Jak již název příspěvku napovídá, cestou nás bude provázet břidlice, hornina, s niž je spojená historie této malebné oblasti, architektura sakrálních i světských staveb, hornina, která doslova formovala životy lidí.

Budišov nad Budišovkou, malé městečko se zajímavým jménem je dnes domovem necelým třem tisícům obyvatel. Je centrem oblasti a v našem případě bude počátkem i cílem dnešního putování.

Město, jehož historické jádro tvoří památkovou zónu, je samo o sobě přitažlivé celou řadou památek a zajímavostí. Církevním stavbám bezpochyby vévodí dvoulodní kostel Nanebevzetí Panny Marie, za návštěvu stojí určitě také hřbitov, kde hned za vstupní branou najdete obdivuhodný soubor šestnácti litinových křížů.

Noční krakovská atmosféra bez lidí, pouze s nasvětlenými ulicemi a budovami.
OBRAZEM: Na otočku do Krakova. Prozářený Rynek Glowny vám vezme dech

Dnes kulturní památka byla odlita v dosud neznámých železárnách na přelomu 19. a 20. století, v roce 2009 byla kompletně zrestaurována.

Zajímavou stavební památkou ve městě je také barokní kamenný most se sochou sv. Jana Nepomuckého pocházející z druhé poloviny 18. století. Jeho dva oblouky zhotovené z lomového kamene přemosťují koryto říčky Budišovky, která dala celému městu jméno. Hned vedle mostu můžeme navštívit také muzeum břidlice.

Po městečku i v jeho okolí najdeme ale spoustu jiných větších či menších staveb, od kamenných křížů, soch, přes kapličky, kostely až po stavby městské i vesnické architektury, pro jejichž výstavbu byla břidlice hojně využívána.

Petr Parák zachytil atmosféru ostravských lesů.
OBRAZEM: Ticho a klid přírody kousek od rušného města aneb Lesy jsou i v Ostravě

K samotnému Budišovu nad Budišovkou náleží další čtyři místní části. Jsou to Guntramovice, Horní Guntramovice, Podlesí a Staré Oldřůvky. Poslední dvě jmenované obce navštívíme dnes společně s Budišovem. Z něj se dá vyrazit po turisticky značených i neznačených vedlejších cestách několika směry.

Pohybujeme se v krajině břidlice a vlastně celá oblast Oderských vrchů a podhůří Jeseníku byla s její těžbou úzce spojena.

Pokud se přesuneme do Starých Oldřůvek, povede nás od kostela neznačená polní cesta do vojenského prostoru a zhruba po dvou kilometrech dorazíme k lesu, v němž cesta pokračuje dolů až k Odře. Pohybujeme se zde na hranici dočasně zpřístupněného a zcela uzavřeného prostoru, který slouží pro výcvik armády.

Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech a jeho okolí.
OBRAZEM: Karvinská atrakce. Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary a mračna nad ním

V úzkém pruhu obepínajícím uzavřený prostor je dovoleno se pohybovat v době od pátku do neděle a také v době státních svátků. Právě tady, vysoko ve stráni nad meandry Odry, vás díky fotkám mohu zavést do jednoho ze starých břidlicových dolů, kterými je celá oblast doslova protkána.

Ostatně informační cedule v jednotlivých obcích a křižovatkách významných tras o tom podrobně informují.

Zde se však nachází jeden z nejvýznamnějších lomů, kde se těžila břidlice hlubinným způsobem. Její rozsah se sice nedá srovnat s těžbou v okolí Velké Střelné, tamní těžební revír je dnes ale hluboko v uzavřené oblasti a navštívit jej nelze.

Na vrších pod mraky okolím Dobešova.
Panorama Beskyd s Lysou horou až po Hostýnské vrchy budete mít jako na dlani

I tady je sice většina vstupů do podzemí zabezpečena, pokud však budete mít štěstí jako já, podaří se vám dostat i do útrob štol. Voda odkapávající ze stropu impozantního podzemního chrámu vytváří v zimě zajímavé ledové sloupy vyrůstající zespodu z břidlicových ploten.

Musím však zdůraznit, že vzhledem k nestabilnímu nadloží to není podnik zrovna bezpečný. Odtud se můžeme buď vrátit stejnou trasou do Starých Oldřůvek nebo zvolit poněkud obtížnější sestup až dolů k Odře a po jejím levém břehu dojít k cestě, která nás proti proudu říčky Oldřůvky dovede na dolní konec Starých Oldřůvek.

Ledové sochy na Pustevnách zažily třetí nabitý víkend. Atrakce je prodloužena do 13. února.
OBRAZEM: Třetí víkend ledových soch na Pustevnách. Atrakce je prodloužena

I tady najdeme zajímavé stavby lidové architektury s prvky typickými pro oblast Sudet. Areál hřbitova s malebnou kamennou zídkou a kostelem stojí za to si aspoň projít. Hezky a citlivě je opravena také fara v sousedství, ta dnes však již neslouží svému původnímu účelu a je v soukromém vlastnictví. Pokud se vrátíme do Budišova, vyrazit lze i směrem na Starou Vodu.

Možná si někteří vzpomínáte, že tu jsme navštívili prostřednictvím fotografií a povídání v období adventu. Cestou na Starou Vodu se projíždí Podlesím, kde se nachází přímo u cesty po levé straně ojedinělá „kaple pod širým nebem“ se zajímavým kovovým křížem s měděným srdcem.

Z Frenštátu pod Radhoštěm do Vysokých Tater a zpět.
OBRAZEM: Z Frenštátu do Vysokých Tater a zpět. Lidí málo a krásné Štrbské Pleso

Poslední trasa, kterou se z Budišova dnes pěšky vydáme, nás dovede k nové dominantě zdejší krajiny. Na kopci zvaném Kopřivná, byla v červnu v roce 2021 v nadmořské výšce 641 metrů postavena ocelová rozhledna Halaška.

Zbudována byla v rámci přeshraničního projektu Silesianka a výhledy z její horní plošiny vám umožní obhlédnout dokola celý kraj.

Od rozhledny lze pokračovat červenou turistickou značkou a přes pozůstatky hradu Vildštejn dojít až na starou budišovskou cestu. Po ní se pak můžeme vrátit pohodlně až do Budišova nad Budišovkou.

Noční Štramberk za svitu úplňku a hlavní chlouba Trúba.
OBRAZEM: Noční Štramberk za svitu úplňku a jeho hlavní dominanta Trúba

Možností turistiky v okolí je ale více a proto zde ještě chvíli zůstaneme a příště se podíváme zase do Guntramovic s jejich památnými starými duby a také vyrazíme na nejvyšší bod celé oblasti, na Červenou horu.

Karel Machyl

Masopust z Jihlavska. Na snímcích ze 70., 80. a 90. let minulého století je vidět vodění medvěda z Jezdovic a něco málo z obce Salavice.
RETRO: Tanec s medvědem, masopustní veselice a bujaré hodování. Vzpomínáte?