Páteční seriál Deníku:
Den s…

Zatímco asistentka Kamila Bucká vařila kávu, Jiří Žák spustil počítač a kontroloval došlou elektronickou poštu. Mezi maily se objevily i dopisy, v nichž se na něj obracejí se svými problémy obyvatelé bruntálského a části opavského regionu.

„Některé z problémů lze pomoct reálně vyřešit, jiné jsou takové, že je nejsem schopen nijak ovlivnit,“ svěřil Deníku senátor Jiří Žák. Stejně se ale snaží s každým jeho problém probrat, poradit, kdo by mohl pomoci, prostě člověka alespoň nasměrovat. Poté Jiří Žák velmi rychle proletěl monitoring tisku, který mu poskytuje Senát. Jde vlastně o přehled všeho, co se o práci Senátu nebo jeho samotného objevilo ve sdělovacích prostředcích. Přehled zpráv na internetu pročetl senátor už zrána doma.

Nato již začíná každodenní řetěz psaní, telefonování, schůzek a jednání. V bleskové poradě s asistentkami Kamilou Buckou a Vladimírou Draždíkovou se dohodnou, jak bude dnešek vypadat. Protože den před naším setkáním večer přijeli z Prahy, dopoledne je nutné dokončit práci na novele Zákona o rodině, k níž měli předevčírem několik jednání.

Pořád zvoní telefony

V poště byl také požadavek, aby poslal do časopisu Spolku o obnovu venkova, jehož je prvním místopředsedou, článek o Mikroregionu Slezská Harta.
Takže sleduji, jak vzniká požadovaný materiál. Do diktování zvoní telefony, protože zrovna vyšla v agentuře ČTK zpráva o změnách, které s sebou přináší novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, na níž Jiří Žák pracuje už několik let.

Nyní se vše blíží k úspěšnému závěru. Novela prošla Senátem, má podporu odborné veřejnosti a nyní míří do Poslanecké sněmovny. Jiří odpovídá na otázky novinářů, které zajímají hlavně podrobnosti nového bodového systému.

V 11 hodin odjíždíme do Nové Pláně, obce, která je příkladem, jak pěkně může vypadat český venkov. Cestou dál vyfotíme novou rozhlednu na Velkém Roudném. Poté senátor Jiří Žák i s asistentkami odjíždí na prohlídku osady a přátelské posezení jako poděkování za dvoudenní zájezd po pražských zahradách a návštěvu Senátu, kterou pro ně koncem června zorganizovali. „Jsem překvapen velikostí a malebností osady, čítající osmdesát zahrádek,“ těšil se senátor Žák.

Pracuje non – stop

Dnes se ale nezdržíme, není čas. Jiří Žák odjíždí do Olomouce, kde posadí na vlak pražskou asistentku. V krátkých intervalech následují dvě schůzky o řešení chybného postupu ministerstva zemědělství při udílení dotací a setkání kvůli chystané novele zákona o rodině. Cestou zpátky se ještě zastaví u místostarosty Mutkova, který také řeší problém s proúčtováním udělené dotace.

Toho se já už ale neúčastním. Loučíme se. Jiří Žák si pochvaluje, že dnes je program velmi příjemný, protože ho nečeká to, co v mnoha jiných dnech, a to noční přesun do Prahy.

Žák vysvětluje, že před časem se podílel na jednáních, jejichž cílem bylo dosáhnout souhlasu vlády s její náročnou rekonstrukcí. I tento obrázek jako příklad dobré praxe se v některém z příštích čísel časopisu o venkovu objeví. Výjezd zakončíme v rybářství Tylov, kde i bleskově poobědváme. Asistentka Vladimíra Dražílková je z Prahy, na ryby jezdí do jižních Čech, ale zdejší pstruh ji nadchl.

Po návratu do kanceláře jsou dohodnuty termíny několika dalších schůzek na příští dny. Probíhá další telefonát, tentokrát s novinářkou z Blesku. I ona se zajímá o změny v bodovém systému. Odpoledne se vydáváme na krátkou návštěvu do zahrádkářské osady U Bukového potoka, jejíž členové nás pozvali v minulých dnech.