A nejen to. České dráhy včera obnovily provoz svých vlaků do Rakouska, a přiřadily se tak k RegioJetu, který první vlaky k jižním sousedům vypravil už v pátek. Dráhy začnou jezdit z Prahy do Lince a také z Prahy přes Vídeň do Štýrského Hradce, dnes začne tato linka jezdit až z Berlína. V provozu opět budou i přeshraniční spoje do Německa a Rakouska.

Polská lokomotiva "EU44" v barvách PKP Intercity
Vlaky do Polska se rozjedou příští týden. Novinkou jsou tři spoje k Baltu

Spoje do Polska by se mohly obnovit od 22. června. Otazník ale bude viset u regionální dopravy kolem Českého Těšína. Polská část Slezska totiž na českém cestovním semaforu „svítí červeně“.

Informace o cestování po koronaviru najdete v našem speciálu ZDE

Jinak se ale provoz na kolejích už téměř vrátil do předkrizového období. Omezení trvá zatím na nočních linkách a u některých spojů, které zastaví výluky na trati. Do 11. července je tak například omezen provoz linky Praha–Mnichov pouze na úsek Praha–Plzeň.

Konečně s místenkou 

Postupný návrat ke standardnímu provozu se týká i rezervačního systému. České dráhy u většiny dálkových spojů nabídly standardní šedesátidenní předprodejní dobu. Pouze u vybraných spojů, například do jižních Čech, i nadále zůstává zkrácená lhůta.

Dovolená u moře - Ilustrační foto
Češi touží po moři. Denně se teď prodají stovky zájezdů

„Souvisí to s plánovanými výlukami nebo se změnami řazení vozů v soupravách a se změnami v jízdních řádech některých vlaků v příštích týdnech. U mezistátních linek je zkrácení rezervačního období dáno většinou trvajícím omezením na hranicích,“ vysvětlila mluvčí ČD Vanda Rajnochová.

Dopravce zastavil prodej místenek v březnu v souvislosti s virovou nákazou a úbytkem cestujících. S postupnou obnovou prodeje začaly po téměř třech měsících začátkem června. (jk, jš, čtk)