Do této oblasti je dobré autobusové spojení z Ostravy na Staré Hamry a taky z Visalají. Nechali jsme auto doma a jeli busem. Výhodou bylo, že jsme se nemuseli vracet zpátky.

Dojeli jsme na Staré Hamry, kde je kulturní památka, pomník Maryčky Magdonové, vzpomínka na básníka Petra Bezruče a jeho Slezské písně.

Taky je zde nástupní trasa od autobusové zastávky Staré Hamry, most na Gruň, Bílý kříž, Visalaje nebo do Mostů u Jablunkova.

Po žlutě značené stezce se dojde na bývalou pasekářskou osadu Gruň. Dnes už toto místo jen lehce připomíná kdysi velkou osadu, ve které byly i dvě školy.

Dnes je to hlavně rekreační oblast s hotely a penziony. V zimně ideální místo pro lyžaře a taky pro děti, které se tu naučí lyžovat. I pro ně jsou upravené krátké a mírné sjezdovky.

I běžkaři si tu přijdou na své. Od Starých Hamrů až po Bílý křiž je upravovaná běžkařská stopa, která zčásti vede vedle turistické stezky, to proto, aby se stopa neporušila od turistů.

Od rozcestí Smrkovina se po zelené značce dojde k osadě Ježánky a odtud je to už kousek na rekreační oblast Visalaje. I tato část je oblíbená lyžaři, běžkaři i turisty v zimě i v létě.

Ve městě po sněhu ani památky, kdežto tady je ho až moc. Ale za tu zimní nádheru stojí zato tuto oblast navštívit.

Petr Parák