BRUNTÁLSKO

Rozsvícení vánočního domu 
KDY: pátek 24. listopadu od 17 hodin
KDE: Střelniční 610, Vrbno pod Pradědem
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Kdo se ve tmě ztratí, najde světlo na Střelniční? Spolek Everest Vrbno, držitel tří rekordů v České knize rekordů a kuriozit, zve na slavnostní rozsvícení sídla spolku. Každý, kdo má rád osvětlené domy a vánoční náladu společně se svařeným vínem, může v pátek navštívit sídlo spolku Everest. V 17 hodin bude dům rozsvícen a od 17.15 do 18 hodin se uskuteční koncert skupiny No Ordinary.

Zpívání na schodech na zámku 
KDY: sobota 25. listopadu od 16 hodin
KDE: zámek Bruntál
ZA KOLIK: 80 Kč
PROČ PŘIJÍT: V sobotu 25. listopadu od 16 hodin se návštěvníci zámku Bruntál mohou těšit na mimořádný kulturní zážitek v podobě akce Zpívání na schodech. Tento rok zde vystoupí pěvecký sbor Bernardini z Břidličné. Pěvecký sbor Bernardini začal své působení v roce 1994 v Břidličné a interpretuje řadu nejen duchovních skladeb starých i současných mistrů, ale i písně lidové, populární a spirituály, a to v podání a capella nebo za doprovodu různých nástrojů, jako jsou například varhany, harmonika, kytara, mandolína, flétna, jambe atd. Uměleckou vedoucí je MgrArt. Lenka Kawa a sbormistryní Bernardina Mereďová. Zájemci si mohou místo rezervovat telefonicky na čísle 554 717 947 nebo prostřednictvím e-mailu info@mubr.cz.

Adventní dílny pro celou rodinu
KDY: v sobotu 25. listopadu a v neděli 26. listopadu od 8 do 18 hodin
KDE: Zahrada Flora, Úvalno
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Chcete si vyrobit krásný adventní věnec nebo jiné vánoční aranžmá? Aranžérky Zahrady Flora vám i vašim dětem pomohou vyrobit krásné věnce, svícny nebo jiné vánoční dekorace dle vašich představ. To vše v příjemné atmosféře. A jako každý rok vás čeká široká nabídka vánočních květin, aranžmá, ozdob, betlémů, dekorací i krásných nezbytností pro radost. A také si dáme výborný nealko punč.

Další tipy na předvánoční program v Bruntálském okrese
V pátek 24. listopadu se budou náměstím ve Městě Albrechticích přímo mezi stánky s občerstvením a adventními dekoracemi procházet Andělé na chůdách, aby šířili dobrou náladu a bavili děti. A nejen ve Městě Albrechticích se už chystají na Vánoce. V Hynčicích rozsvítí vánoční strom a na zámku Linhartovy bude velká výstava betlémů - více zde:

OLOMOUCKÝ KRAJ

Vánoční jarmark v Petrově nad Desnou
KDY: sobota 25. listopadu od 14 hod.
KDE: u obecního úřadu v Petrově nad Desnou
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Vánoční jarmark v letošním roce nabídne spoustu stánků. Můžete se těšit na tradiční svařené víno, výborné občerstvení, zabijačkové speciality nebo frgály. Nebudou chybět tradiční včelí produkty a výborná káva od Kávomilky. Během celého jarmarku budou u stánků k dostání krásné rukodělné výrobky, jako jsou dřevěné výrobky od Moniky Chmelařové, dekorační textil od Heleny Valentové nebo ručně šité tašky či věnce. Pro nejmenší si nachystá kulturní komise obce Petrov nad Desnou tvořivé dílničky v zasedací místnosti OÚ, kterou bude doprovázet menší výstava výrobků od dětí z MŠ Beruška a MŠ Sluníčko.

OPAVSKO

Rockový písničkář s kytarou
KDY: pátek 24. listopadu od 18 hodin
KDE: KUPE, Opava
ZA KOLIK: 100 korun
PROČ PŘIJÍT: Příznivce rocku potěší vystoupení alternativního zpěváka s rockovým srdcem Jana Šušky. Jeho doménou je improvizovaný looping, kdy vytváří ambientní plochy s chytlavými melodiemi. Hraje na akustickou kytaru a vytváří smyčky s looperem. Vystupuje v klubech i při pouličním buskingu a chytlavé melodie doplňuje samply. Svou hudbu i texty si skládá sám, sám si ji produkuje a nahrává.

