BRUNTÁLSKO

Úvalnem zazní brněnský hantec
KDY: Pátek 14. dubna v 18 hodin
KDE: Sál Kulturního domu Úvalno
PROČ PŘIJÍT: Úvalno si pozvalo Divadlo Klauniky z Brna, aby také obyvatelé pohraničí na vlastní uši slyšeli krásu brněnského hantecu. Známé pohádky vyprávěné v hantecu je divadelní projekt na počest brněnského gladiátora Franty Kocourka, který bavil publikum i kamarády tímto dialektem. Tato hantýrka oživuje duši Brna s jeho legendárními postavami a originální ryze brněnskou atmosférou.

Sokolnické slavnosti na Sovinci
KDY: od soboty 15. do neděle 16. dubna, vždy od 9 do 18 hodin
KDE: hrad Sovinec, Jiříkov
ZA KOLIK: 180 Kč, zvýhodněné vstupné 120 Kč, rodinné 540 Kč
PROČ PŘIJÍT: Kromě prohlídky nejrozsáhlejšího moravského hradního komplexu v Nízkém Jeseníku, který založili začátkem 14. století páni ze Sovince, čeká na návštěvníky vítání jara se sokolníky. Ukázky výcviku a příletové poslušnosti dravých ptáků. Největší moravský hrad byl založený mezi léty 1329 – 1332 bratry z rodu Hrutoviců, rozšířený za vlády Pňovštích a Boskovických v 16. století. Většina hradeb a bastionů včetně samostatné dělové bašty byla postavena v 17. století, kdy hrad vlastnil Řád německých rytířů. Vojenský význam hradu od konce 17. století postupně klesal a v polovině 18. století byl odzbrojen.

Středověké slavnosti se vrátily na hrad Choustník na Táborsku se vší parádou. V sobotu 20. srpna si je i přes nepříznivé počasí užily desítky lidí.Sokolníci předvedou své umění na Sovinci.Zdroj: Miroslava Trusková

Záhady hlavolamů na zámku
KDY: do 28. května denně mimo pondělí, od 9.30 do 16.30
KDE: Zámek Bruntál
ZA KOLIK: vstupné do zámku od 100 Kč
PROČ PŘIJÍT: Od konce minulého týdne lze prohlídku bruntálského zámku spojit s návštěvou nové výstavy. Určená je pro všechny bez rozdílu věku, kteří rádi "potrápí" své mozkové závity při řešení hlavolamů či hádanek a rébusů. Najdete zde přes 500 hlavolamů ze soukromé sbírky pana Miroslava Kučery, z nichž některé si budou moci návštěvníci sami složit. Jsou připraveny i hádanky a rébusy s tematikou Bruntálu a jeho okolí.

JESENICKO

Evropa z ptačí perspektivy v Tančírně
KDY: neděle 16. dubna od 15 hodin
KDE: Tančírna v Račím údolí, Javorník
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Výstava Tomáše Neuwirtha vznikla v rámci projektu Euro Foto Tour. Jeho účelem bylo vytvořit fotografický soubor, který ukáže dvanáct zemí starého kontinentu na snímcích z dronu. Předem vytipovaná více či méně známá místa dávají vyniknout jak přírodním scenériím, tak i tvořivému lidskému umu. Autor fotografií Tomáš Neuwirth v průběhu realizace projektu najel po Evropě více než 10 tisíc kilometrů. Putovní výstava se bude konat na různých místech České republiky v průběhu roku 2023 a 2024. Je prodejní, všechny fotografie jsou tisknuty v limitovaných edicích 24 kusů.

OLOMOUCKO

Tvarůžkový festival
KDY: sobota 15. a neděle 16. dubna, od 10 do 18 hodin
KDE: Horní a Dolní náměstí, Olomouc
ZA KOLIK: zdarma
Festival tvarůžkových specialit a regionálních piv zaplní o víkendu obě hlavní olomoucká náměstí. Kromě desítek stánků s dobrotami a řemeslnými výrobky čeká na příchozí i například i kuchařská show s Romanem Paulusem či herečkou Sandrou Pogodovou, divadelní představení nebo dílničky pro děti. Hrát budou folklorní soubory, místní kapely a vystoupí také Natálie Tichánková či legendární Mňága a Žďorp (neděle od 17 hodin).

