BRUNTÁLSKO

Rozsvícení vánočního stromu v Hynčicích
KDY: pátek 1. prosinec od 16 hodin
KDE: u obchodu v Hynčicích
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Také v Hynčicích si chtějí užít adventní atmosféru. Klub důchodců Hynčice a Hynčický babinec se spolupráci s Městem Albrechticemi pořádají Rozsvícení vánočního stromečku v pátek 1. prosince u obchodu v Hynčicích. Od 16 hodin je na programu vystoupení pěveckého sboru Berušky z mateřské školky. Pro děti bude jako vždy připravena tvořivá dílnička. "Těšit se můžete také na bohaté občerstvení a stánkový prodej. Přijďte si společně s námi vychutnat vánoční setkání a užít si předvánoční čas. Potkáme se před obchodem v Hynčicích," zvou organizátoři.

Mikulášským parním vlakem na zámek za čerty
KDY: sobota 2. prosince (ve 12.45 odjezd z Třemešné do Slezských Rudoltic a Dívčího Hradu, potom ze Slezských Rudoltic se vlak vrací v 15.45 a z Dívčího Hradu v 16.11)
KDE: Třemešná, Slezské Rudoltice, Dívčí Hrad

PROČ PŘIJÍT: Nenechte si ujít tento zážitek na Úzkorozchodné železnici Třemešná – Osoblaha. Již tradiční mikulášské jízdy parním vlakem za Mikulášem na Osoblažce se uskuteční už tuto sobotu 2. prosince 2023. Cestující z Třemešné ve Slezsku do Slezských Rudoltic nejenže po cestě bude bavit mikulášská družina, ale mohou na místním zámku zamířit rovnou na akci S čerty nejsou žerty. Především děti si zde užijí zábavné odpoledne. Čekat na ně bude doprovodný program a soutěže s princeznou Sofií a zámeckými strašidly i drobné občerstvení a teplé nápoje. V Dívčím Hradě od 13 hodin začíná Jarmark s cimbálovkou. Parní vlak se ze Slezských Rudoltic vrací v 15.45 a z Dívčího Hradu v 16.11. Od 17 hodin pořádá tradiční Mikulášskou nadílku na motorkách a čtyřkolkách Motoclub Třemešná. Motorizovaná mikulášská kolona se vydá od bývalé školky směrem na nové Rudíkovy a na Damašek.

Vánoční jarmark v Dívčím Hradě
KDY: sobota 2. prosince od 13 hodin
KDE: u obecního úřadu, Dívčí Hrad
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Už tuto sobotu se se koná od 13 hodin Vánoční jarmark. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program a večer jedno třaskavé překvapení.

Motoclub Třemešná zve na Mikulášskou nadílku
KDY: sobota 2. prosince od 17 hodin
KDE: trasa od MŠ k hasičské zbrojnici, Třemešná
PROČ PŘIJÍT: Motoclub Třemešná zve v sobotu na tradiční Mikulášskou nadílku, která začíná v 17 hodin. Mikuláš s anděli a čerty odjedou od bývalé MŠ směrem na Nové Rudíkovy a zpět po malé cestě na Damašek. Balíčky pro děti s jejich jménem a adresou lze odevzdávat do pátku 1. prosince buď členům motoclubu, na obecním úřadu, případně na místě. Děti, které nebydlí v Třemešné, mohou na Mikuláše a jeho doprovod čekat u hasičské zbrojnice.

Nový systém na parkovišti Hvězda u Karlovy Studánky provází nedorozumění a stížnosti, 27.11.2023
Jeseníky: motoristé nadávají, nový parkovací systém na Hvězdě provází zmatky

Betlémy na zámku Linhartovy
KDY: zahájení v sobotu 2. prosince v 17 hodin
KDE: zámek Linhartovy
ZA KOLIK: 50 Kč
PROČ PŘIJÍT: Zámek Linhartovy jako každoročně pořádá velkou výstavu rodinných betlémů. Kastelán Jaroslav Hrubý betlémy miluje a také je rád tvoří. Vernisáž letošní výstavy betlémů se koná na linhartovském zámku v sobotu 2. prosince v 17 hodin. Následné prohlídky rodinných betlémů pro veřejnost pořádá zámek v prosinci každou sobotu a neděli od 14 do 17 hodin. Poslední prohlídka začíná v 16 hodin. Pro školy platí možnost domluvy individuální prohlídky od úterý do pátku. Výstava je oslavou bohaté historie českých betlémů.

