Bohatý program nyní zavítá i do Rýmařova, kde za spolupráce Městského muzea Rýmařov, Římsko-katolické farnosti Rýmařov a studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rýmařov proběhne hned několik kulturních akcí, jež se odehrají v průběhu 12. – 15. září.

Hornická paráda, průvod horníků, který míří na Slezskoostravský hrad, 9. září 2023, Ostrava.
Setkání hornických měst v Ostravě. Přijely desítky výprav ze tří zemí

Hlavním tématem rýmařovských Dnů evropského dědictví se stane otevření a zpřístupnění celkem pěti sakrálních památek Rýmařovska, jež jsou obvykle pro veřejnost buďto zcela uzavřeny, anebo se otevírají pouze při příležitosti konání pravidelné každoroční poutě.

Jedná se o kostel sv. Kateřiny ve Stránském, kostel sv. Antonína ve Vajglově, kostel sv. Jana Křtitele v Kněžpoli, starokatolickou zvonici v Jamarticích a kostel Nejsvětější Trojice v Albrechticích.

Prvním bodem celého programu se 12. září v 17 hodin stane vernisáž výstavy fotografií uvedených kostelů Miroslava Glacnera v galerii Pranýř rýmařovského muzea s názvem Kostely krásné a vzácně otevřené. Pracovníci muzea Petr Balcárek a Filip Vrobel si rovněž o těchto kostelích připravili přednášku, která se bude 13. září konat od 18 hodin.

Hedvábí se díky svým skvělým termoregulačním vlastnostem hodí i na výrobu svetrů. Kateřina Babíková je na snímku vpravo.
Kvůli kilogramu hedvábí zemřou tisíce motýlů. Češka ukazuje, že to jde i jinak

Samotné sakrální stavby se pro širokou veřejnost otevřou 14. září v čase od 15 do 20 a budou v nich provádět studenti Gymnázia a SOŠ Rýmařov. Kulturním završením se 15. září v 19 hodin stane koncert šumperského smíšeného pěveckého sboru ŽAVEZ uvnitř kostela sv. Kateřiny ve Stránském.

Výstava fotografií Miroslava Glacnera v galerii Pranýř pak potrvá až do 29. října.

Filip Vrobel, Městské muzeum Rýmařov