhali svému týmu až do závěru podzimu. V něm svěřenci Petra Kostelníka zabrali. Cenná remíza 2:2 v předposledním kole na hřišti Heřmanic a veledůležité vítězství na vlastním hřišti v posledním podzimním kole nad Českým Těšínem vytáhla tým Břidličné do klidnějších vod.

Břidličná se nachází na třináctém místě se sedmnácti body stejně jako dvanáctá Polanka. Na další týmy ztrácí fotbalisté Břidličné minimálně a na jaře bude ještě tuhý boj. „K celkové spokojenosti s podzimem asi schází to, že jsme mohli určitě uhrát více bodů. Byla utkání, kde jsme byli hodně blízko a nakonec je ztratili. V závěru podzimu jsme měli potíže i s tréninkovou účast. Hráči dojížděli a své hrají i pracovní povinnosti. Přes zimu musíme zapracovat," říká trenér Kostelník.

Ani pro jarní část krajského přeboru ale nechystají ve fotbalové Břidličné velké změny. Ekonomické podmínky toho příliš nedovolují, a tak se nechystají ani velké přestupy.

„Finance nás limitují, a tak nepočítáme s velkými příchody. Budeme spoléhat na stávající kádr mužstva a opory v něm, kde by mělo vše zůstat beze změn. Samozřejmě nějaké změny nevylučujeme, ale to uvidíme až během zimní přípravy, která bude dostatečně dlouhá," zakončil naše zastavení ve fotbalové Břidličné zkušený lodivod týmu Petr Kostelník.