BRUNTÁLSKO

Dny města Bruntálu 2023
KDY: pátek 16. až sobota 17. června
KDE: různé lokality v Bruntálu
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Jde o dvoudenní městské slavnosti festivalového typu, akci s dlouholetou tradicí. Dny města Bruntálu i letos nabídnou koncerty pro mladé, ale nejen pro ně. Těšit se mohou všechny generace. V pátek na náměstí Míru vystoupí raper Calin, v sobotu zpěvačka Lenny. Tato úspěšná dcera písničkářky Lenky Filipové čerstvou držitelkou ceny Anděl jako sólová interpretka. Zpěvák Calin získal stejnou sošku v kategorii Objev. Z Velké Británie dorazí The Zac Schulze Gang, mladá blues-rocková kapela oceněná British Blues Awards. Hudební program bude připraven nejen na náměstí, ale pro milovníky tance a pro děti také v zámecké zahradě a na další místech (sportovištích).

Kejklířsko-žonglérský festival na Sovinci
KDY: sobota 17. až neděle 18. června
KDE: hrad Sovinec, Jiříkov
ZA KOLIK: 180 korun, zvýhodněné vstupné 120 korun, rodinné 540 korun
PROČ PŘIJÍT: Nadcházející víkend na starobylém hradě Sovinci nese název Tajemství prokletého alchymisty. Kromě tradičních prohlídek se tak návštěvníci mohou těšit například na fakírská a žonglérská vystoupení a vyprávění kejklířských pohádek. Dorazí například populární žonglér a fakír Zdeněk Vlček, kejklířská a divadelní společnost Vagabundus, Jihočeská divadelní společnost Koňmo a loutkové profesionální zájezdové divadlo Kašpárkův svět.

OPAVSKO

Budišovské Letnice jsou tady
KDY: pátek 16. a sobota 17. června, od 16 hodin
Kde: autokemp Budišov nad Budišovkou
Za kolik: dvoudenní za 700 a jednodenní za 500 korun
PROČ PŘIJÍT: Město rozezní tradiční festivalový program, který potěší především hudební fanoušky z města i jeho širokého okolí. Během obou dnů si návštěvníci poslechnou skupiny Nazareth, Dolls in the factory, Portless, O5 a Radeček, Kofe-in, Siluety, Band-a-ska, Kudla z Brna, Dr. Zeppelin a Cross Orchestra. Areálem zazní též Letnicové burácení a součástí programu bude

Minifestivalové Ovínění je tady
KDY: pátek 16. června, od 16 hodin
KDE: terasa obchodního centra Breda, Opava
PROČ PŘIJÍT: Program bude plný ochutnávání pestré škály vín tichých i těch hlučnějších z nabídky moravských i světových vinařů. Návštěvníkům je představí opavské vinotéky i jednotliví prodejci a chybět nebude ani doprovodný program, který vhodně doplní příjemnou atmosféru. Jisté je, že nikdo neodejde hladový ani žíznivý.

Sezónu ukončí Letní kašpaření
KDY: neděle 18. června, od 9 hodin
KDE: zahrada Loutkového divadla, Opava
Za kolik: 80 korun
PROČ PŘIJÍT: Rozloučení před prázdninami zahájí pro přítomné děti soubor her a soutěží, které v 10 hodin doplní vystoupení legendárního představení Václava Strassera Duhové bubliny a jiné klauniády. Vynikající český mim a klaun ho založil na situačním humoru, kouzlu okamžiku a magické kráse mýdlových bublin. Po jeho představení bude následovat malá bublinová dílnička, která dítka od tří let zaručeně potěší. Po Letním kašpaření se Loutkové divadlo se svými příznivci na dva měsíce rozloučí.

OSTRAVA

Coal Castle
KDY: pátek 16. až sobota 17. června
KDE: Slezskoostravský hrad
ZA KOLIK: 299 Kč
PROČ PŘIJÍT: Festival Coal Castle je rozdělen do dvou hracích dnů. V pátek nabídne Drum&Bass, v sobotu si přijdou na své fanoušci Deep House & Techno music. Návštěvníci se mohou těšit na nádherný areál hlavního nádvoří Slezskoostravského hradu, kvalitní ozvučení VOID Acoustic, občerstvení, bary, VIP Zónu s terasou atd.

Oldies festival
KDY: sobota 17. června
KDE: Polygon Libros
ZA KOLIK: 890 Kč
PROČ PŘIJÍT: Festival opět nabídne hudbu a atmosféru 90. let. Po čtyřech letech se na Oldies festival vrací DJ Quicksilver. Dále zde vystoupí 666, Loona, Crystal Waters, Dario G, DJ Quicksilver, Sylver, Jenny Berggren (from Ace of Base).

Medobraní v zoo
KDY: sobota 17. června
KDE: Zoo Ostrava, Michálkovice
ZA KOLIK: 160 korun, zvýhodněné vstupné 80 korun
PROČ PŘIJÍT: Sobota v Zoo Ostrava bude patřit dětem. Vytáčení medu spojené s ochutnávkou, povídání o životě včel, ukázky včelích produktů a další včelí aktivity, které potěší nejen děti, ale i dospělé. Více na www.zoo-ostrava.cz.

