„Akce podobného charakteru je ojedinělá, ale má smysl a potenciál do budoucna,“ oceňuje Petr Pitvor projekt, na který z pozic předsedy komise rozhodčích Moravskoslezského krajského fotbalového svazu (MSKFS) a člena výkonného výboru OFS Karviná dohlíží. „Rádi bychom v podobných kurzech pokračovali, aby se podařilo získat co nejvíc zájemců o funkci fotbalového rozhodčího,“ pochvaluje si Petr Pitvor spolupráci s MFK Karviná a Obchodní akademií Karviná.

Začala v roce 2018 a zásluhou Tomáše Červenky, člena výkonného výboru OFS a trenéra mládeže MFK, se k ní teď přidal okresní svaz. Středoškolský studijní obor Ekonomika a sport je kombinací obchodních, účetních a ekonomických předmětů. Zároveň obsahuje výuku tělesné výchovy, specializovanou kondiční a sportovní přípravu, teorii sportu a sportovní psychologii, které vyučují trenéři MFK Karviná.

Plaketu k uvedení do Síně slávy světové organizace zápasu převzal Vítězslav Mácha od předsedy Českého svazu zápasu Bela Svitka 19. září 2020 v ostravském hotelu Green. Teď získal Cenu Emila Zátopka pro českou sportovní legendu.
Mezi legendami. Zátopek byl pro Vítězslava Máchu vzor, teď získal jeho cenu

Cílem kurzu je snaha získat některého z mladých fotbalistů do řad rozhodčích i osvěta pravidel mezi samotnými hráči. Příkladem může být aktivní rozhodčí a zároveň profesionální brankář ligové Karviné Jakub Drobek. „V začátcích své rozhodcovské kariéry jsem byl také aktivním hráčem. Dopoledne jsem odpískal utkání žáků, odpoledne jsem šel hrát za svůj tým. Vše se dá skloubit. S přibývajícím věkem jsem se rozhodl aktivního hraní zanechat, věnovat se plně pískání a nelituji,“ líčí předseda komise rozhodčích OFS Karviná Petr Bebenek.

„Těší mě zájem studentů o znalosti pravidel fotbalu. Na konci kurzu absolvují testy a těm, kteří mají zájem, bude naší komisí udělena licence C rozhodčího fotbalu a ihned je zapojíme, například k řízení halových turnajů Zimní ligy mládeže, které pořádá OFS Karviná,“ vysvětluje lektor a aktivní sudí Petr Lukašík, zařazený na listině rozhodčích pro Moravu a místopředseda Komise rozhodčích OFS Karviná. Kurz na obchodní akademii probíhá v sedmi výukových blocích v učebně a na hrací ploše Sportovního střediska Kovona.