Olomoucký tvarůžkový festival, 23. dubna 2022 v Olomouci.Olomoucký tvarůžkový festival, 23. dubna 2022 v Olomouci.Zdroj: Deník/Pavel Netolička

Napoleonské manévry na Fortu XVII
KDY: sobota 15. dubna 
KDE: Fort XVII Křelov
ZA KOLIK: zdarma
Manévry vojsk z napoleonských válek ožije okolí olomoucké pevnůstky v Křelově. Na cvičení se tam sjedou desítky nadšenců v dobových uniformách, celý program bude přístupný veřejnosti. Ta může v sobotu navštívit jak vojenský tábor v blízkosti fortu, tak dopolední cvičení vojáků a menších jednotek i odpolední manévry batalionů.

Před sobotní velkou napoleonskou bitvou u Dobšic poměřily už ve čtvrtek své síly skupinky znepřátelených vojsk ve Vrbovci. U Dobšic se pak utká až dvě stě vojáků.Rekonstrukce bitvy napoleonských vojsk.Zdroj: Deník/Vojtěch Smola

OPAVSKO

Sálem se rozezní kytara
KDY: pátek 14. dubna, od 18 hodin
KDE: Kupe, Opava
ZA KOLIK: 220 Kč
PROČ PŘIJÍT: Návštěvníkům se slabostí pro zvuk kytary ho dosyta dopřeje vynikající francouzský kytarista Alexandre Glize. Strhne je svou živelností a temperamentem, se kterým ve své tvorbě využívá systém looper k vrstvení zvuků, rytmů a melodií. Posluchači dostanou jedinečnou příležitost vidět jednoho kytaristu, ale slyšet celou kapelu.

Víkend s kytičkami a zábavou
KDY: sobota a neděle 15. a 16. dubna, od 9 do 17 hodin
KDE: Červený kostel a kulturní dům, Hlučín
PROČ PŘIJÍT: Specializovaná ZO ČZS Iris Hlučín a Sport a kultura Hlučín pořádají mezinárodní výstavu jarních cibulovin. Svými kytičkami se návštěvníkům pochlubí místní i polští pěstitelé, oku lahodící aranžmá bude dílem členek Iris a Spolku 55+. Součástí akce bude též výstava obrazů Julie Machallové, ukazující krajinu a figury v ní. Sobotní program ve městě doplní v kulturním domě od 20 hodin Tančírna na hudbu Kabát RS Revival a DJ Baluu a v neděli od 16 hodin mohou návštěvníci kulturního domu sledovat baletní komedii Marná opatrnost aneb Špatně hlídaná dcera.

Zacinká Opavská rolnička
KDY: víkend 15. a 16. dubna
KDE: Loutkové divadlo, Opava
ZA KOLIK: 50 Kč
PROČ PŘIJÍT: Regionální přehlídku amatérských loutkářských souborů Opavská rolnička zahájí v sobotu od 10 hodin pohádka O rybáři a zlaté rybce (OPAL Opava), v 11.30 hodin se představí Jablkohrušeň (DS Štítina), ve 14 hodin budou na programu Hlubiny děsu pana Erbena (Galimortovo divadlo Marionet), v 16 hodin se objeví Čaroděj ze země OZ (Štěk Opava) a program zakončí v 19 hodin setkání loutkařů s vystoupením loutkáře Rudolfa Hancvencla, člena spolku loutkářů Vozichet z Jablonce nad Nisou. V neděli bude přehlídka pokračovat od 10 hodin pohádkou O Palečkovi a veliké řepě (Kašpárkova říše Olomouc), ve 14 hodin se objeví Podivní (DS „M“ ZUŠ Frýdlant nad Ostravicí) a v 16 hodin přehlídka skončí předáním ocenění.

