Jaké jsou však plány a cíle nejen mužstva mužů, ale také mládeže a vůbec celého FK Krnov? Co se vůbec děje okolo krnovského fotbalu? Na to odpovídal opět Antonín Hudský. Muž, který je duší fotbalu v Krnově, v nové sezoně bude nejen trenérem mužského áčka, ale byl zvolen i předsedou klubu.

Jaké jsou cíle mužstva mužů na letošní sezonu?

Já jsem u toho mužstva pátou sezonu, ale cíle neměním. Chci hrát s našima klukama dobrý fotbal, snažit se hrát nahoře a uvidí se. Neřeknu, že pojedeme na postup, protože krajský přebor bude zase nabitý. Je tam Dolní Benešov, jsme tam my, a pak ti ambiciózní Hradec nad Moravicí, Český Těšín, Dětmarovice, Frýdlant. Zase to bude řežba. I ta Polanka bude nepříjemná.

Máme těžké rozlosování. Jedeme do Polanky, pak máme doma Těšín a potom nás čekají dvě utkání venku, ve Frýdlantu a v Porubě. Hlavně se chceme odvděčit divákům. I když jsme sestoupili, tak jsme měli největší návštěvy. Nikdo v divizi neměl tolik diváků.

Takže abych se vrátil k těm cílům. Chceme hrát pohledný fotbal, abychom zase nalákali diváky, a já si myslím, že přijdou, i když je to o soutěž níž. Uhrát dobré výsledky a hrát na špici.

Zkusme ještě něco říci ke krnovským divákům. Opravdu na fotbal pravidelně chodili, i když se nedařilo.

Měli jsme z toho obrovskou radost. K nedělnímu odpoledni v Krnově prostě ten fotbal neodmyslitelně patří. Uvažovali jsme, že bychom změnili hrací den na sobotu, ale to by tolik lidí nepřišlo. Ta neděle už je zavedená. Už na ten podzim, kdy jsme měli spoustu porážek, spoustu hloupých porážek, kdy jsme měli dost smůly. To padaly góly v osmdesátých devátých a v devadesátých minutách, tak lidi stejně přišli.

Podzim jste měli opravdu smolný. Myslíte, že ty porážky tým hodně srazily?

Určitě, ty mladé kluky vždycky srazí, když se jim nedaří hned ze startu. A pak už se body těžko honily. Když se na to podívám zpětně, tak jsme sice sestoupili, ale o kolik to bylo? O čtyři body. A to jsou právě ty zbytečné ztráty. Rozhodovaly maličkosti. Ale to, co jsme odevzdali, na ten úzký kádr, co jsme měli, a v těch nejchudších podmínkách v celé divizi, které jsme měli, já jsem klukům poděkoval.

A velké zadostiučinění pro ty kluky byly právě i ty divácké návštěvy. Fanoušci nás ocenili i za ten „slavný" Slavičín, který přijel se zlínským áčkem. Hrál se výborný a hlavně vyrovnaný fotbal. A ještě jedna věc mě těší. V zápasech s těmi milionářskými kluby jsme dokázali uspět. My jsme jim prakticky sebrali nejvíce bodů ze všech.

Zase naopak jsme ztráceli body se spodkem, kdy jsme měli vykartované hráče.

Je opravdu tak velký rozdíl mezi Krnovem a třeba Prostějovem nebo Orlovou?

Všechno je to o penězích. A tady ty peníze prostě nejsou. Fotbal je fenomén. Hraje ho nejvíce lidí na planetě. Kolem fotbalu se střídají vlády. Vždycky, když je nějaký šampionát, tak to sledují všichni. U nás je 682 000 registrovaných hráčů z deseti miliónů lidí. Ve čtyřicetimiliónovém Polsku je 620 000 hráčů. To se málo ví. Pořád slyším: Ale vždyť to hraje každý. Ano, hraje to každý. Někdo to slyšet nechce, ale je to tak.

