Letos se tak stalo 30. května, pod sluncem zalitou oblohou nastoupili vybraní žáci odhodlaní bojovat sami za sebe, ale hlavně za svůj tým, protože každý bod může znamenat krůček k celkovému vítězství.

Starší kategorie začala soutěžní program štafetovým během na třikrát jedno kolo. V této disciplíně nejde na atletickém oválu jen o rychlost běhu, ale stejně důležitá je i šikovnost při převlékání dresů na předávce.

A tak hned při úvodním klání měli diváci, kteří opět slušně zaplnili prostory kolem sportovišť, možnost pěkně hlučně povzbuzovat a výborně se bavit.

Ilustrační foto
V celoroční hře Recyklohraní získala ZŠ Břidličná v Bruntále krásné místo

Mladší závodníci to rozjeli na individuálních disciplínách. Siláci házeli kládou. Ta se musí ve vzduchu otočit o 180° a dopadnout rovnoběžně s podélnou osou odhodiště. Tady si jen s hrubou silou nevystačíte, chce to i vytříbenou techniku.

Ve stejné situaci jsou i kluci a holky, kteří vrhají kamenem. K úspěchu vede i zde jen správný poměr mezi silou a technikou. Poslední individuální disciplínou je skok daleký. I v doskočišti jsou k vidění těsné souboje o každý centimetr, který se následně promění v týmové body.

Před začátkem závěrečné části sportovního odpoledne nastává velké hemžení. Diváci se natěsnají do prostoru levého oválu, týmy dávají hlavy dohromady a vymýšlejí co nejlepší taktiku.

Májová notička v Břidličné.
Žákyně bruntálské školy zazářily na Májové notičce v Břidličné

Je tady Tug War, přetahování lanem, vrchol skotských her. Odhodlání a týmový duch na obou protějších koncích lana, všude kolem povzbuzující spolužáci, to je povolený doping, který po náročném odpoledni dodá další extra sílu.

Kdo to nezažil na vlastní kůži, možná ani neuvěří. Po absolvování všech pěti disciplín je čas na vyhlášení výsledků. Mezi deváťáky získali maximální počet 17 bodů reprezentanti IX.A a s přehledem vyhráli.

V kategorii osmých tříd byl boj mnohem vyrovnanější, jediný bod nakonec rozhodl o celkovém vítězství družstva VIII.C.

Pivovarská čtvrtka 2023.
Pivovarská čtvrtka přilákala neskutečných 3546 výletníků. O zábavu nebyla nouze

Vítězům gratulujeme, všem účastníkům děkujeme za úžasné výkony. Poděkování za zdařilý 8. ročník Skotských her patří i vedení školy, organizačnímu výboru, Spolku přátel ZŠ Bruntál, Jesenická 10, rozhodčím i městu Bruntál, které se podílelo na spolufinancování akce.

Michal Karásek,
ZŠ Bruntál, Jesenická 10

Putování za Loštickým tvarůžkem 2023.
Pěšky i na kole aneb Putování za Loštickým tvarůžkem