Tři dny s festivalem Další břehy
KDY: pátek 14. až neděle 16. dubna
KDE: Opava
PROČ PŘIJÍT: Opavská Církevní konzervatoř přispěje v pátek od 18 hodin do festivalového programu multimediálním projektem Tastes. Vystoupí v něm soubor Ensemble Marijan, zaměřený na současnou a improvizovanou hudbu. Další koncert se rozezní od 20 hodin v klubu Art ve spojení elektroniky, avant popu a folku, doplněném o strhující hlas turecké zpěvačky a skladatelky Iley. Sobota potěší fanoušky legendární rockové skupiny Progres 2, která bude od 18 hodin koncertovat v kinosále Mír a koncertem oslaví též své pětapadesátiny na české hudební scéně. V kinosále Odboj zazní od 20.30 hodin pro změnu koncert písničkáře, harmonikáře a uměleckého všeuměla Vaška Koubka. S vystoupením mu pomůže klávesista, kytarista a zpěvák Ondřej Fencl. Nedělní část programového maratonu vytvoří v klubu Art od 15 hodin přednáška o vývoji tradiční japonské poesie s názvem Opavské jaro na vlně přírodní lyriky.

Už je tu znovu Bolatická 20
KDY: neděle 16. dubna od 9 hodin
KDE: koupaliště Bolatice
PROČ PŘIJÍT: Tradiční turistická akce nabídne zapáleným turistům start do 9 hodin a zvládnou musejí dospělí účastníci trasy 10 nebo 20 kilometrů a dětem do 15 let tříkilometrovou trasu. Pro děti do 10 let jsou připravené úseky v délce 600, 400 a 200 metrů. Běžci budou na zvolené trasy startovat v 9 hodin. S návratem všech účastníků je počítáno do 12 hodin, kdy následuje volná zábava s hudbou kapely Karavana. Z jejich středu bude vylosovaný šťastný výherce zájezdu a první tři účastníci ve všech kategoriích budou odměněni věcnými cenami.

Kouzelnická show pro teenagery
KDY: neděle 16. dubna od 16 hodin
KDE: Babinec, Hradec nad Moravicí
ZA KOLIK: 50 Kč
PROČ PŘIJÍT: během show se budou dít věci nevídané i neslýchané a zaručeně pobaví nejenom uvedenou věkovou kategorii návštěvníků od 11 do 15 let. . Publikum zaujmou kouzelnická vystoupení a některá kouzla budou prováděna s asistencí diváků. Své místo bude mít v programu atraktivní levitace, tedy vznášení, případně sekání divákovy ruky gilotinou. Show bude zakončena diskotékou.

ŠUMPERSKO

Pořádná pařba s Iné Kafe
KDY: pátek 14. dubna od 20 hodin
KDE: Dům kultury Šumperk
ZA KOLIK: 450 korun v předprodeji, 500 korun na místě
Slovenská punk rocková kapela Iné Kafe v pátek 14. dubna poprvé zahraje před šumperským publikem. Pořadatelé slibují strhující show i neobyčejný hudební zážitek. Během své 28leté historie kapela vydala 15 hudebních nosičů a absolvovala dvě tisícovky koncertů. Do éteru vypustila přesně 38 singlů, pričemž zatím posledním je Severní vítr z prosince 2022. Jejich chytlavé písničky si zpívají už dvě generace lidí. Iné Kafe dlouhodobě patří k headlinerům na různých akcích.

