BRUNTÁLSKO

Pocta veteránům Sovinec
KDY: sobota 13. a neděle 14. května
KDE: hrad Sovinec, Jiříkov
ZA KOLIK: 180 Kč, zvýhodněné vstupné 120 Kč, rodinné 540 Kč
PROČ PŘIJÍT: Akce je věnována všem válečným veteránům napříč staletími. Hold jejich odvaze a statečnosti vzdají během svých ukázek kluby vojenské historie a mušketýrská jednotka.

Požehnání motorkářům na Cvilíně
KDY: 13.5. ve 12.30 hodin
KDE: Poutní kostel na Cvilíně, Krnov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Aby se motorkáři cítili na silnicích v bezpečí, každou sezonu zahajují společnou modlitbou na Cvilíně, kde jim kněz požehná jejich mašiny. Tradiční krnovské požehnání motorkářům začíná srazem u kostela Panny Marie Sedmibolestné na Cvilíně.
"Akce je určená motorkářům, trojkolkářům, čtyřkolkářům všech kubatur a stylu jízdy bez rozdílu. Jak jinak zahájit sezónu, než s požehnáním kněze v poklidné atmosféře mezi svými," informují kamarády motorkáři Jarda s Deivem z krnovského motoklubu KMK. Zdánlivě neslučitelné světy motorkářů a křesťanů se v regionu začaly sbližovat asi před deseti lety, když do Opavy přišel mladý kněz z Polska.
V Polsku existuje přirozené propojení církve a občanské společnosti, takže tam jsou běžné skupinky zbožných motorkářů, kteří si každoročně nechávají své stroje požehnat a pak na nich vyráží na poutní místa. Tak se stalo, že do Opavy se začali sjíždět také motorkáři z Krnovska a tradice jarního žehnání motorek se začala šířit také mimo Opavsko.
Je to výzva pro motorkáře, kteří se o věci víry příliš nezajímali a kostely většinou znali jen zvenčí, aby zkusili začít sezonu modlitbou. Je to také vhodná příležitost zavzpomínat na kamarády, kteří už shlížejí z motorkářského nebe.

Navzdory deštivé až povodňové předpovědi motorkářům přálo štěstí. V Krnově v poutním kostele na Cvilíně zahájili sezonu modlitbou. Neděle 16. května 2021.Zahájení motorkářské sezony na Cvilíně. Neděle 16. května 2021.Zdroj: Deník/František Kuba

Předváděcí akce na střelnici
KDY: sobota 13. května od 9 do 15 hodin
KDE: Střelnice Krnov, Hlubčická ulice
ZA KOLIK: 250 Kč
PROČ PŘIJÍT: Předváděcí akci mohou využít i ti, kteří nejsou držiteli zbrojního průkazu. Budou mít možnost vyzkoušet si zbraně světových výrobců Glock, Remington, Barrett, Daniel Defense, a to pod dohledem zkušených instruktorů. Seznam zbraní je zveřejněn na webových stránkách zbrane-tobiasek.cz.

Mistrovství nordic walking ČR v Bruntále
KDY: pátek 12. května a sobota 13. května
KDE: hřiště u ZŠ Bruntál na ulici Cihelní, start a cíl travnatá plocha u Lidlu, ulice Zeyerova
ZA KOLIK: 300 až 600 Kč
PROČ PŘIJÍT: Jedná se o první ročník závodu v nordic walking (NW) v České republice, který je zařazený do Slovenského poháru a Světové ligy NW pod patronací ONWF-World Original Nordic Walking Federation. Připraven je i bohatý doprovodný program, závody pro malé i starší děti, workshopy zdarma pro veřejnost s vyškolenými instruktory nordic walkingu.

V Bruntále se chystá 1. mezinárodní mistrovství ČR v podhůří Jeseníků v Nordic Walking.V Bruntálu se chystá 1. mezinárodní mistrovství ČR v podhůří Jeseníků v Nordic Walking.Zdroj: Petr Marek

Mezinárodní mistrovství ČR ve fitness dětí a mládeže
KDY: sobota 13. května od 10 hodin
KDE: v tělocvičně ZŠ Bruntál, Cihelní
PROČ PŘIJÍT: Mistrovství ČR, které bude zároveň nominačním závodem na INBA Mistrovství světa a INBA Mistrovství Evropy.

