Ve středu 15.9.2021 jsme uspořádali zájezd s 21 členy a jejich průvodci z oblastní odbočky SONS v Bruntále na překrásné místo do Květné zahrady v Kroměříži.

V 8.00 hodin jsme vyjeli z Bruntálu směr Kroměříž, cesta rychle ubíhala, panovala dobrá nálada i díky sluníčku, které nás provázelo celý den. Po příjezdu na místo se nás přivítala paní Ing. Hana Poková lektorka zahrady a následovala komentovaná prohlídka.

Květná zahrada v Kroměříži je původní raně barokní park v geometrickém stylu francouzské zahrady a typickými prvky. Zahrada byla v roce 1998 zapsaná do seznamu památek UNESCO. Smyslová zahrada pro naše členy byla bonusem, měli jsme možnost ochutnat netradiční byliny.

Následovala návštěva rotundy její interiér je bohatě a důmyslně zdobený například okny s různobarevnými skly, mozaikovou podlahou sestavenou z drobných oblázků a lasturami. Centrální prostor pavilonu doplňuje nádherné kyvadlo, pro nás byla připravená i názorná ukázka.

Komentovanou prohlídku jsme zakončili na překrásné kolonádě, kde jsme pořídili fotografie do naší kroniky a odebrali se na oběd.

Další směr našeho výletu byl jasný známé poutní místo Svatý Hostýn a návštěva zdejšího muzea. V expozicích muzea jsme měli možnost vidět historický vývoj Hostýna od prehistorie až po současnost. Bazilika Nanebevzetí Panny Marie je hlavní dominantou, její interiér a výzdoba je překrásná. Velice cenná je i Jurkovičova křížová cesta. Nakoupili jsme suvenýry na památku, pořídili jsme fotografie a krásnou procházkou jsme přišli zpět k autobusu. Následovala cesta domů, která byla plná dojmů a panovala dobrá nálada.

Za oblastní odbočku SONS v Bruntále děkuji panu Jelínkovi za bezpečnou jízdu a všem účastníkům za krásný výlet a nevšední zážitek.

Zájezd byl finančně podpořen z rozpočtu MěÚ Krnov

Lenka Štěpaníková