BRUNTÁLSKO

20 let zámku Janovice u Rýmařova
KDY: sobota 22. a neděle 23. dubna, 11 až 14 hodin
KDE: zámek Rýmařov-Janovice
ZA KOLIK: děti zdarma, dospělí 120 korun, senioři 100 korun
PROČ PŘIJÍT: Národní památkový ústav slaví 20 let od svého založení. Proto ve dnech 22. a 23. dubna umožní vstup zdarma na své objekty dětem do 18 let. Nabízí jeden návštěvnický okruh "Svět janovických Harrachů", na kterém se návštěvníci mohou dozvědět mnoho zajímavého nejen o zámku, ale i o rodině Harrachů a jejich janovickém velkostatku. A navíc je na našem zámku k vidění i výstava "Rýmařovské pověsti", kde se nejen děti dozví ledacos o místních kouzelných bytostech! K vidění jsou vodníci, čerti, skřítci, čarodějnice a další bytosti.

Zámek v Janovicích u Rýmařova v roce 2021.Zámek v Janovicích u Rýmařova v roce 2021.Zdroj: Deník/František Kuba

Tradiční jarmark ke Dni Země 2023 
KDY:
sobota 22. dubna, 10 až 16 hodin
KDE: Hlavní náměstí Krnov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Také v letošním roce si mohou Krnované a návštěvníci města na jarmarku připomenout Den Země – svátek věnovaný naší planetě a prostředí. Pro návštěvníky bude připraven řemeslný jarmark, hry a soutěže pro děti, ukázky pozorování přírody, prezentace neziskových organizací, informace o životním prostředí, vzdělávací aktivity pro děti i dospělé, představení aktivit Zdravého města Krnov. Na jednotlivých stanovištích se potkají s pracovníky městského úřadu, dozvědí se o aktuálních aktivitách Zdravého města Krnov, představí se jim krnovské školy a dojde i na hry, soutěže a umělecké aktivity. To vše doprovodí stanoviště zaměřená na pozorování přírody, včelaři vám vysvětlí, jak funguje včelí úl a od prodejních stánků jistě neodejdete s prázdnou.

Oslavy Dne Země. Ilustrační fotoOslavy Dne Země. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Michal Krestýn

Procházka za pamětihodnostmi ze Zátoru do Milotic nad Opavou 
KDY: sobota 22. dubna, 9 hodin 
KDE: sraz v 9 hodin na nádraží v Bruntálu, odjezd do Zátoru v 9.08 hodin
PROČ PŘIJÍT: Klub za starý Bruntál pořádá 22.4. vlastivědnou vycházku ze Zátoru do Milotic nad Opavou. V Zátoru už bude výletníky očekávat starostka Salome Sýkorová. Na programu je kyselka, pomník obětem Velké války, hřbitov, procházka polní cestou k pamětním kamenům Tomáše Křivého, alej k evangelickému kostelu i prohlídka kostela. V Miloticích budou milovníci historie obdivovat bunkry, budovu nádraží i ojedinělý zásobník pro parní lokomotivy. Vycházku pod vedením Pavla Rapušáka zakončí ve 13 hodin posezení v bruntálské restauraci Grand.

Hřbitov v Zátoru.Hřbitov v Zátoru.Zdroj: Deník/František Kuba

Koncert sborů z Rýmařova a Ozimku
KDY: sobota 22. dubna, 17 až 20 hodin
KDE: zámek Rýmařov Janovice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Zpříjemněte si sobotní podvečer česko-polským koncertem sborů. První vystoupení bude patřit sboru Vox montana z Rýmařova, druhé pak Chóru na obcasach z polského Ozimku. Koncert se uskuteční v prostorách zámku.

OPAVSKO

Otevírání jara a turistické sezony
KDY: sobota 22. dubna, od 9 hodin
KDE: Babinec v Hradci nad Moravicí
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Zájemci o účast na této tradiční akci se sejdou v 9 hodin u Babince, kde proběhne oficiální úvod s hudbou místního dechového orchestru. Turisté pak mohou podle svých fyzických schopností projít trasy v délce 10. 11, 13, 14 a 20 kilometrů. V kulturní části programu začíná od 9.30 hodin komentovaná prohlídka naučné stezky Hanuše, od 10 do 16 hodin jsou naplánované prohlídky zámku a od 12 do 16 hodin bude uskutečněna i komentovaná prohlídka Weisshuhnova kanálu, která přesune děj do Žimrovic, kde se od 12 do 16 hodin budou bavit děti a od 13 do 15 hodin všechny věkové kategorie při letových ukázkách dravců.