Záhady hlavolamů na zámku
KDY: do 28. května denně mimo pondělí, od 9.30 do 16.30
KDE: Zámek Bruntál
ZA KOLIK: vstupné do zámku od 100 Kč
PROČ PŘIJÍT: Od konce minulého týdne lze prohlídku bruntálského zámku spojit s návštěvou nové výstavy. Určená je pro všechny bez rozdílu věku, kteří rádi "potrápí" své mozkové závity při řešení hlavolamů či hádanek a rébusů. Najdete zde přes 500 hlavolamů ze soukromé sbírky pana Miroslava Kučery, z nichž některé si budou moci návštěvníci sami složit. Jsou připraveny i hádanky a rébusy s tematikou Bruntálu a jeho okolí.

Žehnání pramenům, biskup a Němečtí rytíři v Karlově Studánce  
KDY: 14. května od 10 hodin
KDE: kostel a pitný pavilon v Karlově Studánce
PROČ PŘIJÍT: Biskup Martin David, který je apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze, se v neděli 14. května chystá do Karlovy Studánky. V 10 hodin tam celebruje mši, která je slavnostním zahájením lázeňské sezony v Karlově Studánce. V kostele Panny Marie Uzdravení nemocných se společně s ním pomodlí také zástupci české provincie Řádu bratří Panny Marie v Jeruzalémě, neboli Němečtí rytíři. Po mši následuje průvod lázeňskou obcí k pitnému pavilonu, kde se v 11.30 hodin odehraje obřad Žehnání pramenů. Horské lázně se specializují na léčbu dýchacích onemocnění, využívají také vrt, ze kterého čerpají minerální uhličitou vodu. Kostel Panny Marie Uzdravení nemocných byl ve vlastnictví řádu Německých rytířů do roku 1940, kdy ho zkonfiskovali nacisté, kteří řád rozpustili. Po válce se tehdejší velmistr řádu Robert Schältzky snažil o poválečnou restituci majetku, mimo jiné i kostela v Karlově Studánce. Jeho žádosti však nebyly vyřízeny do komunistického převratu v roce 1948. Řád dnes provozuje například Církevní gymnázium Německého řádu a Dům dětí a mládeže v Olomouci, Církevní konzervatoř v Opavě a Pečovatelskou službu Německého řádu v Bruntále.

Ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz se v neděli 12. května vydal do lázní Karlova Studánka. Do otevírání lázeňské sezóny se zapojil mší v kostele Panny Marie Uzdravení nemocných. Následoval průvod k léčivým pramenům, které biskup požehnalOstravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz při otevírání lázeňské sezony v kostele Panny Marie Uzdravení nemocných v Karlově Studánce. Květen 2019Zdroj: Ladislav Olejníček

ŠUMPERSKO A JESENICKO

176. zahájení lázeňské sezony v Jeseníku
KDY: od pátku 12. do neděle 14. května
KDE: Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník, Masarykovo náměstí v Jeseníku
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: V Jeseníku o tomto víkendu už po 176. zahájí lázeňskou sezonu. A jako vždy to bude velkolepá akce. V pátek 12. května od 16 hodin obsadí Masarykovo náměstí umělci. Těšit se můžete na kapely různých žánrů a jako vrchol zahraje ve 21 hodin Janek Ledecký. V sobotu od 13 hodin se bude před Sanatoriem Priessnitz žehnat pramenům a následovat bude opět bohatý kulturní program v areálu lázeňského hřiště. V neděli pak máte možnost zavítat do vyhlídkové věžičky Priessnitz nebo do kaple a hrobky zakladatele jesenických lázní.

Metody Vincenze Priessnitze si Jeseník připomíná při každoročním zahájení lázeňské sezony.Metody Vincenze Priessnitze si Jeseník připomíná při každoročním zahájení lázeňské sezony.Zdroj: DENÍK/Petr Krňávek

Fashion Day ve Vlčicích
KDY: sobota 13. května, od 14 hodin
KDE: Vlčice na Jesenicku, u zámecké zdi
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Na programu je extravagantní módní přehlídka, kreativní dílny, prodej autorských modelů, fotokoutek nebo půjčovna kostýmů. Cílem Fashion Day není jen podpora recyklace v našich šatnících, ale také podpora místních módních nadšenců a podnikavců. Mezi takové určitě patří energická Barča., která si ujíždí na okouzlujících a pestrých vzorech, ježtak trochu definují její jedinečné šicí projekty. Barča šije kousky převážně na jógu nebo volný čas, ale výjimkou nejsou ani kojící trika, čelenky nebo batoh. Jsme moc rádi, že bude se svým zbožím součástí našeho prodejního Fashion Fleku,“ zvou k návštěvě organizátoři.