Vánoční království ve Vrbně pod Pradědem
KDY: neděle 3. prosince od 17 hodin
KDE: Vrbno pod Pradědem
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Zkraťte si čekání na Vánoce rodinou adventními procházkami vánočně vyzdobenými ulicemi města Vrbna pod Pradědem. Spolek Přátelé Vrbenska s vrbenskými městskými organizacemi a dalšími partnery pro zpestření letošních předvánočních dnů připravil zábavné adventní neděle. Železná neděle je na řadě už tento víkend. Kromě zapálení svíčky Naděje účastníky čeká i společné rozsvícení vánočního stromu města s programem „u kruháče,“ od 17 hodin.

Ve Vrbně pod Pradědem se sešli občané na slavnostní rozsvícení Vánočního domu, 24. listopadu 2023
Lovci rekordů rozsvítili ve Vrbně pod Pradědem Vánoční dům

TIPY Z ŠUMPERSKA A JESENICKA

Tomáš Kočko & Orchestr
KDY: pátek 1. prosince od 19 hodin
KDE: Dům kultury Postřelmov
ZA KOLIK: v předprodeji 350 Kč
PROČ PŘIJÍT: Tomáš Kočko & Orchestr v Postřelmově vystoupí v rámci tradičního adventního turné. Kromě repertoáru z CD nazvaného Koleda, známých lidových koled v jedinečných aranžích a vánočních autorských písní Tomáše Kočka zazní průřez tím nejlepším ze všech doposud vydaných alb skupiny a skladby z aktuálního alba ONA. Kapela svou hudbu pevně ukotvenou v moravské tradici koření folkovým vnorem i rockovým nápřahem. Dvojnásobní držitelé ceny Anděl v kategorii world music se těší oblibě napříč generacemi a vytvoří tu pravou adventní atmosféru.

Adventní Jeseník
KDY: neděle 3. prosince od 10 hodin
KDE: Masarykovo náměstí Jeseník
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Adventní, občas hektický čas je tu. Nezapomínejte však na sebe, přijďte se uvolnit a navodit si tu pravou vánoční atmosféru. Vánočně se naladit můžete v neděli 3. prosince, kdy bude probíhat adventní trh s celodenním hudebním programem na Masarykově náměstí. Vystoupí písničkářka Gabriela Dreslerová, indie-popová kapela Silence & Joy, javornická nadějná zpěvačka Karolína Kmeťová a na závěr vystoupí zpěvačka Tereza Mátlová s jesenickou ZUŠ. Vrcholem večera bude v 17 hodin rozsvícení vánočního stromu. V tento den bude také poprvé veřejnosti odhalen betlém od sochaře Zdeňka Macháčka ml. z Javorníku. Mezi 14. a 17. hodinou zvou organizátoři na putování mezi Vodní tvrzí a Kaplí. V tvrzi se totiž na chvíli otevře peklo a kreativně se vyřádíte. V Kapli a kolem ní budou díky spolku EduArt připraveny vzdělávací úkoly a nebude chybět ani Mikulášská nadílka.

Vánoční skláření a zabíjačkové speciality
KDY: neděle 3. prosince od 10 do 16 hodin
KDE: parkoviště u Muzea rapotínské sklárny, Rapotín
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Návštěvníci se mohou těšit na setkání a povídání se skláři, ukázky výroby skla a jeho broušení s možností si vybrousit vlastní motiv. Skláření doprovodí prodej zabijačkových specialit a vánočních perníčků. Od 13 do 15 hodin se pak můžete přiučit, jak se správně pletou vánočky.

