Děti byly rozděleny do tří skupin, tyto skupiny se pak postupně vystřídaly v uzavřené třídě, kde beseda probíhala přibližně 35 minut. Pomocí dataprojektoru byla připravena prezentace o historii vzniku čokolády, její zpracování od kakaových bobů až po výrobu samotného výrobku v podobě, kterou již samozřejmě známe.

Než samotná prezentace začala, pan chocolatier se v úvodu zeptal dětí: „Víte, odkud pochází čokoláda?“ Bez váhání jedna holčička odpověděla: „…od indiánů“. „No výborně!“ překvapeně a mile reagoval pan Šos a dodal, že kakaovník využívali původní obyvatelé Jižní Ameriky, Mayové a Aztékové, už před dvěma tisíci lety.

Kreativní tvoření spolku SONS Bruntál.
Kreativní tvoření spolku SONS Bruntál. Vánoce ve znamení šišek

Děti pozorně poslouchaly výklad a sledovaly se zaujetím obrazovou prezentaci o čokoládě, s panem Šosem a jeho asistentkou Zuzanou krásně spolupracovaly, měly doplňující otázky. Zajímavostí bylo, jakou hodnotu měly kakaové boby v dávných dobách.

Za hrst kakaových bobů se dalo koupit hospodářské zvíře, např. kráva. Ale i dnes je to drahá komodita. Na konci besedy všichni ochutnali připravené kakaové boby, ze kterých právě vznikají čokoládové dobroty. Nedílnou součástí ochutnávky byly samozřejmě i výrobky z dílny „Jesenické čokolády“.

Skautský oddíl Krnovská trojka K3 funguje dvacet let.
Skautský oddíl Krnovská trojka K3 funguje dvacet let. Uspořádali přes 2000 akcí

Besedu o čokoládě si všichni velice užili, chocolatier pan Marcel Šos byl nadmíru spokojen nejen pozorností a zvídavostí dětí, ale i celou akci zhodnotil jako perfektně zorganizovanou a moc se mu u nás líbilo.

Žaneta Strouhalová,
ZŠ Bruntál, Jesenická10