Opava si připomene osvobození
KDY: sobota 22. a neděle 23. dubna
KDE: Opava-Milostovice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Město Opava rozhodně nezapomíná na ty, kteří ji před osmasedmdesáti lety na jaře roku 1945 osvobodili od německé okupace. Na sobotu připravilo od 11 hodin tradiční vzpomínkový akt u památníku osvobození na náměstí Osvoboditelů. V neděli od 12 do 17 hodin bude pro milovníky vojenské historie otevřený pěchotní srub OP–S v Milostovicích a Klub vojenské historie Opava zve zájemce k jeho bezplatné prohlídce.

Zpřístupněn bude i pěchotní srub U Trigonometru v Milostovicích.Pěchotní srub U Trigonometru v Milostovicích.Zdroj: Deník/Veronika Bernardová

Děti zažijí pestrý Den Země
KDY: neděle 23. dubna, od 13 do 18 hodin
KDE: náměstí Osvoboditelů a Janáčkovy sady v Opavě
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Společná velká oslava Dne Země se do Opavy po době omezení znovu vrací. Děti se zabaví v tvůrčích dílničkách, při pokusech a soutěžích na téma příroda, během stloukání hmyzích hotelů, výroby ozdob z recyklovaných materiálů i při oblíbené prohlídce popelářských vozů. Svou činnost zájemcům představí včelaři, zahradníci, lesníci, přírodovědci, záchranné stanice a odborníci v nakládání s odpadem. Chybět nebude praktická poradna odboru životního prostředí, kde její pracovníci zodpoví i případné dotazy na všechno, co se týká životního prostředí ve městě. Život bude pulzovat i při vystoupení dětských tanečních a hudebních souborů opavské a krnovské ZUŠ i několika opavských základních škol.

OLOMOUCKO

Jarní Flora
KDY: čtvrtek 20. až sobota 22. dubna 9-18 hodin, neděle 23. dubna 9-17 hodin
KDE: Výstaviště Flora Olomouc, Smetanovy sady
ZA KOLIK: dospělí 190 korun, senioři 110 korun, děti 6-15 let 100 korun
Záplava více než pětadvaceti tisíc jarních květin všech barev a majestátní trůn. To jsou dominanty hlavní expozice v pavilonu A pojmenované Království barev. Tradiční květinová a zahradnická výstava Flora Olomouc láká na kreace našich předních floristů, zahradníků i umělců. Nechybí oblíbené zahradnické trhy s nabídkou od více než 250 prodejců. Bohatá je také nabídka občerstvení, rodiny s dětmi si v Rudolfově aleji užijí spoustu zábavy v dětské zóně s kolotočem, vláčkem, skluzavkou a velkými trampolínami. K dispozici bude také dílnička, kde si mohou vytvořit obrázky z barevného písku. V parku je rovněž připravena odpočinková zóna.

Jarní Flora Olomouc, 20. dubna 2023Jarní Flora Olomouc, 20. dubna 2023Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

OSTRAVSKO

Festival a oslava konopí Konopex 2023
KDY: pátek 21. až neděle 23. dubna
KDE: Trojhalí Karolína, Ostrava
ZA KOLIK: jednodenní 200 korun, třídenní 300 korun
PROČ PŘIJÍT: Šestý ročník konopného festivalu proběhne 21. až 23. dubna v komplexu Trojhalí Karolina v centru Ostravy a představí rostlinu konopí v mnoha oblastech svého univerzálního využití. V pátek bude otevřeno od jedné hodiny odpoledne, v sobotu a v neděli do jedenácti. Končit bude festival v pátek a v sobotu v osm hodin, v neděli o půl páté vpodvečer.
Starší 65 let, ZTP a ZTP/P (s doprovodem) mají na akci tradičně vstup zdarma, stejně jako děti v doprovodu dospělých – událost je vhodná i pro rodiny s dětmi. Na své si přijdou také milovníci gastro specialit, protože z konopných surovin lze připravit delikátní zázraky, což potvrzuje populární sýr Konopáč nebo konopná zmrzlina ze šumavské řemeslné farmy s příznačným názvem Dobré Konopí. Připraveny jsou i přednášky – návštěvníci se doví spoustu zajímavých informací a novinek o zpracování a využití konopí v samoléčbě i lékařské praxi, potravinách, doplňcích stravy, stavebnictví, průmyslu či veteriny. Budou připraveny expozice věnované konopí a souvisejícímu sortimentu. Semena a sazenice konopí s obsahem CBD, pěstitelské indoor či outdoor vybavení, ale také vystavovatelé zaměření na kosmetiku, potraviny nebo testování či zpracování nejen konopí, ale i dalších léčivých bylin. Doprovodný program zahrnuje i odbornou konferenci, besedy či konopnou burzu. Jednu z přednášek bude mít také průkopník mezi českými lékaři, lékař Radovan Hřib, vedoucí Centra pro léčbu bolesti ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, který se podělí o dosažené úspěchy a pokroky v oblasti léčby konopím v klinické praxi. Afterparty je plánovaná na páteční i sobotní večer v klubu Marley. Vystoupí například oblíbený český reggae zpěvák MessenJah nebo hip-hopová undergroundová legenda – rapper Afu-Ra.