Lovecké trofeje v Hanušovicích
KDY: pátek 12. května 12 – 17 hodin, sobota 13. května 8 - 17 hodin, neděle 14. května 8 – 12 hodin
KDE: Kulturní dům v Hanušovicích
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Chovatelská přehlídka trofejí ulovené zvěře na Šumpersku v mysliveckém roce 2022. V doprovodném programu zazní lovecké signály a fanfáry v podání trubačů. Po všechny tři dny nebude chybět myslivecká kuchyně a prodej mysliveckých a loveckých doplňků.

OSTRAVSKO

Burger Street Festival se vrací do Ostravy
KDY: pátek 12. května až neděle 14. května
KDE: OC Forum Nová Karolina, Ostrava-Poruba
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Fanoušci burgrů a „street foodu“ si o víkendu v Ostravě opět „smlsnou“. Pořadatelé slibují, že do Moravskoslezské metropole dorazí nejlepší burgermakeři z celého Česka, Moravy i Slezska. Ochutnat bude moci jak slané a pálivé jídlo, tak sladké.

Burger Street Festival v OlomouciBurger Street Festival.Zdroj: Deník/František Berger

Pojez fest Dolní Vítkovice 2023
KDY: sobota 13. května
KDE: Dolní Vítkovice, Ostrava
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Nenechte si ujít příležitost okusit světové i české speciality na jednom místě v podání kuchařů z regionu. Poznejte, co všechno náš kraj nabízí. Pojez fest se koná v unikátním industriálním areálu v Ostravě. Poznejte nové exotické chutě, nebo vsaďte na klasiku v kvalitním provedení. Kromě live cooking show s ochutnávkami a návštěvníky čeká i spousta dobré muziky v podání skupiny Nedivoč.

Laco Deczi a Celula New York
KDY: pátek 12. května od 20 hodin
KDE: klub RnR Garage, Ostrava-Martinov
ZA KOLIK: 590 (sezení u stolu)
PROČ PŘIJÍT: Garage club v Ostravě-Martinově v pátek přivítá živoucí jazzovou legendu. Nenechte si ujít příležitost užít si strhující atmosféru koncertu vynikajícího trumpetisty Laca Decziho, který prýští energií, osobností a smyslem pro humor a řadí se mezi největší postavy českého a slovenského jazzu. Vstupenky lze zakoupit on line na webu klubu, nebo v recepci Retro hotelu Garage v Martinově do pátku do 18 hodin. Klub nabízí i variantu vstupenky včetně ubytování se snídaní v otevřeném Retro hotelu Garage, který je součástí areálu. Vstupenka na sezení u stolu s ubytováním pro jednoho je za 1790 korun, pro dva za 3090 korun.

Z hudebního setkání Týden snů v kempu Ostende v Choceradech. Na snímku trumpetista Laco Deczi.Trumpetista Laco Deczi.Zdroj: Richard Karban

Majáles Ostrava 2023
KDY: sobota 13. května
KDE: Slezskoostravský hrad, Ostrava
PROČ PŘIJÍT: Majáles Ostrava pořádají studenti Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a Ostravské univerzity s podporou obou univerzit. Návštěvníci se mohou těšit na 3 scény (HSF System Stage, Veolia stage, DPO Electro stage), které nabídnou více jak 20 vystupujících. Mezi největší lákadla 27. ročníku bude patřit skupina Mig 21, která se na Majáles Ostrava vrací po čtyřech letech. Letos si na své přijdou i fanoušci rapu, pro které se představí Marpo & Troublegang a Gleb, na klidnější vlnu poté naladí Raego a Rest. Nebude chybět ani písničkář Thom Artway se svou kapelou. Největší hvězdou letošního Majálesu Ostrava, která vystoupí na DPO Electro stage bude Dimension. Aktuálně jedno z největších DnB jmen. Tvůrce hitů jako Desire, Saviour, Generator nebo Whip Slap má na kontě milionové streamy po celém světě a řadí se tak k absolutní špičce svého řemesla.