Jedna osobní otázka. Po uplynulé sezoně jste říkal, že už jste unavený a nevíte, jestli budete pokračovat. Jsou to právě ti lidi kolem fotbalu, fanoušci, ta atmosféra, co vás při tom drží, že zas do toho jdete nanovo, obětujete veškerý volný čas a budete předsedou klubu i trenérem?

Přesně tak. To řešíme doma s manželkou, ta mě obrovsky podporuje, moje dcera taky a u Tomáše je to jasné. Já tvrdím, že jsem v takové centrifuze. Není mi jedno, jak se krnovský fotbal bude vyvíjet. To, že jsem i předseda klubu, nebyl žádný převrat. Sedli jsme si na schůzi a domluvili jsme se, jak to bude fungovat. Vlasta Gřunděl bude dělat tu papírovou práci, ve které je zběhlý a já zase tu práci venkovní, to znamená různé porady, semináře a ježdění na kraj a asociaci.

Takže vlastně fotbalový oddíl funguje jako předtím, ale přesto, jaké jsou předsevzetí nového předsedy?

V Krnově žiji padesát let, a jak říkám, není mi jedno, kam se to bude ubírat. Chci změnit pohled ostatních lidí na tohle „slepé střevo republiky". Chci to prostě zvednout. Myslím si totiž, že to město a lidé v něm, si ten opovrhující pohled od ostatních nezaslouží. Žijí tu dobří lidi. Nejvíc mě hřeje to, že se dělá něco pro děti. Zase se pro ně nakoupil nějaký materiál.

Ty děcka nejsou z Thaiwanu, nejsou z Mongolska, nejsou z Číny, ale jsou z Krnova. A tyto děti musíme podporovat a dělat všechno proto, aby měly vybavení, aby měly zázemí, aby nás dobře reprezentovaly. A nejen nás jako FK Krnov, ale oni reprezentují město Krnov, které nám na tu mládež přispívá.

Ale chtěl bych víc provázat tu spolupráci. Ta sportoviště, co tu máme, jsou dobrá, dá se tam ještě spousta věcí udělat. Financí je sice málo, takže to nebude najednou, ale jak říkají Angličani, step by step, krok za krokem. Teď se začala budovat nová hala. Škoda je sokolovny, která je zanedbaná. Když jsme běhali na atletické dráze, tak se na nás koukalo třicet děvčat s cigaretami v puse, místo, aby taky něco dělaly. A já pořád tvrdím, že když to děcko bude něco dělat, tak to bude stát míň, než když budeme budovat nějaké domy pro nějaké závislé.

Bohužel strašné kvantum dětí žije v nějakém virtuálním světě u počítače. Ale nejlepší relax je přece se někde proběhnout, u toho do něčeho kopnout, něco hodit, někde vystřelit, něco chytit. To je taková moje vize. Mimo jiné bych chtěl tady přitáhnout Zbrojovku Brno s Milanem Halaškou a Radkem Petrem a zahrát si přátelák, aby ty děti viděly, že když se chce, tak to jde někam dotáhnout.

Nerad jsem slyšel v divizi, no jo, vy tam ten sever. Ale přitom se tu každému líbí. Kamarádi vždycky říkají, jak je tady parádně. Parádně tu je, ale musíme na tom pracovat, musíme vydělat nějaké peníze a hlavně udržet tady schopné lidi. A my je neudržíme tím, že se zavřou ve tři hodiny v činžáku a budou se dívat z balkónu. Lidi prostě musí pro ten Krnov něco udělat, aby jim víc přirostl k srdci.

To není o tom, že všichni máme zahrádky, opečeme si kuře a pak jedeme pryč.

Vraťme se zase zpátky k fotbalu. Na Krnovsku byli vždycky dobří fotbalisté, ale jak jste říkal, musí se s tím pracovat.