Konopex 2022 v Trojhalí Karolina, 22. dubna 2022 v Ostravě.Konopex 2022 v Trojhalí Karolina, 22. dubna 2022 v Ostravě.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Porubajk a Ostrava na kolečkách
KDY: pátek 21. a sobota 22. dubna
KDE: Hlavní Třída, Ostrava-Poruba
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Chcete si užít pořádnou večerní jízdu Ostravou na kolečkách? Pak dorazte v pátek do Poruby na Hlavní třídu (za "kruháčem" u nafukovací brány). Už od 16 hodin zde bude k dispozici účastníkům i divákům gastrozóna a další doprovodný program u "Floridy". Zvaní jsou bruslaři, skejťáci, děti na kolech, odrážedlech, koloběžkách, sportovci s kočárky, sportovci na vozíčku a další. Současně se zde také bude konat registrace do sobotního cyklistického závodu Porubajk a charitativního běhu Křídla dětem. Od 18 hodin se uzavře hlavní cesta a sportovci se shromáždí na startu u nafukovací brány a v 19 hodin odstartuje první společné kolo. Děti musí mít přilbu a chrániče, všem ostatním pořadatelé doporučují minimálně tu přilbu.

Podcastový maraton naživo
KDY: 22. dubna, 10 hodin
KDE: Dům kultury Poklad, Ostrava-Poruba
ZA KOLIK: 650 Kč
PROČ PŘIJÍT: Máte jedinečnou příležitost stát se součástí živého natáčení nejúspěšnějších podcastů a to v jeden den a pod jednou střechou! Na jaké podcastery se můžete těšit? Markéta Lukášková – Příběh, který se opravdu stal, dále na Pastoral Brothers, Přepište dějiny, České podsvětí, Šťastný podcast, Hodina dějepichu, Vyhonit ďábla. Dále komici Undeground Comedy Club – stand-up komici, známí z televizních obrazovek Jan Studnička, Jan Geryk, Libor Macháček.

OVAK - Den otevřených dveří
KDY: pátek 21. až neděle 23. dubna
KDE: provozovny OVAK, Ostrava
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: U příležitosti Světového dne vody zve společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) všechny obyvatele Ostravy a okolí na Den otevřených dveří zahrnující nejen možnost návštěvy minimuzea Historie ostravského vodárenství – Babylon v areálu Úpravny vody Ostrava-Nová Ves, ale i areál Ústřední čistírny odpadních vod Ostrava-Přívoz. Podíváte se na místa, kam se běžně nepodíváte, ale poznáte i práci odborníků a moderní techniku, kterou využívají. Uvidíte na vlastní oči, co to znamená pečovat o vodu a její čištění.

Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) otevřela v areálu Úpravny vody v Ostravě-Nové Vsi expozici věnovanou historii dodávek vody v krajském městě. Nachází se v budově bývalé odkyselovací stanice zvané Babylon.Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) otevřela v areálu Úpravny vody v Ostravě-Nové Vsi expozici věnovanou historii dodávek vody v krajském městě. Nachází se v budově bývalé odkyselovací stanice zvané Babylon.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Země plná křídlení
KDY: pátek 21. dubna, 13 až 20 hodin
KDE: Národní zemědělské muzeum Ostrava
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Happening místních neziskovek a jejich příznivců u příležitosti oslav Dne Země je jarní tvořivá obdoba Adventu plného Křídlení. Jde o dobročinný festival na téma trvale udržitelného života na Zemi s koncertem zpěvačky Kaczi, vystoupením hostů a také dražbou kovářského artefaktu s příběhem. Moderátorem akce bude Radek Erben. Cílem organizátorů je představit tvořivost a celostní pohled na život se zajímavými souvislostmi a přesahy. Společenská událost a oslava závěru sezony s partnery a hosty, kteří spolupracují s Křídlení nadačním fondem.

