BRUNTÁLSKO

Pomněnková slavnost v zámeckém parku
KDY: V sobotu 20. května od 13 do 18 hodin
KDE: V zámeckém parku Město Albrechtice – Hynčice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Zámecký park v Hynčicích u Města Albrechtic každoročně v květnu zmodrá pomněnkami. Přijďte si 20. května vychutnat prvorepublikovou atmosféru v zámeckém parku plném pomněnek. Oblíbená Pomněnková slavnost už tady má tradici. Zámek dnes slouží jako bytový dům. Bydlí v něm také Alena Křištofová z Českého svazu ochránců přírody ČSOP, která ve spolupráci s majitelem zámeckého parku Lesy ČR vymýšlí akce, které sídlo šlechticů a továrníků zpřístupní veřejnosti. Inspiruje se zámeckým zahradnictvím, které vzkvétalo díky šlechticům Keil von Eichenthurn. Právě ČSOP a LČR LS Jeseník si vás dovolují pozvat na Pomněnkovou slavnost ve stylu první republiky. K tanci a poslechu zahraje AV Blues & Swing. Alena Křištofová se opět připomene jako znalec rajčat všech odrůd, ale nejraději má ty staré.

Krnovská padesátka na kole i pěšky
KDY: sobota 20. května od 6 do 18 hodin
KDE: SVČ Krnov, výběr z tras pro pěší i cyklisty ve variantách pro děti, pro rodiny, pro turisty, dálkové trasy
ZA KOLIK: dobrovolné vstupné
PROČ PŘIJÍT: Krnovská padesátka na kole i pěšky opět nabídne oblíbené putování po lesích a zajímavostech v okolí Krnova. Akce je vhodná i pro rodiny s dětmi, na výběr budou mít různě dlouhé trasy pro pěší i cyklisty. Start kratších tras od SVČ Krnov je mezi půl osmou a jedenáctou hodinou, start pro dálkové trasy již mezi šestou a půl osmou ráno. Na účastníky čeká originální magnetka Krnovské padesátky, pamětní list a originální razítko do vandrovní knížky. Samozřejmě drobné občerstvení a báječný pocit z přirozeného pohybu.

Akci na počest rodu Harrachů
KDY: sobota 20. 5. od 13.30 hodin
KDE: Státní zámek Janovice u Rýmařova

close Zámek v Janovicích u Rýmařova. Ilustrační foto. info Zdroj: Deník / Dalibor Otáhal zoom_in Zámek v Janovicích u Rýmařova. Ilustrační foto.

PROČ PŘIJÍT: Státní zámek Janovice u Rýmařova zve v sobotu na "Požehnání stromořadí na počest rodu Harrachů" na nádvoří zámku a na koncert souboru v rámci cyklu Musica Harrachiana. Od 14 hodin v interiéru zámku. Učinkují Jan Čižmář - loutna a Marta Kratochvílová - flétna.
V prostorách někdejšího hraběcího bytu, který se nacházel v prvním patře takzvaného starého zámku, je dnes veřejnosti zpřístupněna výstava s názvem Svět "janovických" Harrachů. Prostřednictvím fotografií z přelomu 19. a 20. století se na ní mohou návštěvníci zámku seznámit s rodinami majitelů zámku hrabat Alfréda a jeho syna Františka z Harrachu, jejich sídly, životním stylem i hraběcím personálem. Podmanivé fotografie zaniklého světa nejvyšší rakouské aristokracie alespoň částečně poodhalují kus dějin zámku, který ve správě Národního památkového ústavu čeká na svoji postupnou obnovu. Prohlídky jsou komentované s průvodcem a součástí prohlídky jsou velkoformátové fotografie původních interiérů a exteriérů.
Hraběcí rodina Harrachů patřila k nejvýznamnějším majitelům zámku v Janovicích u Rýmařova, která sídlo vlastnila od roku 1721. Harrachové hráli zásadní roli v dějinách habsburské monarchie. Řadili se po bok nejvýznamnějších a nejbohatších šlechtických rodů. V interiérech zámku v Janovicích se toho z původního mobiliáře moc nedochovalo, ale protože se majitelé zámku nadchli vynálezem fotografie, máme přesně zdokumentované, jak která zámecká komnata vypadala. Velkoformátové fotografie vystavené přesně v místech, kde před víc jak sto lety cvakla spoušť, jsou hlavní turistickou atrakcí zámku.

