TIP DENÍKU: Dny NATO v Mošnově
KDY: sobota 16. a neděle 17. září
KDE: Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Letiště v Mošnově bude o víkendu opět patřitnejvětší bezpečnostní showv Evropě. V sobotu odstartují již 23. Dny NATO v Ostravě & 14. Dny Vzdušných sil AČR. Jedinečná mezinárodní přehlídka vojenských, bezpečnostních a záchranných jednotek opět nabídne bohatý program. Návštěvníky čekají premiéry, ale i derniéry. K vidění letos budou ukázky zástupců bezmála dvaceti zemí. Naposledy se v České republice ve vzduchu představí například dosluhující sovětská technika, konkrétně nadzvukové letouny Su-22 a MiG-29 polského letectva. Naopak velkou českou veřejnou premiéru zažijí například nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. A připraveno je toho mnohem více.

O události budeme informovat také na na webu Deníku - zde.

Policie podobně jako v předchozích letech zřídila speciální telefonní linku +420 723 759 733. Fungovat bude v sobotu a v neděli od 7 do 18 hodin.

BRUNTÁLSKO

Festival řízků v Jeseníkách
KDY: sobota 16. září a neděle 17. září 
KDE: Malá Morávka, Karlov pod Pradědem
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Kdo by odolal chuti šťavnatého, dobře usmaženého řízku. Šance ochutnat speciality všeho druhu se gurmánům nabídne o víkendu v Malé Morávce a Karlově pod Pradědem. Do gastronomické akce v údolí Jeseníků se již tradičně zapojuje většina místních restauračních zařízení. Stejně tradičně také přivábí stovky návštěvníků.

Burčákobraní v Bruntále
KDY: sobota 16. září od 10 hodin
KDE: náměstí Míru, Bruntál
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Druhý ročník úspěšné loňské akce, kde moravští vinaři nabízejí degustaci vína a prodej burčáku, se uskuteční už tuto sobotu od 10 hodin na bruntálském náměstí Míru. Ochutnat a zakoupit burčák bude možno od dopoledních hodin. Na odpoledne je připravena řízená degustace vína s odborným výkladem přímo od moravských vinařů. K tomu bude hrát cimbálová muzika a připraven je koncert kapely Swing kvartet a Marie Veliké. Pro děti vystoupí Klauni z Balónkova a připraven je i tradiční trh, a skákací hrad. Vstup je volný.

Zámecká noc v Bruntálu
KDY: pátek 15. září od 17 hodin
KDE: Zámek Bruntál
ZA KOLIK: Zámecká noc zdarma, prohlídka zámecké expozice 150 Kč / 100 Kč zlevněné
PROČ PŘIJÍT: Muzeum v Bruntálu připravilo pro diváky atraktivní rozloučení s prázdninami. V pátek 15. září proběhne na zámku v Bruntále Zámecká noc. Ta bude slavnostně zahájena v 17 hodin vernisáží výstavy Mák ve velké výstavní síni. V Kapli budou k vidění práce žáků zdejší základní umělecké školy věnované tématu máku a v kočárovně budou tvořivé dílničky. V malé výstavní síni začne o půl hodiny později vernisáž výstavy o soli s odborným výkladem. Ve společenské místnosti se v 17:30 a v 18:30 hod. koná přednáška na téma Mák, naše rodinné stříbro. Přednášet bude Andrea Rychlá, kurátorka kolekce genových zdrojů ze společnosti Oseva Pro. Od 17 do 20 hodin se můžete těšit na večerní prohlídky zámku s překvapením. Konat se budou každou celou hodinu.

Kašpárek na skalním hradě
KDY: sobota 16. a neděle 17. září
KDE: hrad Sovinec, Jiříkov
ZA KOLIK: 180 Kč, zvýhodněné vstupné 120 Kč, rodinné 540 Kč
PROČ PŘIJÍT: Nadcházející víkend na hradě bude tentokrát věnován loučení s prázdninami. Návštěvníky čeká loutkářská a pohádková pouť. Po celý víkend šermířské, loutkové a hrané pohádky.