Porubský den bezpečí
KDY: sobota 13. května od 10 hodin
KDE: Francouzská ulice, Ostrava-Poruba
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Porubský den bezpečí představí práci hasičů, policistů, strážníků, záchranářů i vojáků. A to nejenom na statistických stanovištích, ale i v dynamických ukázkách. Své zásahy předvedou kynologové a hipologové městské policie, hasiči i policisté.

4. narozeniny Motoparku Ostrava
KDY: sobota 13. a neděle 14. května od 9 hodin
KDE: Opavská 5637, Ostrava-Třebovice
VSTUP: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Motopark Ostrava letos oslaví své 4. narozeniny i s programem. Návštěvníci se mohou těšit například na Stunt show v podání Pawla Karbownika, vystoupení Míry Lisého, testování novinek značek Yamaha i Honda (nutná rezervace), jízdy na čtyřkolkách, zvýhodněné jízdy na motokárách, zábavné soutěže, tombolu, grilování mnoho dalšího.

OPAVSKO

Fanoušky potěší známý zpěvák
KDY: sobota 13. května, od 19 hodin
KDE: kostel sv. Václava v Opavě
PROČ PŘIJÍT: Zpěvák Ondřej Ruml je hudbychtivé veřejnosti známý a jeho one man show Nahubu je velmi oceňovaným a pozitivně hodnoceným hudebním vystoupením s prvky stand-up comedy. Na vlastní uši to poznají návštěvníci kostela, kteří přijdou na jeho koncert. Je nejen výborný zpěvák s perfektním cítěním pro rytmus a intonaci, ale i hráč na několik nástrojů - na banjo, klavír a kytaru. Album Nahubu je unikátní v tom, že na něm nebyl použitý jediný hudební nástroj. Zpěvák vytvořil všechny zvuky svým hlasem nebo s pomocí zvuků, které dokáže lidský hlas nebo tělo vytvořit.

Ondřej Ruml.Ondřej Ruml.Zdroj: Deník/Daniela Loudová

Kdo si hraje, nezlobí
KDY: sobota 13. května, od 14 hodin
KDE: Městské sady v Opavě
PROČ PŘIJÍT: Středisko volního času se rozhodlo oslavit Den rodin bláznivým rodinným odpolednem v přírodě. Městské sady se na chvíli změní na zábavné dětské hřiště, které návštěvníkům do 17 hodin prověří mušku, hbitost, sílu, šikovnost a hlavně chuť se bavit. U fotbalového stadionu nebo u koupaliště si zájemci mohou za sto korun koupit hrací kartu a pokud ji děti po splnění zadaných úkolů kompletně vyplní, dostanou odměnu. Kdo (si) hrát nechce, může se podle libosti jen tak procházet parkovými cestičkami.

Desítka z Jasének
KDY: sobota 13. května, od 14 hodin
KDE: hlučínská osada Jasénky
PROČ PŘIJÍT: Zájemci, kteří rádi běhají, si nenechají ujít tento tradiční závod. Poběží jeden desetikilometrový okruh, na kterém zavítají do Bobrovníků, do Kravího dolu a po zdolání Vinné hory už účastníky čeká jen seběhnutí do cíle. Tam bude připraveno občerstvení a ceny pro nejlepší běžce. Diskriminovaní nebudou ani chodci, kteří si mohou trasu projít. rasu si však mohou projít.

Obec slaví Den matek
KDY:neděle 14. května, od 14.30 hodin
KDE: Kulturní dům ve Slavkově
PROČ PŘIJÍT: Obec nezapomíná na maminky, babičky i prababičky, které v ní žijí. Celoobecní oslavy Dne matek jsou toho důkazem. Oslavenkyně se sejdou v sále a budou sledovat program, který si speciálně pro ně připravily děti z místní mateřské i základní školy.

NOVOJIČÍNSKO

Jarmark je tentokrát květinový
KDY: pátek 12. května, Od 8 do 17 hodin
KDE: Masarykovo náměstí v Novém Jičíně
PROČ PŘIJÍT: Novojičínský jarmark se tentokrát nese v duchu květin. K mání budou hlavně květiny a dřeviny, chybět ale nebudou ani regionální potraviny a rukodělné výrobky.