Den včel v Bohušově
KDY: sobota 20. května od 13 hodin
KDE: Karlov u Bohušova
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Workshopy pro začínající i pokročilé včelaře na téma rojení i protirojová opatření, tvorba oddělků, chov matek, tlumení varroázy, ale i aktivity pro veřejnost jako ukázka živých včel, pozorování jejich chování v úlu a hledání včelí královny, to všechno je na programu třetí květnovou sobotu na slavnosti včel v Karlově u Bohušova. Chybět nebudou ani kreativní včelí dílničky a spousta her a další zábavy. Akci pořádají Včelaři Osoblažsko.

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Jídlo na ulici – 7. zábřežský food festival
KDY: sobota 20. května, 10 – 18 hodin
KDE: Masarykovo náměstí a Farní ulice, Zábřeh
ZA KOLIK: zdarma

close Pojez fest, gastro festival v industriálním areálu Dolních Vítkovic, 13. května 2023, Ostrava. info Zdroj: Deník/Vladimír Pryček zoom_in Pojez fest, gastro festival v industriálním areálu Dolních Vítkovic, 13. května 2023, Ostrava.

PROČ PŘIJÍT: Vybrat si budete moci z pestré nabídky specialit světové kuchyně, těšit se můžete na nejvymazlenější burgery, nejlepší food trucky, regionální potraviny a spoustu dalšího. Hudba, dětský svět pro děti. O hudební doprovod se postará Junior Big Band, DJ´s Wentoline, Hannys a Geckon. Pro nejmenší tu bude dětský svět.

Velká cena Mohelnice v truck trialu
KDY: sobota 20. května od 9 do 22 hodin, neděle 21. května od 8.30 do 18 hodin
KDE: Křemačovský lom u Mohelnice
ZA KOLIK: 200 korun jednodenní, 300 korun dvoudenní, do 15 let zdarma
PROČ PŘIJÍT: Silné stroje, náročná trať s mnoha překážkami a burácení motorů. To je důvod, proč každoročně do bývalého lomu u Křemačova míří tisíce návštěvníků. Velká cena Mohelnice nabízí pokaždé parádní podívanou pro všechny příznivce motorismu. V závodech nejde jenom o rychlost, ale hlavně o jezdecké umění. Celý prostor je rozdělen do různých sekcí, kde vozidla v často extrémním terénu zdolávají přírodní nebo uměle vytvořené překážky. Nejčastěji se jedná o divoké průjezdy vodou, bahnem nebo prudké kopce. V doprovodném programu vyrazí již v pátek 19. května od 17 hodin stroje na spanilou jízdu po Mohelnici.

Pivovarská čtvrtka
KDY: sobota 20. května
KDE: start v Hanušovicích, Šumperku, Velkých Losinách a Králíkách od 8 do 10.30 hodin
ZA KOLIK: dospělí: 110 korun on-line registrace, 140 korun na místě, děti: 60 korun on-line registrace, 80 korun na místě

close Pivo Pilsner Urquell. info Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň zoom_in Pivo Pilsner Urquell.

PROČ PŘIJÍT: Pivovarská čtvrtka je ojedinělou turistickou akcí, kterou pravidelně pořádá pivovar Holba. Minulý rok se jí zúčastnilo přes tři tisíce lidí. Trasu si výletníci mohou zvolit podle náročnosti, místa startu nebo podle toho, co konkrétně chtějí vidět. Na výběr je 6 tras v délce 10 až 22 km a zvládnou je všichni. Pochod končí na nádvoří pivovaru, kde každý účastník dostane občerstvení a dospělý výletník dárek v podobě malované pivní sklenice z limitované série. V cíli bude připravená dobře vychlazená Holba, hudba a zájemci si mohou užít prohlídku provozu pivovaru Holba s průvodcem.