OPAVSKO

Bezručova Opava – Koncert, beseda a divadlo
KDY: sobota 16. a neděle 17. září 19 hodin
KDE: kostel a Slezské divadlo, Opava
ZA KOLIK: 80 Kč
PROČ PŘIJÍT: V kostele sv. Václava zazní v sobotu od 16 hodin koncert dětského pěveckého sboru opavské ZŠ I. Hurníka k výročí 30 let sboru Domino za účasti sbormistrů Naomi Faran, Elisendy Carrasco, Boba Chilcotta a Ivany Kleinové. V neděli festivalová nabídka pokračuje v 10 a 16 hodin v Loutkovém divadle Zlatovláskou. Pohádku o zlatovlasé panně, která sní o krásném princi, který by ji zachránil, přiveze Vít Marčík a působivým projevem i přirozeností na jevišti vtáhne do příběhu děti od čtyř let. Slezské divadlo nabídne v 19 hodin premiéru inscenace Černá komedie, ve které půjde o spoustu nečekaných situací v záměně světla a tmy. Je typická rozehráváním komických situací ve chvílích, kdy postavy na jevišti nic nevidí, zatímco diváci vidí všechno.

Hornický den bude oslavou břidlice
KDY: sobota 16. září od 13 hodin
KDE: Halaškovo náměstí, Budišov nad Budišovkou
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Odpoledne bude na náměstí patřit ukázkám řemesel, dílničkám, výstavě fotografií, prodeji břidlicových specialit a suvenýrů, potulným muzikantům i prezentacím. Týkají se samotné krajiny břidlice a též důlních záchranářů. Program nabídne přítomným i Mistrovství republiky ve štípání břidlice a komentované prohlídky Muzea břidlice. Muzejní projekce pak začíná na jeho zahradě od 22.15 hodin.

OSTRAVSKO

Ostrava Žije!
KDY: pátek 15. a sobota 16. září
KDE: Trojhalí Karolina, Ostrava
ZA KOLIK: vstupné 790 až 2500 Kč
PROČ PŘIJÍT: Jedinečný hudební večer pod taktovkou projektu Ostrava Žije! Nabídne koncerty populárních interpretů. Vystoupí například skupina Kamelot, ale také Kandráčovci a Čechomor spolu s Martinou Pártlovou.

Třebovický koláč
KDY: pátek 15. až neděle 17. září
KDE: park v Třebovicích, Ostrava
ZA KOLIK: 200 až 450 Kč
PROČ PŘIJÍT: Jedná se letos už o 19. ročník akce. Podzimní slavnost Třebovický koláč je kulturní akce s rodinnou atmosférou. Divákům nabízí pestrou paletu tanečních, hudebních a divadelních představení a díky multižánrovému složení si na své přijde úplně každý. Letos nabídne vystoupení Tomáše Kočka a jeho orchestru, Anetu Langerovou, bratry Ebeny, chybět nebudou ani oblíbená vystoupení folklorních dětských i dospělých souborů, posezení s country kapelou i cimbálovou muzikou. Pořadem provedou Libor „Čenda“ Cenek a Jan Ryška.

Festival Rock in Ostrava
KDY: 16. září
KDE: Dolní oblast Vítkovice
ZA KOLIK: 890 Kč, dětský 7 - 12 let 445 Kč
PROČ PŘIJÍT: Festival Rock in Ostrava nabídne například kapely Traktor, Trautenberk, Alkehol. Pořadatelé slibují strhující koncertní jízdu na velkém pódiu s kvalitním ozvučením a scénou v komfortním prostředí.

NOVOJIČÍNSKO

Frenštátská muzejní noc
KDY: pátek 15. září, od 17 do 22 hodin
KDE: muzeum, Frenštát pod Radhoštěm
ZA KOLIK: 30 Kč dospělí / 10 Kč děti
PROČ PŘIJÍT: Příchozí se mohou těšit na promítání dobových filmů, strašidelné podkroví a čtení pohádky na dobrou noc a čeká je rovněž divadelní představení žáků literárně-dramatického oboru ZUŠ Frenštát p. R., hudební vystoupení AV Blues & Swing. V průběhu programu je možná prohlídka stálých expozic, střelba na laserové střelnici a kdo bude mít zájem, může zkoušet plnit interaktivní úkoly pro malé i velké.

Dny evropského dědictví v Příboře
KDY: pátek 15. a sobota 16. září
KDE: Příbor
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Dny evropského dědictví začnou v Příboře již v pátek v 17 hodin koncertem All Brass Bandu v piaristických zahradách. Sobotní program zahájí v 8 hodin koncert Judity Šprochové na violoncello v refektáři piaristického kláštera, tamtéž v 10 předá starosta města Jan Malík ocenění města vybraným osobnostem. V 11 hodin začíná u kostela sv. Valentina komentovaná prohlídka města, v 13 a 15 hodin budou prohlídky sýpky s raritní sbírkou motorek (nutná rezervace místa). U kulturního domu bude panelová výstava věnovaná A. C. Stojanovi, mnohé památky budou otevřené od 9 do 16 hodin.