MájFEST ve Fulneku
KDY: pátek 12. května, od 17 do 22 hodin
KDE: zahrada MKC ve Fulneku
ZA KOLIK: 200 Kč/děti a studenti 100 Kč
PROČ PŘIJÍT: MájFEST je hudebně taneční open air festival žáků ZUŠ ve Fulneku. Co nabízejí organizátoři? Mega stage! Špičkový zvuk a světla! Pestrý program našich studentů! 150 vystupujících žáků! Kapely, soubory i sólisté! Parádní taneční čísla! Výstava výtvarného oboru! Výtvarné dílničky! Hry pro děti! Občerstvení! Festival se bude natáčet!

V areálu zámku bude Férová snídaně
KDY: sobota 13. května, od 8 do 12 hodin
KDE: areál zámku v Bílovci
PROČ PŘIJÍT: Férová snídaně má podtext „Piknikuj za pěstitele ve světě.“ Pořádají ji dobrovolníci, aby ukázali svůj zájem o životy pěstitelů kávy, kakaa nebo banánů v dalekých zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Přijďte si zapiknikovat na podporu pěstitelů a pěstitelek ve světě. Tento piknikový happening probíhá v České republice od roku 2011. Loni se piknikovalo na 140 místech republiky a sešlo se přes 5 700 lidí. Zapojte se letos i vy a přijďte v sobotu 13. května 2023 do areálu zámku Bílovec. Vezměte košík a posnídejte s námi. Na ukázku pro vás budeme mít připraveny Fairtrade potraviny a pokrmy z nich, včetně informací, kde lze produkty zakoupit. V případě deštivého počasí se akce koná ve stejnou dobu v Městské knihovně Bílovec.

Férová snídaně v Hradci Králové.Férová snídaně. Ilustrační foto.Zdroj: Hana Kujalová

Kluci a holky zažijí branný den
KDY: sobota 13. května, od 13 hodin
KDE: Tankodrom podniku VOP za vlakovou zastávkou v Šenově u Nového Jičína
PROČ PŘIJÍT: Branný den pro všechny kluky, holky a tatínky je ideální zábavou pro mladé i starší milovníky dobrodružství. Návštěvníci tankodromu se mohou těšit na dynamickou ukázku a prohlídku vojenské techniky, přednášku o partyzánech v Moravskoslezském kraji, malou bojovou ukázku i opékání párků. Pro všechny příchozí, pořadatelé připravili soutěžní disciplíny – pro jejich absolvování je nutný starý oděv.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Machine Gun Kelly
KDY: sobota 13. května v 19 hodin
KDE: kino Vlast F-M
ZA KOLIK: 300 Kč
PROČ PŘIJÍT: Koncertní snímek Machine Gun Kelly: Mainstream Sellout Live From Cleveland přenese fanoušky na nezapomenutelné vystoupení Machine Gun Kellyho v roce 2022 na clevelandském FirstEnergy Stadium. Součástí jsou exkluzivními momenty ze zákulisí jeho vyprodaného světového turné.

Orchestr v kostele
KDY: neděle 14. května v 17 hodin
KDE: Kostel sv Bartoloměje, Frýdlant n. O.
ZA KOLIK: 150 Kč
PROČ PŘIJÍT: Smíšený pěvecký sbor Musica Priboriensis tvořený zpěváky z řad vysokoškolských studentů a flétnovým kvartetem se zaměřuje na interpretaci staré hudby. Komorní orchestr Kopřivnice tvoří především pedagogové a žáci ZUŠ a pořádá pěvecké koncerty. V neděli předvedou kancionály J. S. Bacha a A. Vivaldiho

KARVINSKO

Real Fight Arena v Havířově
KDY: sobota 13. května v 18 hodin
KDE: Gascontrol arena (zimní stadion) Havířov
ZA KOLIK: od 350 Kč
PROČ PŘIJÍT: RFA 10 Havířov bude přehlídkou dramatických bojů v MMA, představí se zde například československý postojový talent Václav Sivák, jenž míří do své první titulové obhajoby krále RFA pod pravidly K1. Kromě něj diváci uvidí velkolepý návrat Vojtěcha Garby či premiéru Veroniky Zajícové mezi profesionálkami.

Loutková pohádka pro děti
KDY: neděle 14. května v 10 hodin
KDE: Kino Central Český Těšín
ZA KOLIK: 250 Kč
PROČ PŘIJÍT: Herec a mim Michal Nesvadba bez ohledu na počasí a roční období dokáže, že během představení rozkvete celé jeviště. Mění nejen scénu, ale i sám sebe. Roztančí sál v různých rytmech třeba letní plážové Samby, tančit tak budou nejen děti, ale i květiny!