Hráči Regionální fotbalové akademie Moravskoslezského kraje, která v Ostravě začala působit letos v září, budou mít na Bazalech k dispozici hřiště s přírodní i umělou trávou, tělocvičnu, posilovnu, běžeckou dráhu, šatny i prostor pro regeneraci. Přeměna stadionu pro potřeby fotbalové akademie začala v červenci 2018.

Přestavba areálu trvala 15 měsíců. Hlavní plocha hřiště bývalého fotbalového stadionu se rozšířila a nyní ji tvoří tři příčná tréninková hřiště, která bude ale možné využít pro mistrovské zápasy také jako jedno hřiště standardních rozměrů. Vedle plochy s umělou trávou je v areálu také druhé hřiště s přírodním trávníkem, dále plochy pro posilování, nácvik obratnosti i vytrvalostní cvičení, tělocvična, posilovna, prostory fyzioterapie a šedesátimetrová krytá běžecká dráha pod nově vybudovanou tribunou. Hlediště má kapacitu 450 diváků.

„Legendární Bazaly zůstávají fotbalové. Po dokončené rekonstrukci v nich najdou prostor pro trénování i měření sil mladí hráči. Snižujeme tímto významně deficit tréninkových ploch ve městě a podporou vzniku fotbalové akademie otevíráme novou kapitolu v přípravě mladých fotbalistů v Ostravě. Věřím, že tato investice přispěje k tomu, že se Ostrava znovu stane vyhlášenou líhní talentů pro celý český fotbal, že na Bazalech vyrostou noví velcí hráči a že se i Baník Ostrava dočká znovu po letech mistrovského titulu,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Kultovní stadion Bazaly, který byl domovským areálem Baníku od roku 1959 až do sezony 2014/15, byl kompletně zrekonstruován. Modernizace, probíhala od července 2018 a skončila s tříměsíčním zpožděním kvůli dalším úpravám, které v projektu původně nebyly, vyšla na 320 milionů korun. Z toho město uhradilo 220 milionů korun, kraj přidal 70 milionů, zbytek platil investor, jímž je společnost Vítkovice Aréna, která bude sportoviště provozovat. Rekonstrukci areálu prováděla společnost Hochtief.

Slavnostní otevření stadionu Bazaly, 2. prosince 2019 v Ostravě. Na snímku Libor Folwarczny.
Šéf Vítkovice Aréna: Bazaly nejsou předražené

„Kvalitní sport k našemu regionu patří. Pochází od nás nespočet sportovních hvězd, které Moravskoslezský kraj reprezentují nejen v rámci republiky, ale také v zahraničí. Fotbalová akademie jistě vychová další várku sportovních nadějí, na které budeme pyšní. Jistě, nejdůležitější je talent, tvrdá práce a dobré vedení, ale nesmíme zapomínat na kvalitní zázemí. Proto jsme na vznik akademie významně přispěli a plánujeme i další partnerství. Rádi bychom poskytli příspěvek na vnitřní vybavení i další fungování akademie. Fotbal je celosvětově nejoblíbenějším sportem a my chceme jeho budoucnost v Moravskoslezském kraji podpořit,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Slavnostní otevření stadionu Bazaly, 2. prosince 2019 v Ostravě.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Oproti původnímu plánu se termín dokončení posunul zhruba o tři měsíce. Zpoždění způsobily komplikace při úpravách hřišť. Firma narazila na skálu v místě useknutých ochozů, při vrtání pilotů, jimiž je podepřen celý svah, se narazilo na volné prostory a ty bylo nutné sanovat. Sanovat se musela také průrva v místě někdejších hodin, kde dnes stojí betonová zeď mezi hracími plochami.

„Ve veřejné zakázce se nám podařilo interiéry do budovy vysoutěžit oproti původnímu 15 milionovému předpokladu o polovinu levněji. Ušetřených 7,5 milionu mohlo být uvolněno na revitalizaci přilehlého prostranství areálu, opravu horní asfaltové komunikace a oplocení. Reprezentativní tak bude nejen areál, který budeme provozovat, ale i jeho okolí,“ doplnil předseda představenstva společnosti Vítkovice Aréna Libor Folwarczny.

Stadion Bazaly těsně před dokončením, 7. října 2019 v Ostravě.
EXKLUZIVNĚ! Předražené Bazaly. Kolik stály? Neuvěříte!

Žáci z akademie, která začala v Ostravě působit už v září, museli proto necelé tři měsíce trénovat v provizorních prostorách, v polovině listopadu se přesunuli na Bazaly.