Muzejní noc aneb Z pohádky do pohádky
KDY: pátek 19. května od 19 do 21 hodin
KDE: budova bývalého soudu – turistické centrum v Javorníku
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Muzejní noc, jejímž mottem bude cesta z pohádky do pohádky, pořádá v pátek večer Městské kulturní středisko v Javorníku. V 19, 19.30 a 20 hodin dětské obličeje rozzáří divadelní představení Princezna na hrášku v podání maňáskového divadla pod vedením M. Vašíčkové. Od 19.15 hodin pak budou moci v muzeu vstoupit do pohádkové říše a za pomoci rodičů odhalit správný název pohádky.

Den Regionu Ruda
KDY: sobota 20. května od 14 hodin
KDE: koupaliště Ruda
ZA KOLIK: zdarma

close Děti si mohly užívat velký skákací hrad. info Zdroj: Deník/Martin Singr zoom_in Děti si mohly užívat velký skákací hrad.

PROČ PŘIJÍT: Den Regionu Ruda se bude slavit v sobotu na koupališti v Rudě nad Moravou. Od 14 do 18 hodin je připravena prezentace jednotlivých obcí, ukázky požární techniky, vystoupení základních a mateřských škol a spolků a nafukovací atrakce pro děti i dospělé. Od 18 hodin zahrají kapely Holátka, Graspekt a Micash. Po celý den nebude chybět bohaté občerstvení včetně degustace moravských vín.

OLOMOUCKO

Olomoucká muzejní noc
KDY: pátek 19. května, většina programu večer a v noci
KDE: muzea, galerie, kulturní instituce po celé Olomouci
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Volné vstupy a prohlídky desítek olomouckých muzeí, galerií, památek a kulturních institucí s atraktivním programem. Do jedinečné muzejní noci se zapojí také olomoucké dvorky s občerstvením, náplavka u řeky Moravy, letiště či kina, návštěvníkům se otevře i čerstvě zrekonstruovaný červený kostel. Videomapping a koncerty na náměstí Republiky (od 18 hodin).

Moravská vernisáž piva
KDY: pátek 19. a sobota 20. května, 14 až 22 hodin
KDE: Výstaviště Flora Olomouc, pavilon E
ZA KOLIK: 150 až 250 korun

close Ilustrační foto info Zdroj: MěÚ Znojmo zoom_in Ilustrační foto

PROČ PŘIJÍT: Přehlídka produkce těch nejlepších moravských minipivovarů se zajímavými pivy z Polska a Maďarska. K ochutnání desítky značek, stylů a špička řemeslných piv z celé Moravy.

Festivalu vojenské historie na Helfštýně
KDY:
 sobota 20. a neděle 21. května od 9.30 do 18 hodin
KDE: hrad Helfštýn, Týn nad Bečvou
ZA KOLIK: 150 korun, snížené 80 korun, děti do 6 let zdarma, rodinné (2 dospělí + maximílně 3 děti) 300 korun
PROČ PŘIJÍT: Přehlídka skupin historického šermu z různých období válečných dějin se opět po roce vrací na středověký hrad Helfštýn. Projekt si klade za cíl připravit a uskutečnit akci zaměřenou na historii vojenství nejen olomouckého kraje s bohatým doprovodným programem. Festival vojenské historie je připraven tak, aby zaujal co nejširší publikum, zejména rodiny s dětmi. Na hradě budou k vidění v hlavním programu prestižní spolky a kluby vojenské historie a tzv. Living-history, a to od dob římských až po první světovou válku. V doprovodném programu se objeví to nejlepší z šermířské scény ČR, kapely, divadla, sokolník, historická střelnice, historické hry pro děti, kejklíř a úžasná atmosféra hradu proměněného ve vojenský tábor. Pořádá skupina historického šermu Adorea.

