Setkání se konají každé první pondělí v měsíci přímo v Rýmařově v příjemném prostředí kavárny Turistických známek od 16 do 18 hodin. Vstup je zdarma. Zájemci se mohou hlásit na e-mailu lunerova.blanka@szzkrnov.cz, popř. přijít i bez předchozí registrace.

„Na každou přednášku připravím jedno téma o těhotenství, porodu nebo šestinedělí. Porodní plán, bonding, různé varianty porodů, relaxační polohy při porodu, kojení a další. Nechci ale, abych si jen stoupla před lidi a hodinu něco povídala. Proto je samotná přednáška pouze základním kamenem našich setkání, mnohem větší důraz kladu na individuální přístup. Po mém krátkém úvodu si tak společně s rodiči povídáme o tom, co je v danou chvíli zajímá nebo trápí nejvíce. Díky tomu mohu pomoci a poradit jak mamince na začátku těhotenství, tak i té, kterou porod čeká za pár dní nebo týdnů, ale i rodičům, kterým se miminko už narodilo,“ popsala Blanka Lunerová.

Roman Paulus.
Na zámku Třemešek ugriluje Roman Paulus hovězí z Jeseníků, zahraje O5 a Radeček

Teorie vs. praxe

Rodiče z Rýmařovska se na přednášky rádi vrací, i když nového člena rodiny již přivítali na světě. „Jsem ráda, že se vrací k nám i ženy, které mají porod za sebou. Povídáme si s novopečenými maminkami o jejich konkrétním zážitku z porodu, co se jim osvědčilo, co bylo jinak, než předpokládaly a podobně. Totéž se týká i osobních zkušeností s kojením. Maminky tak neslyší jen teorii ode mě,“ řekla Blanka Lunerová.

Zkušená porodní asistentka radí budoucím maminkám z Rýmařovska.V příjemném prostředí rýmařovské kavárny Turistických známek se setkání s porodní asistentkou krnovské porodnice Blankou Lunerovou koná každé první pondělí v měsíci.Zdroj: Blanka Lunerová, se souhlasem

Prohlídka porodnice

Blanka Lunerová velmi dobře ví, jak důležitou roli hraje i znalost prostředí, ve kterém bude porod probíhat. Proto posluchačkám svých přednášek nabízí také možnost individuální prohlídky porodnice. „Maminky s povděkem přijímají, že půjdou rodit tam, kde někoho už znají. I ty, které na kurzu měly z porodu velké obavy, pak byly klidné, protože už porodnici znaly a cítily se jistější. Jsem ráda, že mám velkou podporu naší vrchní sestry, paní Petřekové a celého týmu porodnice i novorozeneckého oddělení,“ uvedla Blanka Lunerová.

Malý Matěj v nemocnici skončil po autonehodě. Rozhodl se namalovat na sklo auto.
Malí pacienti s dobrovolníky malovali na skla nemocničního koridoru v Krnově

Když se sejde celá rodina

Mezi posluchači zajímavých přednášek nejsou jen těhotné ženy, ale také jejich blízcí – nastávající tatínci nebo babičky. „Babičky nám vypráví své zážitky, porovnáváme, jak se porodnictví změnilo. Tatínkové zase mají většinou obavy, jaká bude jejich role u porodu. Uklidňuji je, že skutečný porod není tak zběsilý jako ve filmech nebo seriálech a u porodu stačí jejich prostá přítomnost a  hlavně klid,“ zakončila oblíbená porodní asistentka.

Květa Urbánková,
tisková mluvčí SZZ Krnov