O slovo se hlásí Vánoční trhy
KDY: pátek 24. až neděle 26. listopadu
KDE: Dolní náměstí Opava
PROČ PŘIJÍT: Tradiční Vánoční trhy provází rovněž tradiční kulturní program, který je vhodně oživuje. V pátek ho od 16 hodin zahájí koncert skupiny Katapult Revival a od 18 hodin uslyší návštěvníci to nejlepší od Věry Špinarové. V sobotu bude od 15 hodin na programu Piknik jako vzpomínka na zpěváka Michala Tučného a v 18 hodin hrábne do strun Rock and Roll Band Marcela Voodmana. Slavnostního zahájení trhů se v neděli od 10 hodin ujme dechovka, od 16 hodin vystoupí Robbie Williams Revival a v 18 hodin se rozzáří vánoční strom. Program od 18.20 hodin zakončí koncert Fleretu.

Tradiční Kateřinská zábava
KDY: sobota 25. listopadu od 19 hodin
KDE: sál Purkmistrů v Obecním domě, Opava
ZA KOLIK: 100 korun
PROČ PŘIJÍT: Středisko volného času drží tradici a na svátek sv. Kateřiny pořádá Kateřinskou taneční zábavu. V minulosti bývala vždy poslední zábavou před adventem. Návštěvníci ani letos nebudou svou účast na ní listovat. Večer plný tance a zpěvu jim nabídne vystoupení opavských folklorních souborů a cimbálovou muziku Gizdi.

NOVOJIČÍNSKO

XXI. Mezinárodní festival outdoorových filmů
KDY: čtvrtek 23. až neděle 26. listopadu, vždy od 17 hodin
KDE: kino, Frenštát pod Radhoštěm
PROČ PŘIJÍT: Festival začíná již ve čtvrtek 23. listopadu, každý den se promítají od 17 a pak od 19.30 hodin filmy vybrané ze čtyř kategorií – Dobrodružný a extrémní sportovní film, Horolezecký a horský film, Dobrodružné vodní sporty a Cestopisný film.

Mikulášský jarmark
KDY: sobota 25. listopadu od 10 hodin
KDE: Nádvoří Žerotínského zámku a zámek, Nový Jičín
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Akce začne v 10 hodin na druhém nádvoří zámku, kde hned po zahájení vystoupí SLPT Javorník. Ten se až do odpoledne bude střídat s Cimbálovou muzikou Bečva, která bude hrát na prvním nádvoří zámku. Na nádvořích bude stánkový prodej, ukázky práce s břidlicí, objeví se i mikulášská družina s odměnami pro děti. V zámku se v 11 a 13 hodin uskuteční krátká povídání o vánočních zvycích a tradicích na Novojičínsku.

Dětský festiválek pod Trúbou
KDY: sobota 25. listopadu od 15 do 20 hodin
KDE: kulturní dům, Štramberk
ZA KOLIK: 70 Kč na osobu
PROČ PŘIJÍT: Ve 14.30 hodin se otevře velký sál kulturního domu, půl hodiny nato spustí MuzikoHrátky. Následovat budou Čtení dětem, Loutkové divadlo pana Taraby, koncert pro děti kapely Líbací Robot a promítání pohádky. Program doplní v době od 15 do 18 hodin malování na obličej, kostymérna, třpytivé tetování a herna pro děti.

OSTRAVSKO

Veletrh vzdělání a pracovních nabídek
KDY: od pátku 24. do soboty 25. listopadu
KDE: Černá louka, Ostrava
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: V pátek i v sobotu se na ostravském výstavišti Černá louka koná Veletrh Student a Job. Těšit se můžete na 50 vystavujících škol různého zaměření nejenom z Moravskoslezského kraje. Seznámíte se se středními a středními odbornými školami, učilišti, gymnázii a vyššími odbornými školami. Z vysokých škol se představí Univerzita Obrany v Brně. Pozadu nezůstane ani část věnovaná uchazečům o zaměstnání. Kromě pracovních agentur dorazí také zástupci ČEZ, McDonalds, TietoEvry, Czechitas a další. Novinkou je letos poprvé propojení s mezinárodním pracovním veletrhem Jobspin Job Fair, který si klade za cíl propojit hlavně zájemce hovořící anglicky se společnostmi z České republiky, Slovenska a Polska.

