„Na sluníčko se vždy po zimě neuvěřitelně těším, ale před jeho paprsky mám respekt. Proto jsem si už před lety zvykla chránit si od jara pleť denním krémem s vysokým faktorem SPF 50,“ říká známá moderátorka, herečka a tanečnice Kristina Kloubková. „Je to sázka na jistotu, že mi UV paprsky neublíží, kromě toho ten můj obsahuje i mandlový olej, který pleť ještě zjemní. „Padesátkou“ se takhle chráním od jara a po celé léto, až s podzimem ji měním za denní krém se SPF 30 a kyselinou hyaluronovou, která pleť po létě skvěle hydratuje.“

Opatrnost je na místě

Je opravdu nutné používat krémy s takto vysokými faktory, i když netrávíme léto u moře, ale „jen“ v české kotlině? „Paní Kristina Kloubková se svou světlou pletí, očima a vlasy je typickým příkladem tzv. fototypů 1 nebo 2, což jsou lidé, kteří musí být na sluníčku obzvlášť opatrní. Jejich jemná bledší pleť většinou reaguje na sluneční záření začervenáním a může se rychle spálit. Bezpečná doporučená doba slunění pro tyto osoby většinou představuje i méně než 10 minut. Po této době už může dojít k poškození kůže. Proto je nezbytné, aby lidé s takto citlivou pletí skutečně používali kosmetické přípravky s vysokým faktorem, ideálně SPF 50,“ vysvětluje Denisa Jasinská z české kosmetické značky Essenté a připomíná, že mnohá a zbytečná poškození pleti, jako je vznik vrásek, nadměrná pigmentace nebo ochabování kůže, má na svědomí právě sluneční záření. „Krémy se SPF 50 bych také doporučila každému, kdo má jakýkoliv specifický problém s pletí, zejména pak lidem, kteří trpí pigmentovými skvrnami. „Padesátka“ je zároveň nejspolehlivější ochranou citlivé dětské pokožky,“ připomíná Denisa Jasinská ze společnosti Essenté, která se zabývá vývojem a výrobou tzv. kosmeceutik, což jsou přípravky na pomezí kosmetiky a léčivých přípravků.

Kdy je vhodná třicítka, a kdy postačí patnáctka?

Ale i v případě, že nepatříte mezi blondýnky nebo blonďáky, a máte světle hnědé nebo hnědé vlasy a normální pokožku, která dobře reaguje na sluníčko a mívá po slunění hezky bronzovou barvu (fototyp č. 3), vždy dopřejte své pleti kvalitní ochranu před slunečními paprsky, ideálně používáním krému s ochranným faktorem SPF 30. Bezpečná doporučené doba slunění je pro vás podle odborníků 20 až 30 minut.

„Nejlépe snášejí sluneční paprsky lidé s tmavými vlasy i očima a hnědou až olivovou pletí. Jejich pokožka většinou reaguje na sluníčko velmi dobře a snadno získá bronzovou barvu. I zde je ale na místě rozumný přístup. I když se opalujete skutečně dobře (bezpečná doporučená doba slunění je pro váš fototyp č. 4 až 45 minut, neberte ochranu proti slunečnímu záření na lehkou váhu, aby nedošlo k poškození kůže. Doporučuji používat krémy s nejméně SPF 15 (ty se hodí i pro celoroční používání), v létě raději se SPF 30,“ radí Martina Košťálová z české kosmetické společnosti Essenté.

Řešení pro každou pleť, a to nejen na léto:

V nabídce české kosmetické značky Essenté najdete tři denní krémy s různě vysokým SPF faktorem pro každý fototyp, které budou vyhovovat i té nejcitlivější pleti. Důležité je, že tyto krémy pokožku nejen chrání, ale i perfektně hydratují, aniž by ji jakkoli zatěžovaly.

Nejvyšší ochrana SPF 50

(v létě pro fototyp 1-2, po zbytek roku pro každou pleť, která má specifické problémy, vyžaduje zvýšenou péči nebo jistotu ochrany před vznikem vrásek)

Essenté Denní krém SPF 50 díky UV filtrům intenzivně chrání pokožku před stárnutím vlivem slunečního záření i před buněčným poškozením způsobeným UVA a UVB zářením. Obsahuje mandlový olej, který dodá pleti pocit hebkosti, a také řadu vitamínů, a minerálů. Intenzivně hydratuje, zklidňuje a regeneruje i velmi suchou pleť. Koupíte ho na www.essente.cz za 490 Kč.

Vysoká ochrana SPF 30

(v létě pro fototyp 3, po zbytek roku pro fototyp 1-2)

Essenté Denní krém SPF 30 je ochranný lehký krém, vhodný i pro tu nejcitlivější pokožku. Obsahuje aktivní látky D-panthenol, Hydractin, kyselinu hyaluronovou, vitamín E. Díky UV filtrům chrání pokožku před stárnutím vlivem sluneční expozice, přispívá k rychlejší regeneraci kožních buněk a ke zlepšení elasticity pleti a intenzivně hydratuje pokožku. Koupíte ho na www.essente.cz za 460 Kč.

Střední ochrana SPF 15

(v létě pro fototyp 4, po zbytek roku pro fototyp 3-4)

Essenté Denní krém SPF 15 brání pokožce v předčasném stárnutí a napomáhá buněčné regeneraci. Obsažený D-panthenol pleť zklidňuje a hydratuje, zanechává ji jemnou, hebkou a svěží. Přispívá k rychlejší regeneraci kožních buněk a ke zlepšení elasticity pleti, protože pokožku intenzivně hydratuje. Obsažené aktivní látky Celligent a vitamín E mají skvělé antioxidační účinky a pleť je tak dokonale ošetřena i chráněna před sluncem. Na www.essente.cz ho koupíte za 440 Kč.

Jak správně používat krémy se SPF

SPF – Sun Protection Factor – je číslo, které udává, jak jsme na slunci chráněni proti působení UVA a UVB paprsků.

Každá pokožka má svůj vlastní SPF, na jehož základě následně volíme ten správný krém. Vlastní SPF udává, kolik má nechráněná kůže aktuálně vlastního pigmentu. Čím je pokožka tmavší, tím více má pigmentu, tím vyšší je její SPF a tím později bude reagovat zarudnutím.

Jak vybrat vhodný SPF u krému? „Pokud průměrný Evropan vystaví svou nechráněnou kůži slunci a po 10 minutách mu zčervená, znamená to, že jeho kůže má SPF 10. Pokud se následně natře krémem SPF 30, prodlouží si možnou dobu pobytu na slunci bez začervenání na 10x30, tedy na 300 minut, což představuje 5 hodin. Zároveň ale platí, že pobyt na slunci bychom měli omezit na maximálně dvě hodiny vcelku a nikdy bychom neměli pobývat na slunci mezi 11. a 14. hodinou,“ vysvětluje Martina Košťálová z české kosmetické společnosti Essenté.

Pozor na vodu – i když je přípravek voděodolný, každým vykoupáním (nebo pocením) jeho účinnost klesá, proto je třeba nanášení krému průběžně opakovat.

Kolik přípravku? Optimální množství je 2 mg/1 cm² kůže. Pro jednorázové natření celého těla přípravkem se SPF vystačí množství velké asi jako pingpongový míček, na obličej pak postačí „lískový oříšek“.