Je tomu pár měsíců, co byla Inka Lihocká Nadymáčková (organizace Jménem psa, z. s.) požádána o pomoc s umístěním pejska. Nový domov hledal pes plemene akita inu. Rok a půl starý. Na řetězu.

Cože?

Pózování před fotoaparátem.Pózování před fotoaparátem.Zdroj: Vojtěch Nekarda

Byli jsme přeplnění. Chvíli předtím bylo přijato více pejsků a zahradní útulek patřící k organizaci mírně praskal ve švech. Ale tento případ nám nedal spát, a fotografii, jak je zubožený Aki přivázaný u boudy, jsme měli stále před očima.

Aki byl pes, u kterého i zkušená Inka udělala hluboký nádech a výdech, když ho přijímala. Předcházela ho špatná pověst, paní, která ho přivezla, se ho obávala vůbec i vytáhnout z auta. Ale lze se mu divit? Celý rok a půl svého dosavadního života na řetězu, bez kdovíjaké lásky a péče, často o hladu, bez pohlazení. Toto plemeno vyžaduje speciální přístup, a tady bylo popřeno snad všechno, co akita potřebuje. Jsou to psi velmi inteligentní, učenliví, nesmírně oddaní svému pánovi, ale také tvrdohlaví, nutná je dobrá socializace se psy i s lidmi odmalička, a také úzký kontakt se svou rodinou. Akita odložená dlouhodobě na zahradu bez zájmu trpí ještě víc než mnohá jiná plemena.

Po pár perných prvních dnech začal Aki roztávat. Už nechtěl nutně sežrat každého, kdo se k němu přiblížil, stále byl ostrý, ale už byl ochoten přijmout, že to s ním lidé myslí dobře. Postupně se z něj při správném zacházení stával miláček a zlatíčko, i když člověk musel mít stále na mysli specifickou povahu akity a Akiho předchozí zlé zkušenosti. V popisku hledajícím nový domov měl uvedeno, že se říká "jednou akita, nafurt akita" - tak oddaní jsou. A Inka ode mě dostala přívěšek na klíče se stylizovanou podobou akity. Aby byla doma "nafurt akita", i pak, až Aki jednou odjede do nového domova.

Aki před a po.Aki před a po.Zdroj: Jménem psa, z.s.

S jinými pejsky není Aki tolik kamarád, a tak se kromě procházek chodil proběhnout do samostatného výběhu. Odtamtud bedlivě sledoval montážní a natěračské práce na novém zahradním domečku, který s výběhem sousedí. Útulkový zahradní domek je totiž splněným snem Inčiny rodiny, která útulek provozuje: bude se zde nacházet zásobárna krmiva, vody, dek, podestýlek, jednoduše všeho, co útulek potřebuje a co se sem dosud muselo denně vozit - při horším stavu cesty (rozbahněná, náledí) nosit dvakrát denně kilometr pěšky v rukou. Za sponzorský dar na pořízení tohoto domku děkujeme zlínskému panu senátorovi Ing. Tomáši Goláňovi.

Ještě předtím se Aki stal modelem a hvězdou foto session - to když do útulku přijel náš spřátelený fotograf Vojtěch Nekarda, aby pejsky profesionálně nafotil za účelem hledání nových domovů. Tady teprve vynikl ten obrovský rozdíl: Aki na řetězu u boudy a šťastný Aki v zahradním prostředí výběhu. Akiho fotky vyšly jako jedny z nejlepších ze všech a v budoucnu budou zdobit naše kalendáře a reklamní předměty.

Aki z výběhu sledoval natěračské práce na zahradním domku.Aki z výběhu sledoval natěračské práce na zahradním domku.Zdroj: Inka Lihocká Nadymáčková

Aki nakonec našel svoje štěstí v podobě nové rodiny. Byli jsme v napětí, jak se zvládne zabydlet - dosud hůře snášel změny, a příchod do nového domova velkou změnou je. Nová rodina byla při jeho převzetí poučena o specifikách akity a dostala instrukce, jak předcházet možným problémům konkrétně u Akiho při jeho povaze a zkušenostech. Fotka, jak se spokojený Aki protahuje, ale hovoří za vše. A my si zpovzdálí taktéž spokojeně říkáme: Jednou akita, nafurt akita…

Sylva Kaplanová