Co si na topení můžeme zkontrolovat sami?
V bytech s ústředním topením se na zimu můžeme připravit kontrolou radiátorů. Důležité je, aby v nich nezůstal vzduch. Zda tomu tak není, se přesvědčíme snadno. Stačí vzít kbelík, hadr a klíč, jímž uvolníme ventil. Poté se z něj se syčením uvolní vzduch. Když začne téct teplá voda, znamená to, že vzduch je pryč. Stačí ventil zase utáhnout.

Servis kotle
Na další kontroly již potřebujeme pozvat odborníky. U topení plynem jsou zásadní pravidelné kontroly. Na kontrolu spalinových cest je třeba pozvat jednou ročně kominíka, kondenzační kotel se má kontrolovat každý druhý rok. Každá z kontrol vám sice sebere zhruba hodinu času, může ale ušetřit spoustu peněz. Správný servis kotle snižuje náklady na vytápění až o 15 procent. V opačném případě nejen ztrácíte peníze kvůli vysoké spotřebě, ale kotel může být dokonce životu nebezpečný. Také zanesená spalinová cesta může vést k jeho poruše.

Revize otopné soustavy
Na revize před zimou by se nemělo zapomínat ani tam, kde během roku mysleli na úsporná zařízení. Pokud jste nově zateplili fasádu či střechu anebo vyměnili stará okna za nová, izolační, změnily se tepelné ztráty domu. Tepelná soustava tak může být nově naddimenzovaná a vyplatí se pozvat odborníka. Kde může najít úspory? Kupříkladu kontrolou stoupaček, regulačních armatur, termostatických ventilů i hlavic. Poté znovu provede výpočet pro optimální vyvážení celé otopné soustavy.

close Šetříme za energie info Zdroj: Deník zoom_in Šetříme za energie Kolik peněz můžeme ušetřit?
Záleží na velikosti domu a způsobu vytápění. Podle serveru Šetřím.cz kupříkladu v částečně zatepleném rodinném domě o ploše 150 metrů čtverečních vytápěném plynem lze při pravidelném servisu kotle za rok ušetřit až 200 kWh. Má totiž o 20 procent vyšší účinnost, takže úspora může činit 695 korun.

Instalujte fólii za radiátor
Další úsporu tepla i peněz může přinést, pokud nebudete zbytečně zakrývat radiátor závěsy či nábytkem. Když do místnosti proudí veškeré teplo, spotřeba se sníží. Ještě více pomáhá deska s hliníkovou fólií instalovaná za radiátor, která odráží teplo do středu pokoje.