On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE 

Z čistě právního hlediska je vpuštění turistů v rozporu s doporučeními zdravotnických úřadů, které povolují cizincům překročit hranici pouze v případě, že doloží vlastnictví nemovitosti či plavidla v Chorvatsku či do země přijíždějí na pohřeb. Druhou výjimku tvoří lidé, které do Chorvatska pozval některý ekonomický subjekt. Třetí situace se vztahuje na cizince, kteří mají v Chorvatsku nějaký "hospodářský zájem".

Podle zjištění deníku do kategorie "hospodářského zájmu" spadají právě turisté ze zahraničí, byť to v oficiálních dokumentech nikde není výslovně zmíněno.

Na všechny tři kategorie příchozích se podle deníku nebude vztahovat dosud platná 14denní povinná karanténa po příjezdu.

Kontroly na hranici s Rakouskem
Rakousko považuje otevření hranic s Českem za prioritu. Německo uvolní kontroly

Informace nepřímo potvrdil i ministr vnitra a šéf štábu civilní ochrany Dovor Božinović, který na pondělní tiskové konferenci sdělil, že osoby, které na hranicích doloží rezervaci ubytování, budou moci bez problémů vstoupit do země. "Mohou Chorvati, mohou i cizinci, mohou především občané Evropské unie. Samozřejmě, pokud mají rezervaci v hotelu a budou dodržovat všechna opatření," řekl Božinović. Ministr jedním dechem dodal, že konečné rozhodnutí o způsobu otevření hranic padne na úrovni celé Evropské unie.

Češi v pohybu.Zdroj: DeníkANKETA DENÍKU: ČEŠI V POHYBU
Kvůli mezinárodní situaci letošní prázdniny strávíme převážně v Česku. Deník se rozhodl zjistit, jak chcete letošní dovolenou strávit právě vy a vaši blízcí. Do speciální ankety se zapojily již stovky čtenářů. Zúčastněte se také a pomozte nám zjistit, jak bude léto v Česku vypadat. Stačí do 20. května 2020 vyplnit anonymní formulář, který najdete na adrese www.cesivpohybu.cz

Turistická země 

"Samozřejmě, že každý turista je hospodářským zájmem. Jsme turistická země a je jasné, jak moc nás zasáhne špatná sezona. S ohledem na situaci nechceme cizince výslovně zvát, ale nebudeme je ani odmítat. Budou moci přijet na letní dovolenou, když si pobyt zaplatili," řekl listu nejmenovaný zdroj blízký štábu, který opatření přijal.

Koronavirus na Kubě. Ilustrační snímek
Kuba hlásí úspěchy v léčbě koronaviru. Účinný je údajně lék interferon

Zdroj dále uvedl, že lidé přijíždějící do Chorvatska obdrží při vstupu písemné pokyny, jak se v zemi době koronavirové epidemie chovat. "Znamená to, že se budou co nejvíce zdržovat v objektu, který si pro dovolenou rezervovali. Pokud jde o moře, samozřejmě se budou moci koupat, protože s tím cílem si pobyt zaplatili. Pochopitelně budou muset dodržovat pokyny vydané všem uživatelům pláží týkající se hygieny a fyzického odstupu," dodal.

List uvádí, že vyjádření ministra Božinoviče představovalo pro pracovníky v cestovním ruchu překvapení. Především s ohledem na to, že možnost příjezdu zahraničních turistů není nikde explicitně zmíněna. Některá média upozorňují, že chorvatské úřady na dotazy ohledně platnosti výjimky nereagují a že stále není jasné, zda pohraničníci budou turisty skutečně vpouštět do země s pouhou hotelovou rezervací.

Zámek Raduň
Krize cestovního ruchu zasáhla i Moravu a Slezsko. Kraj připravuje nové projekty

Splitský deník Slobodna Dalmacija neoficiální otevření hranic pro turisty hodnotí především jako snahu Chorvatska "nenaštvat EU", která chce koordinovat obnovení přeshraničního cestovního ruchu na úrovni celého bloku. Tento postup podle listu prosazují především větší země, pro něž turismus není tolik významný a které by nejraději nechaly toto léto občany trávit dovolenou uvnitř svých hranic.

Na téma otevření chorvatských hranic pro turisty jednal v minulých týdnech premiér Andrej Plenković i se svým českým protějškem Andrejem Babišem. Šéf české vlády uvedl, že by byl rád, aby čeští občané mohli v létě k moři do Chorvatska.

WHO otevírání hranic vítá, upozorňuje ale na rizika  

Světová zdravotnická organizace (WHO) vítá postupné otevírání vnitřních hranic v Evropské unii uzavřených kvůli pandemii nemoci covid-19, takové kroky ale vždy musí jít ruku v ruce s vyhodnocováním možných rizik. Na dotaz ČTK to na dnešním videobrífinku prohlásil Richard Pebody z programu WHO pro krizové situace. Pebody uvedl, že stejná opatrnost platí i pro nadcházející letní turistickou sezonu. K postupnému uvolňování omezení na hranicích vyzvala ve středu unijní státy Evropská komise.

"WHO vítá tento typ iniciativ, které jsou důležité nejen pro blaho lidí, ale také pro ekonomický život," řekl Pebody. "Zároveň je ale nutné analyzovat rizika, aby to nevedlo k šíření viru," upozornil.

K turistickým cestám po Evropě Pebody uvedl, že neexistuje jednoznačná odpověď, protože vždy je nutné vyhodnocovat konkrétní rizika. Záleží proto i na jednotlivých státech, jakým způsobem se k situaci přistoupí a jak se mezi sebou dohodnou.

Evropská komise počítá s tím, že v první fázi se začnou postupně otevírat hranice mezi členskými zeměmi s pozitivně se vyvíjející a podobnou situací. K tomuto kroku již sáhly pobaltské země a plány na otevírání hranic oznámily také Německo s Rakouskem.