OPAVSKO

Půljablkoň v kostele sv. Janů
KDY: pátek 1. prosince od 18 hodin
KDE: kostel sv. Janů, Opava
ZA KOLIK: 222 Kč
PROČ PŘIJÍT: Chátrající a uzavřený kostel převzal v roce 2021 do své péče spolek Kostel sv. Janů, který ho postupně opravuje. Kromě pravidelných bohoslužeb v něm pořádá debaty s inspirativními osobnostmi a další kulturní akce a koncerty. Jeden z nich zajistí skupina Půljablkoň, která je odnoží legendární skupiny Jablkoň. Tvoří ji frontman a zakladatel Jablkoně Michal Němec a Opavanům velmi dobře známá zpěvačka Marie Puttnerová. Duo vzniklo v roce 2014 a své první CD představilo na festivalu Hradecký Slunovrat (dnes Slunovrat).Výtěžek je určený na opravy kostela a diváci si mohou kromě kulturního zážitku vychutnat i horký punč.

Vánoční slavnosti a charitativní polévka
KDY: sobota 2. prosince od 14 hodin
KDE: náměstí Jana Zajíce, Vítkov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Vánoční slavnosti nabídnou přítomným vystoupení mažoretek, školního pěveckého sboru, dětí z mateřských školek, vítkovského školního klubu a dechového orchestru místní ZUŠ. Děti ze dokonale zabaví na dřevěném ruském kole, v ZOO koutku, při lití olova i malování na svíčky nebo baňky. Středisko volního času jim nabídne různé soutěže a též bublinkové Přání Ježíškovi a děti s dospělými si společně prohlédnou betlém. Součástí Vánočních slavností bude Charitativní polévka pro zdravotně postiženého Františka Krále. Zájemcům vlastnoručně nabídnou zelňačku nejenom zástupci města, ale též sám hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška. Příslovečnou třešničkou na dortu, která Vánoční slavnosti doplní, bude v 17 hodin slavnostní rozsvícení vánočního stromu.

Stoletá Mária Okapalová z Třemešné - Rudíkov slavila sté narozeniny u své dcery v Krnově - Kostelci.
Mária Okapalová z Rudíkov slavila stovku. V Krnově u své dcery

Mikulášské nadílky s pohádkou
KDY: víkend 2. a 3. prosince
KDE: Loutkové divadlo Opava
ZA KOLIK: děti 200 a dospělí 50 korun
PROČ PŘIJÍT: Než se dostaví Mikuláš s pytlem dárků, zahraje v sobotu soubor OPAL dětem pohádku O rybáři a staré botě. Po ní se objeví Mikuláš v doprovodu čertů a anděla, aby dětem rozdal dárky. Sobotní program bude od 9 do 10 a od 16 do 17 hodin. V neděli bude totožný program od 9 do 10.30 a od 16 do 17.30 hodin.

Město vítá adventní čas i vypravěče
KDY: neděle 3. prosince od 17 hodin
KDE: Mírové náměstí, Hlučín
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Strom na náměstí se rozzáří a pod ním se postupně pustí do zpěvu sbor Sluníčko, studenti místního gymnázia a Hladnov Rock Choir. Kromě programu najdou přítomní na náměstí i klasickou zvoničku, Vánoční trhy , Ježíškovu poštu a v Zámeckém klubu na ně čekají dílničky, Od 19 hodin se návštěvníci kulturního domu setkají s oblíbeným vypravěčem. Nový program i nové historky jim přiveze Miroslav Donutil, který za nimi zaskočí Na kus řeči.