Tady je okolo dvou set fotbalistů, ať už jsou v Krnově, Úvalně, Krásných Loučkách nebo v Chomýži. Ale je s nimi třeba pracovat. Ano, zabere to hodně času a taky vás to musí bavit. Pokud vás to přestane bavit, tak to nemá cenu, dělat něco násilím.

Já jsem si po sezoně nechal trochu lhůtu na rozmyšlenou, jestli budu pokračovat. Ale to ani nejde skončit, jít od toho fotbalu pryč. Když vidíte ty šestileté kluky lítat po trávníku, to je paráda. A pak je za pár let vidíte ve Zbrojovce Brno nebo v Hradci Králové nebo v Olomouci, v Opavě, tak to je ta vizitka, že asi neděláme všechno špatně z pohledu druhých.

Ale ti druzí, kteří něco komentují nebo takoví ti diskutéři na Internetu, ti můžou klidně přijít a já s každým dám řeč. Nejednodušší je se anonymně někde napsat a psát nesmysly. Ale to je bohužel v české nátuře.

Generálka nevyšla

Generálka před startem krajského přeboru nedopadla pro krnovské fotbalisty příliš dobře. V nedělním odpoledni totiž Krnovští na vlastním hřišti podlehli rezervě SFC Opava vysoko 1:6.

Domácí prohrávali už od páté minuty a po chvíli přidala Opava i druhou branku. Janu Vavrečkovi se sice podařilo snížit, ale byla to jen labutí píseň krnovského celku. Hned z protiútoku totiž hosté zvýšili z penalty na 3:1 a do poločasu přidali ještě jednu branku. Navíc už ve dvacáté minutě musel střídat brankář Petr, který opustil hřiště po srážce s protihráčem.

Po změně stran se Krnov marně snažil dobýt opavskou svatyni. Za to Opavští přidali ještě dva góly a zaslouženě vyhráli 6:1. Krnov tak dostal těsně před začátkem soutěže tvrdý direkt.

„Byli lepší, fotbalovější. Na Opavě bylo vidět, že trénuje čtyřikrát týdně. Mají to béčko na divizi dobře poskládané, myslím, že pokud budou hrát takhle, tak v sezoně nebudou mít problém," chválil hru soupeře kouč Krnova Antonín Hudský.

Samozřejmě se pozastavil i nad svým celkem. „Hráli jsme bez Lukáše Mitury a Franty Kaštovského, který si na tréninku poranil kotník. Šance jsme si vytvořili, a dost šancí, ale zase jsme neproměňovali. A pak to bylo podle hesla: nedáš, dostaneš," krčil rameny trenér Krnova. Z prohry si však Antonín Hudský těžkou hlavu nedělá. „Sezona bude úplně o něčem jiném," říkal s klidem.

V utkání se objevila další nová tvář. Vlastně staronovová, neboť Adam Ondra z SFC Opava je krnovským odchovancem. Adam by měl v nové sezoně posílit záložní řadu krnovského týmu. Setká se tak v jednom mužstvu se svým bratrem Štěpánem, který přišel do áčka z dorostu. Potvrzena je i většina již avizovaných posil. Podepsáno má Tomáš Šupák, Miroslav Petr i František Kaštovský.

Problém je jedině u navrátilců z Rakouska, Michala Krčmaříka a Vladimíra Klementa. „Máme je potvrzené, ale zatím ještě nejsou dořešené papírové věci. Musí přijít registrace z Rakouska a projít to přes FAČR. No a ti na to mají třicet dní, to víte úředníci," objasnil situaci krnovský lodivod a dodával: „Každopádně se budeme snažit, aby bylo všechno do začátku soutěže v pořádku."

FK Krnov - SFC Opava B 1:6 (1:4)
Branka Krnova: Vavrečka
FK Krnov: Petr (20. Řeháček) - Biskup, Zelník, Daříček, Dvořák - Adam Ondra, Bartoníček, Šupák, Klement - Krčmařík, Vavrečka, střídali: Štěpán Ondra, Ručka, Sztuka. Trenér Antonín Hudský