„Stávalo se, že za celý soutěžní ročník to nezvládl jeden tým a odstoupil, teď je jich víc,“ konstatoval Vladimír Janoško, sekretář Moravskoslezského krajského fotbalového svazu (MS KFS). Z krajského přeboru se odhlásil Fulnek, z I.A třídy Dolní Lutyně, z I.B třídy Tísek a teď byly vyloučeny Mosty, které se třikrát nedostavily k utkání.

„Bohužel v amatérských soutěžích nejsou hráči. Není to jenom u nás, ale je to problém v celé republice. My jsme ještě na rozdíl od jiných silný kraj a fotbalistů máme hodně,“ upozornil.

Dolní Benešov končí v MSFL
Dolní Benešov končí předčasně v MSFL! Co bude dál?

Přesto se vedle čtyř týmů v kraji na jaře odhlásil z MSFL Dolní Benešov, z okresních přeborů Široká Niva (Bruntál) a Vřesina B (Ostrava), vyloučena byla Viktorie Bohumín (Karviná).

„Dva roky se kvůli covidu pořádně nehrálo a kluci se do toho těžko vraceli. Předtím dohrávali třeba v osmatřiceti letech, dnes mají čtyřicet a do rozjetého vlaku se jim špatně naskakovalo, proto skončili. Další, kteří hrají fotbal amatérsky pro zábavu, dávají přednost práci a rodině,“ podělil se Vladimír Janoško o poznatek.

Fulnek končí v krajském přeboru
Černý scénář se naplnil, muži Fulneku končí

„Je hodně klubů, které sezonu dohrávají ve dvanácti nebo jedenácti lidech, když do toho nečekaně přijde nějaké zranění nebo karty,“ připomenul krajský sekretář nedávný duel I.B třídy Budišov - Krásné Loučky, který byl předčasně ukončen pro nízký počet hráčů hostů. „Případů, kdy jejich počet klesne pod sedm a nedohraje se zápas, bylo v této sezoně také hodně,“ doplnil.

Dolní Lutyně v I.A třídě předčasně skončila.
Ani finanční motivace nepomohla. Dolní Lutyně v I.A třídě končí. Proč a co dál?

Soutěže mládeže zatím tohle netrápí, na jaře se v kraji odhlásil pouze jeden tým dorostu a žáků. „V posledních letech ubývají dospělí, ale přibývají děti, po covidu je v přípravkách obrovský nárůst,“ prozradil sekretář MS KFS s tím, že problematické jsou přechody z kategorie žáků do dorostu a pak mezi muže. „Tam jsou největší úbytky, ale to bylo i dřív. Má to logické důvody, kluci jdou na střední a vysoké školy, začnou mít jiné zájmy a ne každý u fotbalu zůstane,“ vysvětlil.

Zápas srpnového 4. kola fotbalové I.B třídy, skupiny D FC Kopřivnice - FK Tísek 5:0.
Tísek neměl hráče, proto odstoupil ze soutěže. Fotbal v obci ale nekončí

Dá se vyřešit nedostatek mužů než do jejich věku doroste generace z přípravek? „Soutěží je hodně, pořád se rozšiřují divize a v okresech pak nemají s kým hrát. Už delší dobu upozorňujeme na potřebu reorganizace soutěží a uzpůsobení počtu dospělých. Doufáme, že nás vyslyší,“ přál by si Vladimír Janoško, aby se už utkání nemusela kontumovat pro malý počet fotbalistů na trávníku.

Fotbalisté Horní Suché v zápase 26. kola I.B třídy porazili v Petrovicích Internacionál 3:1 a kolo před koncem soutěže si zajistili 1. místo ve skupině C a s ním i návrat po 10 letech do I.A třídy.
Horní Suchá už může slavit: po vítězství v Petrovicích postoupila do I.A třídy

„Připravujeme už nový ročník a zatím to vypadá, že se do něj nepřihlásí jen dva tři kluby,“ potěšilo sekretáře MS KFS, že v příští sezoně katastrofa nehrozí.