KARVINSKO

Dny Karviné
KDY: pátek 16. až sobota 17. června
KDE: Masarykovo náměstí, Karviná-Fryštát, areál Lodičky
ZA KOLIK: Areál Lodičky v pátek 100 Kč, v sobotu 150 Kč, dvoudenní vstupenka 200 Kč, děti do 120 cm zdarma. Ostatní scény zdarma.
PROČ PŘIJÍT: V programu akce vystoupí Lucie Bílá s kapelou Petra Maláska, Pavel Callta, Th!s, Atmo Music, Šrouby a Matice, O5 a Radeček, Jablunkovanka, Cimbálová muzika Jagár, AV Blues a Swing, Michal Nesvadba, Dětský den s klauny, Čiperkové, TŠ Nicola´s Dance Unico. Pro děti bude nachystán skákací hrad, malování na obličej, dětská zóna, dětská farma. U restaurace Oáza proběhne další ročník soutěžní přehlídky folkových a country skupin Moravský Vrabec, jako host vystoupí skupina Holátka a Folk Team.

Svátek tří bratří
KDY: pátek 16. až neděle 17. června
KDE: Český Těšín, Cieszyn
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Tradiční slavnost na obou stranách města, tedy v Českém Těšíně i v Těšíně v Polsku. Zahrají Olympic, Lipo, Kateřina Marie Tichá, Katarína Knechtová a další.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Sweetsen Fest 23
KDY: od čtvrtku 15. do soboty 17. června
KDE: areál TJ Slezan ve Frýdku-Místku
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Největší frýdecko-místecký hudební, charitativní a divadelní festival - to je Sweetsen fest. Z komorní akce pro hrstku přátel, která poprvé proběhla v roce 2004, se během let stala jedna z největších a zároveň i nejoriginálnějších kulturních akcí v České republice.
Sweetsen fest láká pravidelně tisíce návštěvníků, nejenom z Frýdku-Místku, především na unikátní dramaturgii a myšlenku festivalu. Letošní devatenáctý ročník proběhne v termínu 15. - 17. června 2023 v areálu TJ Slezan ve Frýdku-Místku. Tento ročník bude mít nejsilnější line up v historii festivalu. Web festivalu: https://www.sweetsenfest.cz/.

Stříhání ovcí v Beskydech
KDY: sobota 17. června, od 11 hodin
KDE: Ski areál Opálená, Pstruží
ZA KOLIK: 100 Kč, děti zdarma
PROČ PŘIJÍT: Připomínka zvyků a tradic v pasteveckém chovu ovcí v Beskydech.

NOVOJIČÍNSKO

Latino party v parku
KDY: pátek 16. června, od 17 do 22 hodin
KDE: Zámecký park, Odry
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Milovníci tance, zejména samby rumby, salsy a dalších latinskoamerických tanců si přijdou na své. Organizátoři akce Marek a Petra Jurajdovi nabízejí tanec, hudbu, zábavu, taneční animace a občerstvení, a to vše v příjemném prostředí Zámeckého parku v Odrách.

Pod hvězdami se bude tančit už posedmé
KDY: pátek 16. června, od 21 hodin
KDE: Amfiteátr na Horečkách, Frenštát pod Radhoštěm
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Tanec pod hvězdami přináší každoročně úžasnou podívanou v nádherných kulisách přírodního Amfiteátru na Horečkách, který se nachází v areálu nad skokanskými můstky na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic. V režii frenštátské Základní umělecké školy a jejich hostů se návštěvníci mohou už posedmé těšit na akci Tanec pod hvězdami, která pomyslně uzavře kulturní sezónu v produkci základní umělecké školy. Na letošním ročníku vystoupí s deseti choreografiemi také taneční obor ZUŠ Náchod. Diváci se mohou těšit na celkem 30 choreografií v režii obou škol, které předvedou kromě klasických tanečních technik také ty modernější, scénický tanec, lidový tanec i jazzový tanec a chybět nebude ani vystoupení v podání tanečnic z frenštátského večerního kurzu pro dospělé.

Pálení metel aneb Svatojánská noc
KDY: sobota 17. června, od 18 hodin
KDE: Na Závrší, Lichnov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Již tradiční akce, kterou pořádají lichnovští hasiči. Účastníci se mohou těšit na házení metlami dětmi i dospělými, zapálenou vatru, douzované klobásky a další občerstvení. Hasiči nabádají k dodržování zásad chování v přírodě a upozorňují, že akce se každý účastní na vlastní zodpovědnost.

Fajne léto - Hrátky s tátou a Tatrou
KDY: neděle 18. června od 14 do 18 hodin
KDE: Muzeum nákladních automobilů Tatra Kopřivnice
PROČ PŘIJÍT: Muzeum nákladních automobilů Tatra Kopřivnice ve spolupráci se Skautským střediskem Kopřivnice připravilo hravý Den otců. Jeho podstatou je sraz plastových tatrovek u muzea. S nimi pak budou následovat různé soutěže, jako jízda zručnosti, slalom s opileckými brýlemi, nakládání nákladu, soutěž o nejkrásnější tatrovku a vše vyvrcholí spanilou jízdou. V doprovodném programu vystoupí bluegrassová kapela Pří-kop, představí se sběratel a restaurátor historických kol Petr Šimpach, chybět nebudou nafukovací sportovní atrakce a občerstvení