OPAVSKO

Třídenní prajzská řezbářská show
KDY: pátek 19. až neděle 21. května
KDE: Jezero, Hlučín

close Řezbářská show u hlučínského jezera. info Zdroj: Deník zoom_in Řezbářská show u hlučínského jezera.

PROČ PŘIJÍT: Řezbáři z dalekého okolí představí divákům za zvuku motorových pil, dlátek a dalších nástrojů své umění práce s dřevem. Celé české startovní pole nastoupí až v sobotu dopoledne do kvalifikace Mistrovství ČR ve čtyřech disciplínách. Na ně naváže odpolední závod nejlepší dvanáctky ve tříkolovém vyřazování. Posledním dnem bude neděle a všechny tři dny doplní kulturní program. V pátek to bude koncert skupiny Turbo a večer bude patřit tanečnímu reji a DJ Baluuovi. V sobotu vystoupí kapela Bon Jovi Tribute se zpěvákem ze Superstar Petrem Poláškem. Večer nastoupí skupina Nebe a tanečníky bude hudebně povzbuzovat DJ Pedro. V neděli zahrají přítomným kapely Světlo a Ready Kirken. Vstup je po všechny tři dny zdarma.

Komedie o lži a pravdě
KDY: sobota 20. května, od 10 a 14 hodin
KDE: klub Art, Opava
PROČ PŘIJÍT: Ožehavá otázka zní: Je lepší znát celou pravdu, nebo se nechat oklamávat? Odpověď hledá francouzská komorní komedie Floriana Zellera s názvem Pravda. Čtveřice Pařížanů v podání členů činoherního souboru Slezského divadla – Pavla Zavadila, Vladimíry Vokůrkové, Richarda Vokůrky a Andrey Zatloukalové se ji bude rovněž zabývat. Michel má poměr se ženou svého nejlepšího přítele a myslí, že má vše pod kontrolou. Jenže co když je ve skutečnosti všechno jinak a ti, kterým celou dobu lže on, také neříkají pravdu? Je lepší znát celou pravdu, nebo se nechat oklamávat a je tohle vůbec ještě láska?

Hudební smršť v Kupe
KDY: sobota 20. května, od 18 hodin
KDE: kulturní středisko Kupe, Opava
PROČ PŘIJÍT: Je libo folk, pop, rock nebo snad punk? Výběr je široký a možnosti rovněž, protože brněnský písničkář a kytarista Dan Vertígot dokonale ovládá hudbu na hranici všech uvedených žánrů. Jeho přičiněním se koncert změní ve smršť energických písní a improvizace, doplněný o živou komunikaci s publikem. Protagonista přidá do repertoáru na uklidnění atmosféry i hrst pohodových písniček.

Město bude plné zajímavostí a zábavy
KDY: sobota 20. května
KDE: Horní náměstí a Městské sady Opava
PROČ PŘIJÍT: Na Horním náměstí bude výstřelem v 9 hodin odstartovaný 23. ročník Silesia bike marathonu. První cyklisté vyjedou na trať A, dlouhou 90 km a o hodinu a půl později odstartují účastníci na trať B, dlouhou 55 km. Obě trasy vedou údolím přírodního parku Moravice a maraton bude projíždět obcemi Raduň, Vršovice, Chvalíkovice, Hradec nad Moravicí, Podhradí, Zálužné, Dubová, Žimrovice, Bohučovice a zpět do Opavy. Silesia bike marathon je zařazený do Českého poháru horských kol v marathonu a partnerského seriálu Prima CUP. Městské sady budou od 15 hodin patřit studentům a jejich Majálesu. Absolventi Slezské univerzity jako jeho pořadatelé připravili účastníkům program plný hudby, umění, gastronomie a dalších zajímavých radovánek. Na třech různých hudebních scénách vystoupí Ben Cristovao, Mucha, Pam Rabbit, Elly, Akira, Žádný ostych, The middle of the sandwich a Felix Teleke, křtu se dočká sborníku Artemisia. Teva family zóna je určena pro nejmenší návštěvníky, v art zóně se budou prezentovat místní umělci a chill zóna nabídne odpočinek v klidnější atmosféře.

