Chauchilla se nachází asi 27 kilometrů od města Nazky. Mumie pocházejí z období kultury Ica-Chincha, tedy přibližně z roku 1000 našeho letopočtu. „Původně byly na místě poházeny a roztroušeny, zanechali je tak vykradači hrobek. Nyní už jsou k vidění pečlivě uspořádané uvnitř asi tuctu hrobek,“ uvedl web Lonelyplanet.

Ještě do roku 1997 byla historicky velecenná lokalita cílem vykradačů hrobů. Pak už naštěstí zasáhla peruánská vláda, která místa začala chránit zákonem. Zákon v podstatě zabránil tomu, aby i další ze starobylých mrtvol přišly podruhé o hlavu. A to tím, že by ji někdo odcizil poté, co už byla v minulosti oddělena od těla.

Zesnulí jsou zpravidla hezky oblečení
Nejbizarnější cíl turistů. V katakombách dělí mrtvé od živých jen provazy

Jak připomněl web Atlasobscura, některé z nalezených lebek měly v sobě otvory a skrze ně vedly provazy. Má se za to, že něčí hlavy byly takto nošeny kolem krku či kolem pasu. Původně se předpokládalo, že jde o takzvané trofejní hlavy, které byly získány v bitvách. „Ale zcela prokázáno to není,“ uvedl web.

Podle DNA patří totiž provrtané lebky i mumie ke stejné komunitě a nedává tak smysl, že by se její členové zabíjeli navzájem, jak připomenula ve svém textu Sarah Roller z webu Historyhit.

V místě hodně fouká a často je tam nesnesitelné vedro:

Zdroj: Youtube

Zachovalost mumií ovlivnilo i podnebí

Podle archeologů bylo pohřebiště využíváno do 9. století. I přes tak dlouhou dobu jsou zejména mumie velmi dobře zachovány. Na některých je dodnes patrná kůže i vlasy, a to více než 1000 let po jejich skonu. Jak je to možné? „Je to způsobem mumifikace, kdy se používala bavlna a pryskyřice a ostatky byly umístěny do hrobek, pro jejichž stavbu se použilo bláto,“ vysvětluje atlasobscura.com.

Přirozeně zachovalá mumie peruánského muže, uložená do polohy plodu v lůně, se svázanýma rukama a nohama
Jihoamerické mumie vydaly tajemství: Vypráví příběh dvou brutálních vražd

Svoji roli hraje i velmi suché peruánské podnebí, které znesnadnilo množení bakterií, které by urychlily úplný rozklad těl.

Z turistického hlediska jde o velmi atraktivní cíl. Cestovatelské příručky však radí, aby se příchozí vybavili ochrannými krémy s vysokým UV faktorem a připravili se na opravdu hodně horké počasí a pekelný sluneční žár. A také aby si v ideálním případě najali průvodce, protože s jeho povídáním bude návštěva nekropole Chauchilla intenzivnějším zážitkem.

V místě panuje opravdu velké vedro.V místě panuje opravdu velké vedro.Zdroj: Shutterstock

Turistům, kteří rádi vyhledávají podobná místa, lze doporučit i italské Palermo. V tamních katakombách v Palermu je umístěno na osm tisíc ostatků. Je tam i asi 1200 mumií umístěných na lavičkách, ve zděných výklencích i v otevřených rakvích. Všichni nebožtíci jsou obvykle oděni do toho nejlepšího oblečení, které v době úmrtí měli k dispozici.