Po roce jsme znovu pro čtenáře uspořádali ve čtvrtek 22. května Den s Deníkem na krnovském náměstí Loni jsme se občanů Krnova ptali, co je nejvíc v jejich městě trápí. Bylo to nevyhovující koupaliště. A nač si lidé stěžovali letos? Na totéž.

Zeptali jsme se proto starostky Krnova Renaty Ramazanové, zda Krnované mají nějakou naději na moderní koupaliště či aquapark. Podle starostky je pochopitelné, že občané opět upozorňují na koupaliště, které v Krnově bylo vybodováno už v roce 1932.

„Není divu, že na koupaliště myslíme právě na prahu léta, a já doufám, že snad nebude studené jako dnešní den. Loni jsme si řekli, že pro město velikosti Krnova skutečně nutně potřebuje koupaliště odpovídající potřebám 21. století,“ sdělila starostka Ramazanová občanům z podia na hlavním náměstí a pak zrekapitulovala, co se od loňska změnilo.

Končí výstavba kanalizační přípojky, která svede odpadní vody z koupaliště. Odpady ze sociálního zařízení dosud shromažďované v žumpách tak konečně skončí na čistírně odpadních vod. Vzhledem k tomu, že se koupaliště nachází v II. ochranném pásmu vodního zdroje, jedná se o důležitý krok z hlediska ochrany spodních vod. Kanalizační přípojka za 2,7 milionu korun vede přes řeku Opavici směrem k recyklačnímu dvoru a dále na ulici Karáskova, kde je kanalizační šachta.

„Už loni jsem řekla, že koupaliště není levná záležitost, řádově takových sto milionů korun. Mohu vám oznámit, že už v průběhu června budeme mít k dispozici studie, které budou řešit nejen bazénovou vanu, tobogány, skluzavky a všechno co souvisí s vodou, ale také slušné vybavení šaten. Pokud někdo stráví na koupališti celý den, tak si nevystačí jen se sportem a vodními hrami, ale chce mít k dispozici také důstojné restaurační zařízení nebo nějaké slušné občerstvení. To k letnímu dni patří stejně jako atrakce. Koupaliště nebude pozítří, ani letos. Typuji, že realizace začne nejdřív tak po roce 2010, protože je to opravdu velká akce. To ale neznamená, že dnes se pro koupaliště nic nedělá,“ ujistila starostka občany.

Sto milionů za koupaliště je jen velmi hrubý odhad, ve skutečnosti to může být samozřejmě ještě víc. Jen z městského rozpočtu se rozhodně nedá tak velká investice utáhnout. „U akce jako je koupaliště je nejspíš jediná šance ucházet se o peníze ze strukturálních fondů. Pokud to nestihneme do roku 2013, znamenalo by to financovat tak obrovskou částku z městského rozpočtu a zanedbat všechno ostatní, co město potřebuje. Jsem ale optimista a věřím, že se to povede. Všechny nás koupaliště zlobí už takových čtyřicet let. Teď už stojíme na prahu období, kdy se s tím problémem konečně začínáme vážně pracovat,“ zakončila starostka.

V pestrém programu vystoupily tanečníci ze souboru Dance Nationu, bubenická skupina For Fun z Dětského domova v Lichnově, společenství herců a šermířů Keltik. Potlesk sklidil za své kousky kouzelník Hakim i místní škola dixilendu Jazzsle. Předvedl se krnovský oddíl sportovní gymnastiky, jeho vystoupení upozornilo na nábor, který se koná 7. června v tělocvičně Střední pedagogické a zdravotnické školy od 10 hodin.

Mladou zpěvačku Veroniku Otáhalovou doprovodila při vystoupení hrou na kytaru její kamarádka a spolužačka ze krnovské Střední pedagogické školy Tereza Dosoudilová. Na pódiu o svých zážitcích z automobilových závodů vyprávěli Jiří Žák a Marek Spáčil, zájemci si mohli prohlédnout jejich soutěžní kamion.

Libor Nowak, předseda sportovní komise města Krnova, promluvil o investicích do krnovských sportovišť. Mladí krnovští vodní záchranáři převedli ukázku záchranu života. Všem účinkujícím Deník za jejich skvělá vystoupení děkuje.