Také čtyřnozí miláčci si rádi hrají
KDY: sobota 20. května, od 9 hodin
KDE: kynologický klub Hlučín - Rovniny

close Psi patří mezi nejoblíbenější zvířecí kamarády lidí. Ilustrační foto: info Zdroj: Archiv Deníku zoom_in Psi patří mezi nejoblíbenější zvířecí kamarády lidí. Ilustrační foto:

PROČ PŘIJÍT: Akce s názvem Puňťova hravá sobota nabídne páníčkům i pejskům celou řadu zábavných aktivit. Vyzkoušejí si své dovednosti, páníčci se naučí leccos ze zdravovědy a budou sledovat ukázky práce služebních i záchranářských psů. Dobrovolné vstupné bude příspěvkem na podporu opuštěných zvířat, o které pečuje Moravskoslezský spolek na ochranu zvířat. Akci finančně podpořilo město Hlučín a osadní výbor Rovniny.

Trhy a zábava na jednom místě
KDY: sobota 20. května, od 10 do 18 hodin
KDE: sady Svobody, Opava
PROČ PŘIJÍT: Trhy Forum Kocour nabídnou kromě nákupů nejrůznějších autorských výrobků z celé republiky i paletu kulturních programů pro dospělé i pro děti. Akce bude provázena bohatým kulturním programem, který nabídne každému něco. Na pódiu se představí hudební skupina Bosobos, své texty přečtou regionální autoři, fanoušky stand-up komedie potěší zábavné vystoupení komiků, dostupný bude krypto koutek a další kreativní produkce. Forum Kocour chce zaujmout i nejmenší návštěvníky, pro které budou připravené tvořivé dílničky, soutěže a interaktivní hry, které je nejen zabaví, ale rozvíjejí jejich kreativitu. Akce se uskuteční pod záštitou opavského primátora.

Legendární „Majerovky“ v kostele sv. Janů
KDY: sobota 20. května od 19 hodin
KDE: kostel sv. Janů, Opava
PROČ PŘIJÍT: Legendární folková skupina Majerovy brzdové tabulky vystoupí v sobotu 20. května v kostele sv. Janů v Opavě. Koncert tohoto originálního hudebního sdružení, jehož vystoupení jsou vždy mimořádným zážitkem, začíná v 19 hodin. Veškerý výtěžek z něj bude určen na opravu tohoto dlouhá léta uzavřeného chrámu. V roce 2021 ho převzal do svého vlastnictví spolek Kostel sv. Janů a nyní shání peníze na jeho obnovu, připravuje projektové dokumentace a pořádá v kostele a okolí akce pro získání financí.

Vyhlášená pouť na Hůrku
KDY: neděle 21. května, od 9 hodin
KDE: Holasovická místní část Štemplovec
PROČ PŘIJÍT: Tradiční Pouť na Hůrku je vyhlášenou akcí daleko za hranicemi obce a koná se kromě dvouleté covidové pandemie každoročně. Je natolik oblíbená, že si na ni lidé rádi přivstanou. Sejdou se i sjedou do 9 hodin na návsi u hasičské zbrojnice a jako procesí se vydají ke kapličce sv. Jana Nepomuckého, kde bývá sloužena bohoslužba. V průvodu ponesou hasiči se zástavami světcovu sochu, za nimi půjde krojovaný lid a procesí uzavře Jan Nepomucký na koni. Po mši bude následovat vystoupení bolatického folklórního souboru Borovanky a volná zábava.