Běh rodným krajem Emila Zátopka
KDY: sobota 16. září, od 8 hodin (prezentace)
KDE: před Technickým muzeem, Kopřivnice
ZA KOLIK: zdarma / startovné 500 Kč na místě.
PROČ PŘIJÍT: Tradiční Zátopkův běh letos píše už 21. ročník. Startují muži, ženy, dvojice ve štafetě a týmy. Prezentace je od 8 hodin, start závodu je v 11 hodin. Trasa měří 22,3 kilometru a vede z Kopřivnice přes Štramberk, Ženklavu a Veřovice do sedla nad pramenem Jičínky a odtud do Rožnova pod Radhoštěm, kde je cíl v dřevěném městečku ve Valašském muzeu v přírodě.

Den města Štramberk s Leonou Machálkovou
KDY: sobota 16. září, od 10 hodin
KDE: náměstí, Štramberk
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Na náměstí ve Štramberku bude od 10 do 19 hodin jarmark, akci zpestří bohatý program od 12 hodin: Koncert Lašského dechového orchestru, Tanečníci pod vedením Dagmar Jurákové, Soutěž, Koncert kapely K.I.S., Zábavná pohádka pro děti i dospělé v podání SSŠ Allegros Štramberk, Koncert skupiny All Brass Band, Taneční klub Gradus, Koncert Leony Machálkové, Koncert kapely Ostopět.

KARVINSKO

Zavírání pramenů Lázně Darkov
KDY: sobota 16. září, 14.30 hod.
KDE: park u Rehabilitačního sanatoria
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Ukončení hlavní lázeňské sezóny - lázeňské zavírání pramenů s doprovodným programem, zábavou a občerstvením.

Benefiční koncert v Bohumíně
KDY: pátek 15. září, 19 hod.
KDE: kostel Slezské církve evangelické Bohumín
ZA KOLIK: 390/490 Kč
PROČ PŘIJÍT: Koncert je benefiční, výtěžek bude věnován na opravu kostela.

Burčákobraní na Střelnici
KDY: sobota 16. září, 15 hod.
KDE: Náměstí ČSA, Český Těšín
PROČ PŘIJÍT: Přijďte si užít burčák, víno od moravských vinařů a skvělý hudební doprovod.

Těšínské dožínky
KDY: sobota 16. září, 13 hod.
KDE: farma Koňákov u Českého Těšína, Hradišťská 34
PROČ PŘIJÍT: Hudební program, ochutnávka specialit, jízdy v kočáře a na ponících, rodeo na býku, skákací hrad, ukázky řemesel, barmanská show, výstava drobného zvířectva, program pro děti. Bohatá zábava na celý den.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Výstava drobného zvířectva
KDY: pátek 15. a sobota 16. září (13-18 a 9-16 hod.)
KDE: areál za KD Staříč
ZA KOLIK: 20 Kč
PROČ PŘIJÍT: Pro milovníky zvířat, děti i chovatele se představí drobné domácí zvířectvo. Občerstvení zajištěno.

Burgerday ve Frýdku-Místku
KDY: 16. a 17. září
KDE: areálu textilky Slezan
ZA KOLIK: 50 Kč
PROČ PŘIJÍT: Burgerday vám přináší ty nejlepší burgery z celého Česka, připravené od špičkových podniků a restaurací. Kromě jídla bude k dispozici i alko a nealko, ochutnávka piva či rybízáku. Nafukovací atrakce pro děti zdarma, k návštěvě poslouží Oáza pohody a stylu, kde se můžete ponořit do relaxace s chutí shisha dýmky a nechat si vylepšit svůj vzhled u mistrovských rukou místního Mensvision barber shopu. Soutěže.

Grillfest ve Vendryni
KDY: 16. a 17. září od 15 hodin
KDE: sportovní areál Vendryně
ZA KOLIK: 250 Kč (děti zdrama)
PROČ PŘIJÍT: 6. ročník festivalu, který je zaměřený skvělé jídlo a dobrou muziku. Mezi účinkujícími proběhnou na pódiu i různé tematické soutěže, děti se můžou těšit na skákací hrady, elektrická autíčka, vystoupení klaunů na volné noze či malování na obličej. Vystoupí kapela Horkýže Slíže.