Zahájení Ostravských Vánoc 2023
KDY: sobota 25. listopadu od 17 hodin
KDE: Masarykovo náměstí, Moravská Ostrava
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Hlavní scéna Ostravských Vánoc bude letos opět umístěna na Masarykově náměstí. Kromě rozsvícení živého vánočního stromu na návštěvníky v sobotu čeká i koncert kapely Buty, která zde vystoupí od 19 hodin. Dále zhruba 50 stánků v rámci adventních trhů, obří vyhlídkové kolo i andělé v podání Art Prometheus a jejich show k rozsvícení stromu. Nový dřevěný betlém ozdobí letos dětskou scénu na vedlejším Jiráskově náměstí. Více informací na www.ostravskevanoce.cz nebo na FB Ostravských Vánoc.

Jarmark a rozsvícení vánočního stromu před Akordem
KDY: sobota 25. listopadu od 10 hodin
KDE: náměstí SNP, Ostrava-Zábřeh
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Rozsvícení vánočního stromu v Ostravě-Zábřehu doprovodí tradiční předvánoční jarmark na náměstí SNP před kulturním domem Akord. Připraven bude také doprovodný program. Na akci zve Akord společně s městským obvodem Ostrava-Jih.

Megakoncert Rádia Čas 2023
KDY: sobota 25. listopadu od 17 hodin
KDE: Ostravar Aréna, Ostrava-Zábřeh
ZA KOLIK: od 345 Kč (vyprodáno)
PROČ PŘIJÍT: Po čtyřleté odmlce se do Ostravy opět vrací megakoncert Radia Čas. A bude to pořádný comeback. Megakoncert letos totiž slaví 25. výročí. V Ostravar Aréně vystoupí například Tomáš Klus, Kapitán Demo, Ewa Farna, O5 a Radeček, MIG 21.

Vítkovice hostí Spartu
KDY: pátek 24. listopadu
KDE: Ostravar Aréna, Ostrava
ZA KOLIK: 259 Kč
PROČ PŘIJÍT: Vítkovice v pátek 24. listopadu od půl šesté hostí na ledě Ostravar Arény pražskou Spartu. Vstupné na zápas činí 259 Kč.

KARVINSKO

Karvinské a slezské rockové legendy 2023
KDY: pátek 24. listopadu, 18 hodin
KDE: Karviná, klub Hard Cafe
ZA KOLIK: 390 Kč
PROČ PŘIJÍT: Tradiční rocková akce v Karviné. Letos zahrají legendární polská kapela TSA, za domácí scénu hrají Messalina, Cluster, Seppuka a SG.

Karel Plíhal v Bohumíně
KDY: čtvrtek 23. listopadu od 19 hodin
KDE: Spolek Oderberg Starý Bohumín
ZA KOLIK: 400 Kč
PROČ PŘIJÍT: Legenda českého folku, písničkář, básník a jemný šprýmař Karel Plíhal bude koncertovat v Bohumíně. Doprovodí jej kytarista Petr Fiala.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromku v Havířově
KDY: sobota 25. listopadu, 17 hodin
KDE: Havířov, náměstí Republiky
PROČ PŘIJÍT: Program Vánočního městečka běží ten den od 14 do 19.30 hodin, vystoupí Ewa Farna a další.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Noise! Drum n bass ve Stounu
KDY: pátek 24. listopadu, 21 hod.
KDE: Frýdek-Místek, klub Stoun
ZA KOLIK: 200 Kč předprodej/250 Kč na místě
PROČ PŘIJÍT: Rakouský Mefjus se do Stounu vrací po 7 letech a přiveze sebou pořádnou hudební nálož. Jeho specifický zvuk se bude otřásat klubem až do ranních hodin a lineup doplní Crystal b2b Wallhack, Fantek & Pex, Cubix a vítěz Dj Contestu.

HC Oceláři Třinec - HC Energie Karlovy Vary
KDY: neděle 26. listopadu, 17.00 hod.
KDE: Třinec, Werk Arena
ZA KOLIK: 330/260/170 Kč
PROČ PŘIJÍT: Další domácí utkání třineckých Ocelářů.