Plaváčkova cesta k dědu Vševědovi
KDY: neděle 21. května, v 10 hodin
KDE: Loutkové divadlo Opava
ZA KOLIK: 60 Kč
PROČ PŘIJÍT: Soubor OPAL, tvořený opavskými amatérskými loutkáři, potěší malé návštěvníky známou klasickou pohádkou, nazvanou Tři zlaté vlasy děda Vševěda. Bude jim vyprávět o Plaváčkovi, který podnikl dobrodružnou cestu za dědem Vševědem, od kterého potřeboval získat tři jeho vlasy. A že to nebyla žádná procházka růžovou zahradou, to děti od čtyř let uvidí na vlastní oči.

OSTRAVSKO

Ostravská muzejní noc 2023
KDY: sobota 20. května
KDE: Ostrava
ZA KOLIK: zdarma

close Prokešovo náměstí v Ostravě. Ilustrační foto, listopad 2019. info Zdroj: Deník / Pavel Netolička zoom_in Ostrava. Ilustrační foto.

PROČ PŘIJÍT: Do 14. ročníku kulturního festivalu Ostravská muzejní noci se letos zapojí 32 ostravských organizací. Opět nabídnou volný vstup a zábavný program, a to až do pozdních nočních hodin. Mezi zapojenými institucemi vás bude zdarma návštěvníky přepravovat mimořádná autobusová muzejní linka. Tématem letošního ročníku je recyklace. Podle toho vypadá také programová nabídka festivalu, který bude zahájen před Novou radnicí na Prokešově náměstí v Ostravě v 17.30 hodin. Většina zapojených organizací láká na interaktivní zábavu a tvůrčí dílny. Připraveny jsou opět volné a komentované prohlídky výstav. Národní památkový ústav například pořádá přednášku o výzkumu historické krajiny na Jesenicku, Dopravní podnik Ostrava zpřístupní depozitář vozidel. U Radnice obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a v Národním zemědělském muzeu budete mít možnost ochutnat jídla ze surovin, které obvykle vyhazujeme. Hasičské muzeum města Ostravy láká na experimenty se starou hasicí technikou, Oblastní spolek Českého červeného kříže na lekce první pomoci a záchrany života. V TyfloCentru Ostrava si budou moci návštěvníci vyzkoušet, co všechno musí nevidomý člověk zvládnout, Rádio Ostravan vám umožní zúčastnit se živého vysílání. Klub Parník zve na recyklovaný drinkem a párty vinylových nosičů.

Ostravský Kompot 2023
KDY: neděle 21. května
KDE: Trojhalí Karolina, Ostrava
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: 6. ročník rodinného kulturního festivalu v Ostravě nabídne v neděli 21. května opět řadu koncertů – vystoupí Kateřina Marie Tichá & Bandjeez, Jiří Krhut, Ostrava zpívá gospel, KOFE-IN, Adéla Bystroňová a další. Ostravský kompot je ostravský kulturní festival s rodinnou atmosférou jehož ústřední jídlo prozrazuje název festivalu. Krom kompotů se však hosté mohou těšit i na mnoho dalších stánků a pochutin, kapely, trhy i doprovodný program pro děti.

Marie Rottrová v Hrušově

close Marie Rottrová info Zdroj: Deník/Pavel Sonnek zoom_in Marie Rottrová

KDY: sobota 21. května od 16 hodin
KDE: Kostel sv. Františka a sv. Viktora, Ostrava-Hrušov
ZA KOLIK: 600 Kč
PROČ PŘIJÍT: Lady Soul, populární zpěvačka Marie Rottrová, první dáma českého soulu, se vrací do rodného Hrušova. Komorní koncert se uskuteční v kostele sv. Františka a Viktora v Ostravě-Hrušově.

Marek Ztracený na hradě
KDY: sobota 20. května od 20 hodin
KDE: Slezskoostravský hrad
ZA KOLIK: 890 Kč, děti do 12 let 290 Kč (do 3 let zdarma)
PROČ PŘIJÍT: Další nápad a další plán Marka Ztraceného - zahřívací kola před velkými koncerty ve vyprodaném Edenu. Rozhodl se, že se nezavře klasicky do zkušebny, aby mohl trénovat své písničky, ale bude ladit formu společně se svými fanoušky. Chybět nebude ani autogramiáda.

