S kreslenými vtipy začal v sedmnácti letech na táboře. Tam dostal na starost táborové nástěnky. „Když jsem tehdy uviděl, jak vypadají, docela jsem se hrozil. A pronesl cosi v tom smyslu, že bych to snad nakreslil líp i já. Prý ať to zkusím. Tak jsem to zkusil a ono to šlo,“ vzpomíná Radek Chodura.

Podle jeho slov humor a dobrá nálada fungují proti strachu a úzkostem. „Hrozně rád kreslím obrázky a vtipy v čekárně u doktora. A pak je na místě rozdávám. Je až neskutečné, jak to promění náladu,“ míní autor kreslených vtipů.

Afrika Jana Velíka zcela uchvátila.
Průvodce a lovec. Podívejte se na Afriku očima Jana Velíka ze Svratky

Nejenže tak dalším pacientům vykouzlí úsměv na tváři, ale zároveň je potěší a rozzáří jim den. Jejich reakce jsou zase potěšením pro něj. „Jeden pán mi třeba řekl, že už má doma obraz od akademického malíře. A ten obrázek ode mne že si dá hned vedle něj. Další paní mě požádala ještě o jeden obrázek. Protože má dva vnoučky. A takových historek mám povícero,“ usmívá se Radek Chodura.

„Hlavně ale lidé přestanou řešit nemoci, zdravotní problémy, kdo kdy umřel… A místo skleslých ramen se ojevují úsměvy. Obzvláště teď, v době covidu, je to velice příjemná a pozitivní změna,“ dodává.

Rozveseluje i sestřičky

Kreslenými vtipy zásobuje také zdravotníky. „Pan doktor Hatala, můj obvoďák, už jich má ode mne pěknou sbírku. A když jsem loni ležel na chirurgii v Novém Městě na Moravě, zásoboval jsem humorem i sestřičky a doktory,“ potvrzuje.

Jeho vtipy nevznikají pouze v čekárnách u lékařů. Kreslí je v práci, v hromadné dopravě, při čekání v budovách úřadů, na vandrech i při toulkách přírodou.

Inspirace je všude spousta. „V naprosté většině případů reaguji na dění kolem. Ale občas se stane, že se vyskytne cosi jako „zbloudilá kulka“. Něco, co s okolním děním vůbec nesouvisí. A já vůbec nechápu, proč mne to napadlo právě teď a tady,“ zamýšlí se Radek Chodura, který zároveň dodává, že některá témata jsou pro něj nepřekročitelná tabu. „Rozhodně bych nekreslil nic, co by propagovalo rasismus, nacionalismus, komunismus nebo násilí. Dělat si srandu z koncentračních táborů, či z vraždění novinářů mi taky přijde hodně za hranou. Uznávám, že někdy může být vulgární slovo skvělou pointou, ale obecně mi sprostota jako dobrý humor nepřijde. A taky odmítám kreslit reklamní vtipy,“ vyjmenovává Radek Chodura.

Své humorné obrázky podepisuje písmenem E. „E jako Ementál. To je moje trampská přezdívka,“ vysvětluje.