Koncert INEKAFE - MADE IN CZECHOSLOVAKIA TOUR ve ZlíněKoncert INEKAFE - MADE IN CZECHOSLOVAKIA TOUR ve ZlíněZdroj: Deník/Jan Karásek

Jaroslav Dušek otevře své srdce
KDY: sobota 15. dubna od 20 hodin
KDE: Kulturní dům Zábřeh
ZA KOLIK: 350 korun

Na unikátní besedu se známým hercem, mistrným improvizátorem a myslitelem usilujícím o co nejtěsnější sepětí s přírodou pozve kulturní dům v Zábřehu v sobotu 15. dubna. Parťákem Jaroslava Duška, který svým vnímáním života a světa řadu lidí provokuje, ale také přitahuje, bude tentokrát spisovatel s cestovatelskou duší Josef Formánek. Ten se při svých cestách nejvíc zamiloval do tropického deštného pralesa na indonéském ostrově Siberut, kde mezi přírodními lidmi kmene Mentawaj a jejich šamany strávil víc než rok svého života. O hudební doprovod pořadu s názvem Otevřené srdce se postará Patrik Kee Kedzierski, vokální improvizátor, který dokáže během pár minut strhnout publikum nenásilnou formou do úžasného světa jeho tónů, hudebních vln, ozvěn a nečekaných zvukových proměn.

Jaroslav Dušek se svým parťákem, cestovatelem a spisovatelem Josefem Formánkem, v Zábřehu vystoupí s pořadem Otevřené srdce.Jaroslav Dušek v Zábřehu vystoupí s pořadem Otevřené srdce.Zdroj: Zábřežská kulturní, se souhlasem

Blues Aperitiv
KDY: sobota 15. dubna od 19 hodin
KDE: Dům kultury, Šumperk
ZA KOLIK: 200 korun

Sedm talentovaných kapel z Polska, Slovenska a České republiky se dostalo na základě výběru odborné poroty do finále soutěže Blues Aperitiv, jejíž finálový koncert se koná 15. dubna v Domě kultury v Šumperku. Naživo se tak nejen pětičlenné porotě, která vybírala ze 32 přihlášených, ale také veřejnosti představí kapely Amiya (Polsko), Back To Roots (ČR), Cold Licks (ČR), Dark Leaves (Polsko), Her Memories (Slovensko), Kiero Grande (Slovensko) a Readymade Backsliders (ČR). Z tohoto finálového večera postoupí dva vítězové na prestižní festival Blues Alive 2023. Šanci podívat se na festival získá rovněž ten účinkující, který dostane nejvíce hlasů od publika.

O přízeň poroty i diváků na letošním festivalu Blues Aperitiv v Šumperku bude usilovat i česká kapela Back to Roots.O přízeň poroty i diváků na letošním festivalu Blues Aperitiv v Šumperku bude usilovat i česká kapela Back to Roots.Zdroj: DK Šumperk, se souhlasem

OSTRAVA

Vyhlídkové jízdy k dolu Michal
KDY: sobota 15. dubna
KDE: Ostrava-Hulváky, Ostrava-Michálkovice
ZA KOLIK: 30 Kč, děti 6 až 15 let 15 Kč
PROČ PŘIJÍT: Vyhlídkové jízdy historickými vozidly Dopravního podniku Ostrava mají svoji zvláštní atmosféru a baví nejen pamětníky, ale i děti. Tentokrát s trolejbusem Tatra a autobusem Škoda RTO se konají u příležitosti Dne památek a sídel, a to v trase Hulváky – Michálkovice a zpět. (na zastávkách Stadion Bazaly a Jaklovecká spoje nezastavují). Čas odjezdů ze zastávky Hulváky: 08:10, 10:10, 12:10, 14:10 a 16:10 hodin. Odjezdy ze zastávky Michálkovice: 09:00, 11:00, 13:00, 15:00 a 17:00 hodin. Jízdné bude možné zakoupit u průvodčího ve voze.

Kaskadérská Motoshow v Nové Karolině
KDY: od sobota 15. do neděle 16. dubna
KDE: OC Forum Nová Karolina
ZA KOLIK: Vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Víkendová kaskadérská Motoshow v ostravském OC Forum Nová Karolina bude završením výstavy Krásky na cestách. Organizátoři slibují pořádnou dávku adrenalinu a bohatý program plný hvězd. Hosty budou Adam Peschel, Libor Podmol FMX rider a další známé tváře ze světa motorsportu. Chybět nebude ani vystoupení Special Brothers Crew. Programem bude provázet ostravský DJ a moderátor DJ Lowa.

