Začali jsme nový skautský rok netradičně. Bylo krásné, slunečné odpoledne, tak jsme chtěli ven. Ovšem nebyli jsme sami, ten nápad mělo více lidí, tak se nám velmi těžko hledalo místo pro naše piknikové odpoledne. Na táboře jsme zjistili, že naše děti rády vaří, tak jsme si po týmech na ohništi uvařili pohádku mládí.

Ne nebylo to jednoduché, založit ohniště, pokud se zadaří na dvě zápalky zapálit oheň, uvařit, nepřipálit, dochutit. A k tomu bylinkový čaj. A protože skaut by měl souznít s přírodou, tak bylo nutno četná ohniště zahladit, aby žádné oko nepoznalo, že zde skauti vařili.

Na dalších družinových schůzkách jsme už v činnosti pokračovali ve 4 družinách. V teplém září se nám podařilo uskutečnit dvě větší výpravy. Na křížem krážem celostátní akce, kterou administrujeme jsme poslali dva týmy. Opět jsme měli plno plánů.

Dlouho klid nevydržel. V předvečer třetí výpravy na Ivančenu opět přišel zákaz. Děti to velmi mrzelo a stále dumaly, jak by bylo možné naši výpravu uskutečnit. Museli jsme je zklamat. Situace je vážná, na Ivančenu už zřejmě letos neodjedeme.

Tak se opět začaly plnit výzvy – začalo se skautovat online a skautovaly celé rodiny. Hned v prvním týdnu děti s rodinami v Krnově a jeho okolí uložily 4 skautské kamínky. Aby jiné děti mohly kamínky a skautské odkaz vyhledat. Tato akce, pokud by se daly včas zveřejnit mapky a plánky by mohla zabavit i neskautské děti z veřejnosti.

Protože se blížil svátek stromů, jako další úkol bylo vyhledat všech 7 památných stromů v Krnově a vyfotit se s nimi. Následoval úkol pro kluky – tvořit modely. Náročné na logiku, prostorové myšlení, trpělivost i přesnost.

Menší skautské děti začaly vymalovávat skautské a přírodní omalovánky a s nadšením děti plní výzvu polibek múzy – odborku výtvarníka. S velkou vervou se také děti pustily do odborky kuchař. A vařily a pekly a stolovaly – ba dokonce začaly maminkám nosit i snídaně do postele.

A pokračujeme dál, dál se zakládají kamínky na zajímavých místech v Krnově. Dál se plní výzvy, které dětem připravujeme.

A co bude dál?

To se všechno uvidí. Nic není jisté, nic není úplně jasné. Děti se těší na partu kamarádů, avšak situace nám nepřeje. Počty nakažených stoupají, a bohužel někteří i umírají. Kdyby hned byl nastolen řád jako na jaře, zřejmě už jsme z toho mohli být venku. Ale toto my zřejmě nevyřešíme.

Snad vše na pandemii není tak negativní. Snad pandemie posílila vztahy v rodině, umožnila rodičům strávit více času s dětmi. Snad jsme si uvědomili, že je plno lidiček, kteří pomáhají – nemocným, seniorům ale i zdravým překonat toto období. Snad si všichni budeme více vážit zdravotníků, lékařů, učitelů.

A pro nás pro skauty to znamená, že se nám potvrdilo - máme skvělé skautské děti - šikovné empatické, kreativní, které nechtějí jen tak sedět u počítačů, televize, ale chtějí ven, poznávat, pohybovat se a jsou schopny vytáhnout ven i svoje rodiče a sourozence.

Duška Cestrová,
za Krnovskou Trojku