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Prohlídky sklářského muzea a ukázky foukání skla
KDY: sobota 22. dubna od 9 do 16 hodin, neděle 23. dubna od 14 do 16 hodin
KDE: Muzeum rapotínské sklárny, Rapotín
ZA KOLIK: 80 korun, snížené 50 korun
PROČ PŘIJÍT: O víkendu mohou všichni zájemci navštívit Muzeum rapotínské sklárny, kde si návštěvníci budou moci mimo jiné také vyzkoušet broušení do skleniček. Vybrousit si můžete motiv dle vlastní fantazie nebo podle šablony. Současně se uskuteční před muzeum ukázky foukání skla na mobilní sklářské peci. Návštěvníkům se naskytne příležitost uvidět tradiční foukání skla a zblízka poznat sklářské řemeslo. Ukázky foukání skla budou po oba víkendové dny vždy od 14 do 16 hodin.

Muzeum rapotínské sklárny při slavnostním otevření.Muzeum rapotínské sklárny při slavnostním otevření.Zdroj: Deník/Petr Krňávek

Festival Jesnění
KDY: sobota 22. dubna od 16.30 hodin
KDE: konírna a Tančírna v Račím údolí u Javorníku
ZA KOLIK: autorská čtení zdarma, dvojkoncert 333 korun v předprodeji, 400 korun na místě
PROČ PŘIJÍT: V sobotu 22. dubna se uskuteční v prostorech konírny poblíž Tančírny v Račím údolí u Javorníku ve spolupráci festivalu Jesnění a Tančírny křest hned dvou nových knih! Mistr republiky ve slam poetry Ondřej Hrabal představí svou třetí básnickou sbírku nazvanou Přenašeči závěsů, bohemista Vasilios Chaleplis svůj očekávaný debut Flavedo. Na akci vystoupí jako host držitel Ceny Jiřího Ortena Šimon Leitgeb.Po čtení bude program pokračovat v hlavním sále Tančírny večerním dvojkoncertem kapel Dunaj a Kittchen.

NOVOJIČÍNSKO

Letošní Kopřiva je na čtyřech místech
KDY: pátek 21. dubna od 13.30 a sobota 22. dubna od 10 hodin
KDE: Kopřivnice
ZA KOLIK: 700 Kč - jednodenní vstupné / 350 Kč – studentské, jednotlivá představení od 50 do 300 Kč
PROČ PŘIJÍT: Kopřiva je přehlídka netradičního divadla, jejíž již 37. ročník pořád Katolická beseda v Kopřivnici. Letos se přehlídka koná na čtyřech místech: Katolický dům v Kopřivnici, Kulturní dům Kopřivnice, Muzeum nákladních automobilů Tatra, Kostel sv. Bartoloměje v Kopřivnici. Dvoudenní přehlídka alternativních a experimentálních divadel je nesoutěžní, přesto se na ní od prvního ročníku udělují ceny. O dvou z nich, za tvůrčí přínos a za herecký výkon, rozhoduje porota složená z divadelních teoretiků a dramaturgů, o třetí hlasují diváci. Od roku 1990 je hlavní programová nabídka Kopřivy rozšířena o doprovodné programy: koncerty a výstavy fotografií. Kopřiva je jedním z nejstarších divadelních festivalů v České republice. Podrobný program Kopřivy je možno najít na http://koprivafest.cz/

Lucie Redlová míří do Všesmíru
KDY: pátek 21. dubna, ve 20 hodin
KDE: klub Všesmír v Novém Jičíně
ZA KOLIK: 190 Kč
PROČ PŘIJÍT: Písničkářka Lucie Redlová z Valašského Meziříčí se na hudební scéně pohybuje už nějakou dobu. Mnozí si ji pamatují jako členku kapely Docuku, kde hrála na mandolínu a také zpívala. Později hrála či hostovala v několika dalších kapelách, ať už folkových či rockových. V roce 2009 natočila album První, poslední a v tom samém roce vznikla její doprovodná kapela Garde. Tři roky nato vydala další album s názvem Křižovatka, které mělo rockovější nádech. S kytarou a mandolínou absolvovala řadu festivalů i samostatných koncertů. Poslední album, které vydala, má název Lidová Redlová. Některé písně z něj zazní také v klubu Všesmír.