Zahájení sezóny v Motoparku Ostrava
KDY: sobota 15. dubna od 10 do 18 hodin
KDE: Motopark Ostrava
ZA KOLIK: 249 Kč, jízda s vlastní motorkou 99 Kč/15 min.
PROČ PŘIJÍT: Proč si nenechat ujít zahájení sezóny v Motoparku? Organizátoři pozvali zkušené instruktory z Motoškol, kteří budou mít pro návštěvníky připravené prezentační stánky. Představí nejnovější vychytávky z bezpečnostní výbavy – airbag vesty, helmy, osvětlení, páteřáky, reflexní prvky… Dostaví se i zástupci Policie ČR, kteří upozorní na novinky v jízdních předpisech, nejčastější prohřešky motorkářů i jak zvýšit svou bezpečnost na cestách. Bude se soutěžit o ceny a zájemci si v 11 hodin budou moci také nechat požehnat svou motorku knězem.

NOVOJIČÍNSKO

Opala shání pro přítelkyni manžela
KDY: pátek 14. dubna, od 19.30 hodin
KDE: kulturní dům, Štramberk
ZA KOLIK: 120 korun
PROČ PŘIJÍT: Další představení, které se koná v rámci jubilejní XXV. Přehlídky amatérských divadelních souborů ve Štramberku má název Manžel pro Opalu a předvede ho místní soubor DS Kotouč Štramberk. Autor hry John Patrick líčí jak se dobrosrdečná Opala se rozhodne, sehnat její přítelkyni Růžence manžela, aby mohla být šťastná. A tak odepíše na inzerát v rubrice Seznámení. Manžel se opravdu dostaví. Je jím devadesátiletý bývalý námořní kapitán Mooney, jenž utekl z domova pro přestárlé a také před chamtivostí své dcery a zetě. Když se rychle ožení, pak nebudou mít právo na jeho peníze a on získá svobodu…

Harmonikář Koubek zahraje s kytaristou Fenclem
KDY: pátek 14. dubna, od 20 hodin
KDE: klub Galerka - Stará pošta, Nový Jičín
ZA KOLIK: 200 Kč na místě
PROČ PŘIJÍT: Český písničkář a harmonikář, spisovatel, herec, režisér, milovník života, trubadúr, svéráz, vyprávěč, pohádkář, organizátor s jedinečnou schopností nadchnout. Do novojičínského klubu Galerka přijede a zahraje s klávesistou, kytaristou a zpěvákem Ondřejem Fenclem, jenž má za sebou spolupráci například s Lubošem Pospíšilem, Vladimírem Mertou, Janem Hrubým nebo s kapelami Marsyas, Schodiště, Hromosvod či Mňága a Žďorp.

Petřvaldská krasojízda slaví 60 let
KDY: sobota 15. dubna, od 10 hodin
KDE: sokolovna TJ Petřvald, Petřvald na Moravě
PROČ PŘIJÍT: TJ krasojízda Petřvald na Moravě letos slaví 60 let do jejího založení a také proto se letos podílí na organizací tří velkých krasojezdeckých závodů. Dva pořádá na domácí půdě v Sokolovně v Petřvaldě na Moravě a na MČR Juniorů ve Frýdlantě nad Ostravicí se podílí jako spoluorganizátor soutěže krasojízdy. Jako první se v sobotu 15. dubna bude opět konat soutěž Českého poháru v krasojízdě všech kategorií, a to jeho 5. kolo. Přijede kompletní česká špička a svou účast přislíbili také slovenští závodníci. K vidění bude na 60 startovních jízd a to jak v kategorií dvojic tak jednotlivců - závodit budou všechny věkové kategorie: žáci, junioři i elite.