OSTRAVA

Víkendový program Ostravských Vánoc
KDY: pátek 1. až neděle 3. prosince
KDE: Masarykovo náměstí, Ostrava
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: První prosincový víkend Ostravských Vánoc nabídne na hlavní scéně v neděli od 18 do 19 hodin koncert Dana Bárty. Před ním od 16 do 17 hodin vystoupí Bára Kanyzová, oblíbená ostravská zpěvačka, majitelka úžasného hlasu, která se stala nepřehlédnutelnou parťačkou na vystoupeních Štěpána Kozuba a Jiřího Krhuta. V pátek bude pódium patřit od 17 do 18 hodin Pěveckému sboru Proměny, od půl sedmé do osmi hodin večer si návštěvníci trhů budou moci pořídit foto přímo z velké stage na Masarykově náměstí. V sobotu je od 16.15 do 16.25 na programu adventní zamyšlení generálního vikáře Ostravsko-opavské diecéze Jana Czudka, následovat bude divadelní představení pro děti Damúza: Superkluk. O půl šesté pak začne hodinový program, který nabídne Swingalia. Spojení bratrů Galiových a přátel v energický hudební počin nevymezuje repertoár jen na hity 30.-40. let, ale vzdává hold i velikánům swingové éry a jiných jazzových styl. K tomu servíruje hity i odjinud a v novém kabátu. Podrobný program a další novinky můžete sledovat na www.ostravskevanoce.cz nebo na FB profilu.

Vánoční koncert Krhut & Kozub v Ostravě, poprvé s kapelou
KDY: sobota 2. prosince, od 19 hodin
KDE: Ostravar Aréna, Ostrava
ZA KOLIK: od 790 Kč
PROČ PŘIJÍT: Populární dvojice Štěpán Kozub a Jiří Krhut vystoupí před fanoušky poprvé s kapelou. A to už tuto sobotu v Ostrava Aréně, kde pořádájí vánoční koncert. „Koncert v Ostravar aréně je dosud náš největší koncert pod střechou. Větší bylo už jen vystoupení na loňských Colours of Ostrava, kde bylo téměř 15 tisíc lidí,“ říká o připravované akci Štěpán Kozub. „Máme za sebou několikaměsíční přípravu a další perné měsíce nás ještě čekají, ale připravujeme našim fanouškům doslova jedinečný zážitek, na koncertě nás totiž vůbec poprvé doprovodí celá kapela a nebude to nikdo jiný než třeba někteří členové kapely Bandjeez, která byla a vždy bude spjata s Davidem Stypkou. Diváci tak budou mít jedinečnou příležitost slyšet zcela nové aranže oblíbených písní v jejich podání,“ vysvětluje Jiří Krhut. Dvojici doprovodí na koncertu již tradičně také ostravská zpěvačka a textařka Barbara Kanyzová. „Zkrátka, chcete-li si užít příjemný večer v předvánočním čase plný pohodových písní a našeho jemného humoru, který je nedílnou součástí našich koncertů, jste srdečně zváni,“ zve fanoušky na akci Štěpán Kozub.

Do Krnova 24. listopadu 2023 dorazili tři exmoorští ponyové, což jsou divocí keltští koně, kterým ještě nedávno hrozilo vyhynutí. Pastvou v Chomýži budou stejně jako pratuři udržovat ekosystém vzácných rostlin.
Do Krnova dorazili exmoorští ponyové, aby pomohli praturům chránit vzácné druhy

Ostrava zpívá Gospel 2023
KDY: sobota 2. prosince od 16 a od 19 hodin
KDE: Gong v Dolní oblasti Vítkovice, Ostrava
ZA KOLIK: od 250 Kč
PROČ PŘIJÍT: Akce Ostrava zpívá Gospel se vrací do prostoru multifunkční auly Gong. Originální akce, nabídne koncerty, které jsou během několika týdnů nazkoušeny sborem skládajícím se z více než stovky nadšených amatérů z Ostravy a okolí. Ti se sejdou pouze pro tuto příležitost a na pouhých šesti společných zkouškách. Přidejte k tomu všemu velký band, který sbor na koncertech doprovází a ve kterém nechybí ani dechová sekce nebo poměrně výjimečné “hammondky” a můžete se těšit na jedinečný zážitek.