Vítání jara zpestří kroužkování ptáků
KDY: sobota 22. dubna, od 8 do 13 hodin
KDE: amfiteátr na Horečkách v Trojanovicích a ve Frenštátě pod Radhoštěm
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Vítání ptačího zpěvu a zahájení provozu stezky Beskydské nebe se již stalo oblíbenou a tradiční akci. Návštěvníci se mohou těšit na kroužkování ptáků, komentovanou prohlídku expozice Život v korunách stromů, dozvědí se mnoho zajímavého o okřídlených obyvatelích Beskyd, včelařství nebo o CHKO Beskydy. Pro děti organizátoři připravili tajuplnou ptačí stezku lesem plnou překvapení, na místě budou také výtvarné dílničky. Nebude chybět ani závěrečné zpívání u táboráku.

Všechny fotografie jsou pořízené při kroužkování v lesích nad Olšany.Kroužkování ptáků. Ilustrační foto.Zdroj: Jiří Bartl

Gastro festival zpestří pojídání papriček

KDY: sobota 22. dubna, od 10 hodin
KDE: Vila Machů v Kopřivnici
PROČ PŘIJÍT: Kopřivnický Gastro Festival, který se koná v areálu zahrádky kavárny Vily Machů v Kopřivnici je festivalem dobrého jídla, pití a hudby. Návštěvníci se mohou těšit na minipivovary, burgery, hotdogy, ramen, donuty, rumový stánek a také 1. chilli soutěž v Kopřivnici.

Jak se odívali pravěcí lidé?
KDY: sobota 22. dubna, od 9 do 16 hodin
KDE: Centrum tradičních technologií v Příboře
ZA KOLIK: 40 Kč
PROČ PŘIJÍT: Příborské muzeum, které již několik let existuje pod názvem CETRAT již poněkolikáté přichystalo program přibližující archaické zaniklé rukodělné technologie. Tentokrát profesionální pračlověk Jan Tonda Pulpán a pracovníci CETRAT Příbor představí technologie spjaté s každodenním životem a především s odíváním v pravěku.

KARVINSKO

Den Země v Havířově
KDY: pátek 21. dubna, 8.30 až 12 hodin
KDE: Náměstí Republiky, Havířov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Akce pobaví všechny generace. Připraveny jsou ukázky psí agility, výstava dravců, představí se včelaři, bude zde i výroba ptačích krmítek, knižní jarmark a spousty dalších zajímavých aktivit.

Ingott commando v Hard Cafe
KDY: sobota 22. dubna, 19 hodin
KDE: Hard Cafe Karviná
ZA KOLIK: 250 Kč
PROČ PŘIJÍT: Ingott patří mezi veterány a legendy metalové scény na Karvinsku a tohle bude celonoční jízda pod diktátem této kapely.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Lenka Dusilová a Cotatcha Orchestra v Třinci
KDY: pátek 21. dubna, 18 hodin
KDE: KD Trisia, Třinec
ZA KOLIK: 650-390 Kč v předprodeji
PROČ PŘIJÍT: Cotatcha Orchestra vystoupí s několikanásobnou držitelkou cen Anděl Lenkou Dusilovou. Zazní posluchačům již známé kusy a také zbrusu nové skladby prošpikované paletou elektroniky v kombinaci s hutným zvukem bigbandového tělesa.


Lenka Dusilová zahraje v pátek 21. dubna 2023 v Třinci jako host big bandu Cotatcha Orchestra.Lenka Dusilová zahraje v pátek 21. dubna 2023 v Třinci jako host big bandu Cotatcha Orchestra.Zdroj: Deník/Daniela Loudová

Downbelow a FE ve Stounu
KDY: sobota 22. dubna, 19 hodin
KDE: klub Stoun, Frýdek-Místek
ZA KOLIK: pořadatel neuvádí
PROČ PŘIJÍT: Downbleow patří už roky k těm nejzajímavějším kapelám moravskoslezské kytarové indie scény. Na koncertě je doplní další fajn kapela z Frýdecko-Místecka, FE.