„Bohužel se přes léto nepodařilo správně doplnit kádr. Navíc byla ze strany hráčů poměrně špatná tréninková morálka, což se na nás v závěrečných fázích zápasů podepisovalo,“ hledá příčiny bruntálské mizérie Zatloukal, který po pouhých dvou kolech na lavičce nahradil rezignujícího Antonína Muru.

Boj o záchranu Bruntálští ale nevzdávají, na dvanácté Dětmarovice jim chybí sedm bodů. „Uděláme pro to na jaře maximum, když se to ale nepovede, tak se svět nezboří,“ říká Radek Zatloukal.

Trenére, Bruntál má po podzimu čtyři body, asi to ani jinak než negativně hodnotit nelze…

Určitě jsme si mysleli, že těch bodů uhrajeme víc, ale myslím si, že to je shoda několika faktorů. Tím nejhlavnějším je asi to, že se v létě kádr nepodařilo dobře doplnit. Hráči, kteří přišli, bohužel byli z devadesáti procent zranění. Fojtík neodehrál nic, Hrabina stihl pár zápasů a hrál se zraněním, což byl problém i několika dalších hráčů, ale nechtěli jsme to nikde ventilovat.

Dalším důvodem je slabá fyzická kondice. Poslední dva roky se trénovalo víceméně jen v pátek. Do šedesáté minuty jsme byli schopní držet krok, pak už jsme nestačili. Špatně se trénuje, v tomhle směru by si hráči trošku měli sáhnout do svědomí. V neposlední řadě jsme měli i trochu smůly, několikrát jsme prohráli o gól.

Říkáte, že se kádr nepodařilo dobře doplnit. Mezery po Kovaříkovi, Adamovském a dalších jste tedy nedokázali zacelit?

Já jsem naskočil po panu Murovi do rozjetého vlaku, nic jsem s tím v tomto směru dělat nemohl. Nejsou to jen odchody Adamovského a Kovaříka, jsou to i bratři Kundrátci a Češek, což mě hodně mrzí. To je dohromady pět hráčů základní sestavy a na tyto posty se nepřivedla náhrada. Měli jsme pět hráčů ve středu hřiště, ale neměli jsme kraje ani útok. Když nebyl Orság, tak jsme nikoho jiného typologicky neměli. Nechci říct, že přišli špatní hráči, ale typově neodpovídali tomu, co Bruntál potřeboval.

Asi tedy víte, na kterých postech vás nejvíce tlačí bota…

Ano, víme to přesně. Některé hráče už máme vytipované, teď je otázka, zda se nám je podaří přivést. Tvrdím, že bychom měli doplňovat bruntálské kluky, kteří jsou momentálně v Opavě a podobně a chtějí za Bruntál bojovat. Mělo se to dělat už na jaře, kdy nám o nic nešlo. Hledáme bojovné a vítězné typy, kterých momentálně máme hodně málo. Musí být vidět touha po úspěchu.

Pojďme zpátky k výkonům na hřišti. V minulých letech byl bruntálský stadion nedobytnou pevností, proč tomu letos tak není?

Kdo na ty fotbaly chodil, tak viděl, že už loni byly některé zápasy hodně ubojované a prohrálo se s Přerovem. Jak už jsem říkal, zanedbávaly se tréninky, kluci ztrácí výkonnost a na podzim nás to doběhlo. Některé zápasy doma byly lepší, některé horší, ale chybí nám prostě touha po vítězství.

Po celý podzim jste měli problémy se střílením branek, v jednu chvíli jste dal na hrot Dohnálka. Proč jste u toho nezůstal?

Přišla další zranění v obraně, vypadl Horák, Krajčovič a Hrabovský, takže to bylo hlavně kvůli tomu.

Bída vyvrcholila zápasem v Opavě, kde jste chytli desítku…

Řekli jsme si, že do zápasu vstoupíme stejně jako doma s Karvinou. Chtěli jsme hrát ve dvou obranných řadách, v současné chvíli nemáme na to, abychom s takovými kluky hráli otevřený fotbal. Po druhé a třetí brance jsme přestali dodržovat taktiku, hra se roztáhla, čehož Opavští využili a z každé šance dali gól.

Jak vám na střídačce při takovém debaklu bylo?

Samozřejmě to nebylo příjemné, ale takový zápas prostě jednou může přijít. Je důležité si to pak vyříkat a hlavně se poučit, aby se to neopakovalo.

Mužstvo bylo pod velkou dekou, jak moc náročné to bylo pro vás jako trenéra?

Neřekl bych, že to byla nějaká velká deka, nikdo na nás netlačil, že prostě musíme vyhrát. Kdyby se spadlo, tak se Bruntál nezboří. Mrzí mě jen, že se měsíc dobře trénovalo, pak ale skončily prázdniny a tréninková morálka upadla. Pořád jsem opakoval, že v divizi musíme trénovat aspoň třikrát týdně. Chtěli jsme do toho vnést více fyzična, ale asi na to nemáme charakterově mančaft. Z toho jsem hodně zklamaný. Účast nebyla dost velká na to, aby se mužstvo po fyzické stránce zvedlo.

Co musíte na jaře zlepšit, abyste mohli myslet na záchranu?

Pokud se budeme bavit o současném kádru, tak je to právě ta tréninková morálka. Není to o tom, jestli chce hrát divizi Urban nebo Zatloukal. To musí chtít hlavně hráči. Také je důležité vhodně doplnit kádr, hlavně směrem dopředu. Zlepšit se musí i bránění, které není pouze o čtveřici vzadu, ale o celém týmu. Někteří hráči nebyli ochotni pro tým zabojovat i vzadu, tohle nám chybí. Chybí nám rváči a srdcaři.

A jak to vypadá s vámi? Budete u mužstva pokračovat?

Momentálně bychom se k tomu úplně nechtěli vyjadřovat. Máme připraveny dvě až tři varianty. Ještě není nic jasného.

TOMÁŠ CHALUPA