Vánoční koncert Václava Neckáře se skupinou Bacily
KDY: sobota 2. prosince od 19 hodin
KDE: Dům kultury Poklad, Ostrava-Poruba
ZA KOLIK: od 690 Kč
PROČ PŘIJÍT: Vánoční koncert Václava Neckáře s kapelou Bacily vás naladí na vánoční atmosféru s hity jako jsou Miluju maluju, Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě, Lékořice, Stín katedrál a další skvělé písně. Celým koncertem bude doprovázet pěvecký sbor gymnázia Olgy Havlové.

Mikulášské jízdy v Ostravě
KDY: sobota 2. a neděle 3. prosince
KDE: Ostrava centrum, různá místa
ZA KOLIK: 30 Kč dospělí, děti 15 Kč
PROČ PŘIJÍT: Tradiční Mikulášské jízdy pořádá Dopravní podnik Ostrava v sobotu 2. prosince 2023. Těšit se můžete na přibližně 25minutové okružní jízdy historickou tramvají po Ostravě-Hrabůvce. Čert s Mikulášem budou cestující čekat na zastávkách Náměstí Ostrava-Jih a Nádraží Vítkovice. Odjezdy z náměstí Ostrava-Jih (směr ÚMOb Jih) budou od 9.02 do 11.32 hodin a od 13.02 do 15.32 hodin ve 30minutovém intervalu. Odjezdy z Nádraží Vítkovice (směr Dřevoprodej / Jubilejní kolonie) budou od 9.19 do 11.49* (spoj jede polovinu okruhu) hodin a od 13.19 do 15.49 hodin ve 30minutovém intervalu. Jízdné je 30 korun pro dospělé, děti (od 6 do 15 let) zaplatí 15 korun. Jízdenky budou k zakoupení u průvodčího ve voze.

Zimní sezona je tady. Bruntálský rybník zamrzl, náměstí krášlí vánoční strom a v zimních střediskách Jeseníků vlekaři spustili sněžná děla. 27. listopadu 2023
Jeseníky: vlekaři zasněžují, bruntálský rybník zamrzl. Do hor míří O5 a Radeček

Mikulášské vláčky budou v sobotu a v neděli (2. a 3. prosince) vozit malé i velké po Ostravském železničním uzlu. Ve vlaku samozřejmě nesmí chybět Mikulášská družina, která naše malé pasažéry za básničku nebo písničku odmění drobnou nadílkou. Po celou dobu jízdy se o dobrou pohodu na palubě vlaku bude starat usměvavá vlaková četa. K dispozici bude drobné občerstvení formou roznášky a o zábavu ve vlaku se i letos tradičně postarají harmonikáři.Odjezdy z nádraží Ostrava-střed jsou na oba dva dny naplánovány vždy na 10:05, 14:05 a 16:05 hodin. Po cca hodině okružní jízdy se Mikulášský vláček vrátí zpět do stanice Ostrava-střed.V sobotu i neděli vždy ve 13:45 před odjezdem našeho vlaku vystoupí na nádraží bubeníci ze skupiny Rytmy, z centra Čtyřlístek a předvedou na plnou parádu svou bubenickou show. Vlaky s odjezdem v 16:05 budou vyzdobeny speciální světelnou dekorací. Jízdenky se dají koupit on.line prostřednictvím odkazu szs.reenio.cz

FC Baník Ostrava - FC Viktoria Plzeň
KDY: neděle od 15 hodin
KDE: Městský stadion Vítkovice, Ostrava
ZA KOLIK: od 200 Kč
PROČ PŘIJÍT: Ostravský tým na domácím hřišti hostí Plzeň. Čeho všeho se dočkají diváci, kteří na utkání zavítají? Uvidíme. Začátek je v 15 hodin.