„Máme obrovskou radost, že budeme moci využívat takový areál, jakým jsou nové Bazaly. Toto magické místo je historicky spojeno nejenom se slavnými ligovými, pohárovými i mezistátními fotbalovými bitvami, ve kterých se zaskvělo mnoho hráčů pocházejících z tohoto regionu. Měla zde své místo i mládežnická líheň, z níž vzešli pozdější ligoví a reprezentační hráči. Ostravský areál nyní patří zejména svým sportovním vybavením k naprosté špičce mezi všemi regionálními akademiemi v České republice. Za to patří naše poděkování městu, kraji i Fotbalové asociaci ČR,“ řekl výkonný ředitel Regionální fotbalové akademie MSK Tomáš Bernady.

Talenti z regionu

Regionální fotbalová akademie nabrala talentované chlapce z Ostravy a okolí. Jsou to žáci osmých tříd, kteří nyní absolvují školní docházku na Základní škole Bohumínská v Ostravě, která pro dojíždějící funguje jako internátní s ubytováním v kolejích na Hladnově. V příštím roce akademie přijme další osmáky, takže bude mít dva ročníky začínajících fotbalistů.

Stadion Bazaly těsně před dokončením, 7. října 2019 v Ostravě.
Komentář Aleše Uhra: Bazaly za všechny prachy

V Moravskoslezském kraji nyní budou fungovat dvě fotbalové akademie stejně jako ve Středočeském kraji, populačně silný kraj je bude schopen obě obsadit. Podle memoranda, které sepsala Fotbalová asociace ČR a Karviná letos v červnu, si nechá Karviná děti ze své spádové oblasti směrem na sever a Bazaly pokryjí jižní část Moravskoslezského kraje.

Areál bude využívat také Baník Ostrava pro prváky a druháky střední školy. Hřiště tak budou plně využita celkem čtyřmi třídami. Sportovní hala v budově se bude ve volných odpoledních a večerních hodinách pronajímat pro sportování veřejnosti.

„V první řadě je velmi dobrou zprávou, že Bazaly zůstaly nadále zachovány pro fotbal a že zde vznikl areál, který je kromě jiného určen i široké veřejnosti. Pro budoucnost fotbalu v Ostravě je velmi důležitý i fakt, že na Bazalech najde své útočiště Regionální fotbalová akademie. A samozřejmě lze kvitovat i skutečnost, že se na toto místo po čase konečně vrátí alespoň část Baníku Ostrava. Otevřením areálu na Bazalech udělal fotbal v Ostravě rozhodně velký krok kupředu,“ prohlásil výkonný ředitel FC Baník Ostrava Michal Bělák.

Historie. Bazaly v době největší slávy Baníku. Ilustrační foto
Bazaly mají 60 let. Jak šel čas s legendárním chrámem Baníku?

Odhadované roční náklady na provoz Bazalů budou kolem 14 milionů korun, město bude platit jen jejich část, objekt bude dotovat stejně jako další městská sportoviště. Pro rok 2020 Ostrava na činnost akademie schválila podporu ve výši 6,45 milionů korun. Peníze akademie použije na nájem a služby spojené s pronájmem sportovišť a nebytových prostor, ale také na zdravotní prohlídky členů žákovských družstev, spiroergometrické testy, i na dopravu žáků akademie včetně nákupu kuponů ODIS pro přepravu městskou hromadnou dopravou v Ostravě.

O další náklady se podělí Regionální fotbalová akademie a klubová akademie Baníku. Na chod akademie bude částkou 3 miliony korun ročně přispívat také Fotbalová asociace České republiky. Navíc poskytne vzdělávací programy na městské, regionální i meziregionální úrovni a přidá programy na zvýšení zájmu mládeže o pravidelnou sportovní a vzdělávací činnost ve fotbalových oddílech na území Ostravy.

K TÉMATU

Proměna očima hráčského agenta a bývalého fotbalisty Baníku Ostrava Václava Svěrkoše:
„Nejvíce mě mrzí, že na Bazalech nestojí stadion, kde by se mohl hrát ligové zápasy Baník. Provedly se nemalé úpravy a mohl tam stát fotbalový stadion. Argument, že to není možné, se podle mě nezakládá na pravdě. K ceně bych se oficiálně nechtěl vyjadřovat. Každopádně Bazaly vypadají hezky a těší mě, že z nich alespoň v nějaké podobě zůstalo zachované sportoviště a bude se tam hrát fotbal."