Zmar, trápení a bída. Podzimní část sezony skončila pro fotbalisty Rýmařova přímo tragicky. Vratká bárka Jiskry se potopila na samé dno divize, při snaze o změnu kursu hodila přes palubu i svého kormidelníka.

Měl Jiskru zvednout, ale nezměnil nic

Ovšem ani nová trenérská akvizice v podobě Milana Duhana nepřinesla úspěch. „Jsme poslední, to je jasné, s tím už prostě nikdo nic neudělá. Je to obraz kvality hráčů, kteří v Rýmařově hrají,“ vypálil Duhan kritický projektil do vlastních řad.

Do mužstva přišel ve druhé polovině sezony jako nový impuls a hojivá náplast pro krizí zmítané mužstvo, měl jej vyzvednout ze dna divize. Jenže Duhanovo angažmá nezměnilo na rýmařovské agónii zhola nic. Jiskra pod novým trenérem vyčarovala ze sedmi zápasů pouze čtyři body, což je příliš málo na to, aby poslední klub tabulky skutečně pomýšlel na záchranu.

O jeden bod lepší než Kostelník

Osobní zklamání si však Duhan nepřipouští. „To určitě ne, zklamaný nejsem. Odevzdal jsem týmu maximum, co jsem mohl,“ oponuje. „Nějaké nastartovaní tady svým způsobem proběhlo. První zápas ve Valašském Meziříčí jsme prohráli jen těsně 0:1, bohužel nám to utkání nevyšlo a od té doby jsme se už nedokázali zvednout,“ ohlíží se zpět.

Krátkou podzimní štaci u rýmařovského mužstva si Duhan představoval zcela v jiném světle, přestože byl nakonec o jediný bod úspěšnější než jeho předchůdce Petr Kostelník. „Odehráli jsme dobrá, ale i špatná utkání včetně toho s Šumperkem,“ připomíná domácí výprask 1:5. „Vyloženě hrozný zápas jsme odehráli například i v Hulíně. Dvě utkání proto hodnotím velice špatně, dvě naopak dobře, ostatní jako průměr,“ přemítá nad podzimními výsledky Jiskry.

Kdo je za podzimní katastrofu zodpovědný? „Samozřejmě my trenéři, a to už jak výběrem hráčů, tak tréninkovým procesem. Ale s tím už nikdo nic nenadělá, teď je potřeba nějakým způsobem konsolidovat kádr a přivést lepší hráče,“ vyzývá vedení klubu.

Drastická záchrana: Vyměnit celý kádr

Zase ty posily - právě příchodem nových hráčů nejen Duhan, ale i jeho předchůdce podmiňuje naději na záchranu divize. Bývalý trenér Rýmařova se přitom už krátce po domácím výprasku s Šumperkem nechal slyšet, že by nejraději vyměnil celou jedenáctku, zkrátka kus za kus. Ani docházka fotbalistů Jiskry na předzápasovou přípravu se Petru Kostelníkovi vůbec nelíbila. „To jsou interní informace, které nebudu komentovat. Ale přístup hráčů k tréninku hraje svou roli,“ uznal Duhan.

Víra v záchranu ho ale neopouští, byť Rýmařov ztrácí z poslední příčky na čtrnáctý Havířov už šest bodů. Propast mezi Jiskrou a týmy z vyšších pater je ještě výraznější. „Hraje se ještě přece o pětačtyřicet bodů, šance existuje vždy,“ odmítá Duhan sestupové myšlenky. „Teď to chce sednout s vedením, zjistit, jaké má plány a jakým způsobem se chce do budoucna prezentovat. Pokud budou mít v Rýmařově zájem divizi udržet, tak ta šance je skutečná a ne že ne.“

Zůstane u týmu?

Přitom není vůbec jasné, zda právě Duhan bude tím, kdo na jaře potáhne Jiskru za divizní záchranou v roli trenéra. „To nevím. Měl jsem dohodu s vedením na posledních sedm zápasů. Mám smíšené pocity, uvidíme, co bude dál,“ krčil rameny.

A kdyby vedení rýmařovského klubu skutečně oslovilo Duhana s nabídkou o prodloužení spolupráce? „Záleží, na jaké koncepci bychom se domluvili. Za stávající situace bych totiž pokračovat určitě nechtěl, alespoň co se týče hráčského kádru, to opravdu ne.“