Bývalému arcibiskupovi odhalí sochu
KDY: sobota 15. dubna, od 9.30 hodin
KDE: farní kostel Narození Panny Marie, Příbor
PROČ PŘIJÍT: Město Příbor zve na akci při příležitosti 100 let od úmrtí ThDr. Antonína Cyrila Stojana, arcibiskupa olomouckého a metropolity moravského. V 9.30 hodin bude odhalena socha před farním kostelem Narození Panny Marie, v něm se zhruba o deset minut později uskuteční také vernisáž výstavy věnované tomuto významnému příborskému občanovi. Poté, v 10.40 hodin, začne v refektáři piaristického kláštera přednáška Doc. Jaroslava Šebka s názvem Tatíček Stojan v životě a paměti.

Ve Frenštátě se představí krásná těla
KDY: sobota 15. dubna, od 11 hodin
KDE: velký sál Domu kultury, Frenštát pod Radhoštěm
ZA KOLIK: 300 Kč
PROČ PŘIJÍT: akci by si neměli nechat ujít milovníci vypracovaných těl – jedná se totiž o Mistrovství Moravy a Slezska v kulturistice, physique, bodyfitness, bikiny a wellness fitness mužů a žen ve Frenštátě pod Radhoštěm.

KARVINSKO

Komedie o umučení a slavném vzkříšení pána a spasitele našeho Ježíše Krista
KDY: pátek 14. dubna, 19 hodin
KDE: Dům kultury města Orlové
ZA KOLIK: 250 Kč
PROČ PŘIJÍT: Česká scéna Těšínského divadla předvede Pašijovou hru vycházející z podkrkonošských her 18. století, pro které je typická lidovost, místní aktualizace, komediálnost a hudebnost, dodnes okouzluje, inspiruje a upřímně vypráví jeden z nejdůležitějších příběhů naší civilizace, příběh o vzkříšení. Představení je vhodné pro starší 12 let.

Latino party
KDY: pátek 14. dubna, 21 hodin
KDE: Havířov, klub Stolárna
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Oblíbení latino party s DJ Lucky B roztančí každého.

Model Show Karviná 2023
KDY: sobota 15. dubna
KDE: Karviná, SVČ Juventus, U Bažantnice 1794 
ZA KOLIK: Zdarma
PROČ PŘIJÍT: Výstava a soutěž plastikových i papírových modelů letadel, bojové techniky, lodí a staveb. Proběhne v prostorách Střediska volného času Juventus, Karviná. Návštěvníci se mohou těšit na doprovodný program. 

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Rest a DJ Wich ve Stounu
KDY: pátek 14. dubna, 20 hodin
KDE: klub Stoun, Frýdek-Místek
ZA KOLIK: Vstupné v předprodeji: 1. vlna 250 Kč/ 2. vlna 300 Kč / 3. vlna 350 Kč, vstupné na místě zatím nezvěřejněno
PROČ PŘIJÍT: Špička českého hip-hopu live. DJ Wich je dnes již legendou, Rest patří rovněž mezi nejlepší v oboru.

Filmový festival Expediční kamera ve Frýdku-Místku
KDY: sobota 15. dubna od 17 hodin
KDE: kino Vlast Frýdek-Místek
ZA KOLIK: permanentka 230 Kč/pouze beseda 140 Kč
PROČ PŘIJÍT: Expediční kamera přiveze opět výběr toho nejlepšího z cestovatelských, turistických a dobrodružných dokumentů z nejrůznějších končin světa. Součástí akce bude také beseda Prvovýstup na horu Great Cross Pilar na Baffinově ostrově. Povede ji Jakub Novák - včelař, tatér, malíř a ilustrátor, ale i bývalý horolezec. Expedice, o které bude vyprávět, je z roku 2012 a jedná se o prvovýstup na horu Great Cross Pilar v údolí Sam ford Fjord na Baffinově ostrově, který absolvoval spolu s Pavlem Kryzem.