Zlatého listu se účastní šestičlenné týmy ze ZŠ a nižších ročníků gymnázií. Soutěž je rozdělena do 3 věkových kategorií.

Cílem, je aby si soutěžící měli možnost porovnat své znalosti, z různých oblastí přírodních věd. Například z botaniky, batrachologie a herpetologie, ornitologie, geologie, hydrobiologie, lesnictví, myslivosti, ochrany přírody…

Podmínkou konání krajského kola je, zajištění nejméně 10 soutěžních stanovišť s různou tématikou. Ta jsou umístěna na volném prostranství, a konají se za každého počasí, tedy i v dešti. Nám, však letos počasí přálo, celou dobu provázelo soutěžící sluníčko.

Tým ZŠ Bruntál Jesenická na Mc Donald´s Cup v Rýmařově-
Kluci z ZŠ Jesenická Bruntál se utkali na Mc Donald´s Cup v Rýmařově. Postoupili

Krajské kolo Moravskoslezského kraje, které je pořádáno již po deváté v Břidličné, má díky pochopení a obětavosti lektorů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, ZOO Olomouc, CHKO Jeseníky, Lesy ČR, Okresní myslivecký spolek Bruntál, EKO-KOM,a.s., Českého rybářského svazu a mnoha dalších zoologů, vysokou úroveň, a je o ně velký zájem.

A není divu, vždyť vedle již zmíněných lektorů, se o dobrou úroveň a kompletní organizaci, včetně celkové pohody, stará i tým pedagogů druhého stupně ZŠ Břidličná.

Makču Pikču, jaro 2023.
Návrat na Makču Pikču. Po nedávném požáru je díky solidaritě lidí opět famózní

Při soutěži nechybí ani doprovodný program. O ten se letos postaral frontman skupiny Jumping Drums, profesionální bubeník, lektor a muzikoterapeut Ivo Batoušek, ale také OMS Bruntál a Jestřábí z.s. s laserovou střelnicí. O obě aktivity byl velký zájem.

To ovšem není vše, mezi soutěžením si pod dozorem členů chovatelského kroužku, mohli žáci vyzkoušet svoji odvahu a pohladit si mnohonožky, hady, ještěry… Ti zručnější si v dílnách vyrobili i „berličku“ pro dravce.

Pro soutěžící i jejich doprovod, bylo připravené občerstvení od firem Madeta a.s., Kofola a.s. a MK Fruit s.r.o.

Letos se akce zúčastnilo rovných 50 soutěžních týmů z 18 škol Moravskoslezského kraje. Soutěžící si proběhli trať se 14 zastávkami.

Městské kolo recitační soutěže v Bruntále.
Městské kolo recitační soutěže v Bruntále má své vítěze

Na všechny družstva čekal za jejich soutěžní výkon nejen diplom, ale i dárek. Zde, je na místě poděkovat sponzorům.

A nyní k tomu, co asi momentálně všechny nejvíce zajímá. Tedy umístění na „rozšířeném“ pódiu.

Kategorie N:

Kategorie N.Kategorie N.Zdroj: reprofoto Květa Děrdová

K ategorie M:

Kategorie M.Kategorie M.Zdroj: reprofoto Květa Děrdová

K ategorie S:

Kategorie S.Kategorie S.Zdroj: reprofoto Květa Děrdová

V kategorii M a S výherci postupují do republikového kola soutěže Zlatý list, které se koná od 18. do 23. června v RS Pod Templštýnem. Budeme jim držet palce, aby se ani v národním kole neztratili!!!

Jarní Svinovské tůně - duben 2023.
Tip na výlet: Svinovské tůně jsou krásné v každém ročním období

Na závěr dovolte, abychom ještě jednou co nejsrdečněji poděkovali naprosto všem, kdo se podíleli na letošním úspěšném průběhu 51. ročníku Krajského kola Zlatého listu. Bez jejich pochopení a pomoci by Zlatý list nebyl tím, čím je. Tedy šancí, že i v budoucnu, zde bude dost mladých nadaných přírodovědců! Moc děkujeme!!!!!

Květa Děrdová
krajská koordinátorka Zlatého listu

Poděkujte hasičůmPoděkujte hasičůmZdroj: Grafik redakce