V dalším díle pravidelného podcastu Deníku „Evropa pro Čechy” s evropským editorem Deníku Lubošem Palatou se od nového ministra české vlády Martina Dvořáka dozvíte o jeho pohledu na český euroskepticismus, za který podle Dvořáka může především bývalý prezident Václav Klaus, ale také tři desítky let politiky budovaná nedůvěra k Evropské unii.

Podle Dvořáka nemá být na Evropské unii pro Čechy tolik podstatné, kolik z ní dostanou peněz. Důležitější je, že jsme členy společenství rovnoprávných států, které sdílejí společné hodnoty demokracie. Velkým problémem dalšího rozšiřování Evropské unie je podle Dvořáka také zklamání z našeho dosavadního působení v Evropské unii. Naším domácím problémem pak je, že jsme velkou část z obrovského množství peněz, které jsme z Evropské unie dostali, utratili nesmyslně. Často za věci jako golfová hřiště a soukromé penziony. A nedokázali jsme, na rozdíl třeba od Polska, výrazně změnit k lepšímu naši infrastrukturu, včetně dobudování sítě dálnic.

V dalším díle videopodcastu Evropa pro Čechy nový ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák říká, že vztah k Čechů k Evropské unii byl celých třicet let systematicky poškozován, a to především exprezidentem Václavem Klausem. | Video: Luboš Palata

Dvořák, který je díky své předchozí práci i odborníkem na Balkán, chce usilovat o co nejrychlejší rozšíření Evropské unie o státy západního Balkánu. Přes všechny problémy, které tyto země mají. Pokud bude podle Dvořáka cenou za další velké rozšíření Evropské unie omezení práva veta jednotlivých členských států, je to podle něj přijatelná cena za krok, který Česko dlouhodobě podporuje a prosazuje.

O tom a o mnohém dalším bude tento další díl podcastu Evropy pro Čechy.

Podcast Deníku „Evropa pro Čechy“ o dění nejen v Evropské unii vysíláme už třetím rokem každou středu ve 12:00. Pořadem provází evropský editor Deníku Luboš Palata.