Náměstek primátora Opavy Michal Jedlička kandiduje do krajského zastupitelstva za KDU-ČSL.Zdroj: Archiv

Jedná se o nejdůležitější článek celého komplexu opatření na Horní Opavě, která mají ochránit téměř dva tisíce obyvatel ohrožovaných přímo na životě v případě stoletého průtoku a celkem přibližně šest tisíc nějak ohrožených obyvatel.

Dohromady však v území potenciálně zasaženém stoletou vodou žije 16 tisíc lidí, kterých by se taková povodeň přímo dotkla. Když půjdeme po toku řeky Opavy, jedná se o obyvatele zejména obcí Nové Heřminovy, Zátor, Brantice, Krnov, Brumovice, Holasovice a Opava. Žijeme v době poblázněného počasí. Při pohledu na vyprahlé trávníky a hnědé komplexy uschlých lesu se bojíme, že se naše země promění v poušť. Ale na střídačku a jak v ruské ruletě si přívalové deště náhodně vybírají obce, v nichž bleskové povodně berou lidské životy a obydlí.

Jako občan Opavy, jíž před 23 lety prošla katastrofická povodeň, se ptám, ale ptám se i za krnovské, za zátorské a za další, vás novoheřminovských: „Kam chodíte pro to sobectví, s nímž brzdíte každý další jednotlivý krok pro protipovodňovou ochranu našich měst a vesnic? Dosáhli už jste toho, že bude postavena méně efektivní nádrž a celý komplex opatření bude podstatně dražší. Vaše obec zůstane zachována, vláda vám již v roce 2008 takto vyšla vstříc. Respektujeme to. Jako obec Nové Heřminovy prohráváte soud za soudem, správní řízení jedno za druhým, a moravskoslezský krajský úřad a Povodí Odry bojují proti vám oni bojují za životy a za ochranu majetku nás ohrožených.“

Stát již vložil stamiliony do příprav staveb a do výkupů pozemků. Postupně kolem řeky Opavy vznikají suché poldry, hráze, přírodě blízká opatření a je jasné, že i přehradní nádrž stát bude.

Takže: aby se z Opavy a z Krnova znovu nestaly laguny bahnité vody, aby neumírali lidé a při vyslovení slova Zátor neběhal mráz po zádech, aby nezůstávali lidé bez obydlí, zato s celoživotními traumaty z prožitých hrůz, je potřebné a dobré podpořit toto dlouhé úsilí za ochranu životů a majetku tisíců lidí a dotáhnout to již k vítězství…

Michal Jedlička, náměstek primátora Opavy, kandidát KDU-ČSL v krajských volbách (na snímku výše - pozn. redakce)