NOVOJIČÍNSKO

Zahájení Frenštátských Vánoc 2023
KDY: pátek 1. prosince od 8 hodin
KDE: náměstí Míru, Frenštát pod Radhoštěm
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Frenštátské Vánoce 2023 zahájí v pátek v 8 hodin adventní slezský rynek, od 15 hodin začne program, v jehož průběhu budou různé soutěže s čertíky. V 15.45 hodin zazpívá dětský sboreček MŠ Školská, v 16 hodin vystoupí děti z MŠ Dolní. Ty vystřídá v 16.45 hodin pěvecký sbor Nyklband, který bude předzvěstí rozsvícení vánočního stromu v 17 hodin. V 17.45 hodin začne vánoční koncert Johany Jeřábkové a Smetanqy. Součástí programu budou mikulášská nadílka, starostův punč a ochutnávka tyrolských specialit. Frenštátské Vánoce budou pokračovat dalšími akcemi v dalších dnech. V neděli se například mohou těšit děti na pohádku Vánoční hvězdička, která bude v malém sále kulturního domu. Začne v 17 hodin a vstupné na ni stojí 100 korun.

Adventní jarmark v Novém Jičíně
KDY: od 1. prosince od 9 hodin
KDE: Masarykovo náměstí, Nový Jičín
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Tradiční adventní jarmark na Masarykově náměstí v Novém Jičíně obohacený každodenním programem. V pátek program zahájí v 18 hodin koncert kapely Apači.

Mikulášský běh
KDY: sobota 2. prosince od 9 hodin
KDE: prostor před městským úřadem, Kopřivnice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Mikulášský běh pořádaný městem Kopřivnice a Atletickým klubem Emila Zátopka je určený pro dívky a chlapce ve věku od 11 let. Nejdelší trasa měří 420 metrů, první tři závodníci v každé kategorii, kterých je šest, dostanou medaile a ceny. První závod startuje v 10 hodin, na místo se přijdou podívat také známé filmové postavy Olaf a Grinch.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

HC Oceláři Třinec - Banes Motor České Budějovice
KDY: pátek 1. prosince, 17 hodin
KDE: Třinec, Werk Arena
ZA KOLIK: 220 - 390 Kč
PROČ PŘIJÍT: Další domácí hokejové utkání Ocelářů z Třince.

Miroslav Donutil: Na kus řeči
KDY: sobota 2. prosince, 19 hodin
KDE: Třinec, KD Trisia
ZA KOLIK: 450 - 550 Kč
PROČ PŘIJÍT: Miroslav Donutil přijede se svou talk show, kterou neustále obohacuje o nové zážitky a příběhy z života jeho i svých přátel či kolegů. Hercův nadhled a osobitý humor je zárukou večera plného skvělé zábavy. Během přestávky si budeme moct zakoupit umělcovu knihu a nechat si ji podepsat.

HC Oceláři Třinec - HC Dynamo Pardubice
KDY: neděle 3. prosince, 15 hodin
KDE: Třinec, Werk Arena
ZA KOLIK: 265 - 540 Kč
PROČ PŘIJÍT: Oceláři z Třince kontra Pardubice, další zápas, který slibuje špičkový hokej.

Rozsvěcování vánočního stromku ve Frýdku-Místku
KDY: neděle 3. prosince, program od 16 hodin, rozsvícení 16.45 hodin
KDE: Frýdek-Místek, Náměstí Svobody
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Slavnostní rozsvícení vánočního stromku a otevření bran adventního městečka.

KARVINSKO

Michal na hraní
KDY: sobota 2. prosince, 16 hodin
KDE: Karviná, Městský dům kultury
ZA KOLIK: 220 Kč
PROČ PŘIJÍT: Oblíbený dětský showman Michal Nesvadba v akci.

HCB Karviná - RK Leotar
KDY: sobota 2. prosince, 18 hodin
KDE: Karviná, hala házené
ZA KOLIK: 150 Kč
PROČ PŘIJÍT: Tohle bude dokonalé házenkářské drama a boj o postup v evropském poháru. Karvinští házenkáři první zápas u soupeře vyhráli, teď půjde o vše.

Rozsvícení vánočního stromku v Karviné
KDY: neděle 3. prosince, program od 16 hodin, rozsvícení stromku 16.55 hodin
KDE: Karviná, Masarykovo náměstí
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Slavnostní rozsvícení karvinského vánočního stromku a zahájení Vánočního jarmarku 2023.