Zámecké slavnosti v Klimkovicích
KDY: 20. května od 15 hodin
KDE: Klimkovice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Zámecké slavnosti pořádá Město Klimkovice ve spolupráci se souborem Generace, Městskou knihovnou Klimkovice a Centrem volného času Mozaika. Uskuteční se v sobotu od 15 hodin v prostorách zámku a přilehlého parku.

Pravidelný bleší trh
KDY: sobota 20. května od 7 do 12 hodin
KDE: Černá louka, Ostrava
ZA KOLIK: 30 Kč
PROČ PŘIJÍT: Pravidelná burza opět nabídne celostátní setkání hobby sběratelů všech různých oborů – starožitnosti, filatelie, pohlednice, mince, odznaky, tel. karty, militaria, staré knihy, fotoaparáty, obrazy, hodiny, hračky, vláčky, autíčka, sklo, porcelán, kuriozity a jiné. Většinu vystavených věcí si bude možné i zakoupit.

NOVOJIČÍNSKO

Opět se poběží na Velký Javorník
KDY: sobota 20. května, od 7.30 hodin
KDE: Areál skokanských můstků Jiřího Rašky, Frenštát pod Radhoštěm

close Areál skokanských můstků Jiřího Rašky na Horečkách ve Frenštátě pod Radhoštěm, březen 2018. Ilustrační foto. info Zdroj: Deník / Kaboň Lukáš zoom_in Areál skokanských můstků Jiřího Rašky na Horečkách ve Frenštátě pod Radhoštěm. Ilustrační foto.

PROČ PŘIJÍT: Tradiční běh na Velký Javorník, jehož už 33. ročník pořádá Pohorská jednota Radhošť. Délka trati je 10,2 kilometru, převýšení 564 metrů. Startuje patnáct ženských i mužských kategorií od žákovských po veteránské, účast je otevřená. Příprava na start je od 7.30 do 9.15 hodin, start je v 10 hodin.

Jistebnický VH půlmaraton
KDY: sobota 20. května, start v 9 hodin
KDE: fotbalové hřiště, Jistebník
PROČ PŘIJÍT: Jedná se již o 13. ročník Jistebnického vodohospodářského půlmaratonu. Zájemci o účast v závodě si mohou vybrat jednu ze čtyř vzdáleností: 3,6 kilometru, čtvrtmaraton, půlmaraton, maraton nebo mohou sestavit štafetu 4 x 10,5 km. Od 13 hodin se na hřišti koná tradiční dětská sportovní olympiáda.

FestGuláš 2023 bude mezinárodní
KDY: sobota 20. května, od 10 hodin
KDE: park za sokolovnou, Příbor
PROČ PŘIJÍT: Druhý ročník gulášfestu s názvem FestGuláš o nejlepší či opravdu lahodný netradiční kotlíkový guláš z masa nebo jiných ingrediencí. Podle pořadatelů se jedná o Mezinárodní soutěž o nejlepší festovní guláš z kotlíku. Pořadatelé zvou veřejnost, aby přišla podpořit vybraný či oblíbený soutěžní tým, nebo jen ochutnat a pomoct vybrat vítěze. Guláše se budou podávat od 12 hodin.

Novojičínský food festival bude pestrý
KDY: sobota 20. května, od 10 do 19 hodin
KDE: Masarykovo náměstí, Nový Jičín
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Novojičínský foood festival poskytne přítomným nezapomenutelný gastro zážitek – jedná se o festival chutí a vůní. Na místě budou desítky kulinářských stánků, scény pro zážitkový gastro program s LED stěnou. Celým dnem nás provede a gastro show předvede Markéta Hrubešová, školu vaření pro dospělé i děti povede kuchař David Valíček, hostem dne bude šéfkuchař Radim Svačina. Příjemnou atmosféru navodí FCM Radegast, nabitý program ukončí barmanská show a pohodová kapela Blue Cimbal.

Sousedský piknik
KDY: sobota 20. května, od 14 hodin
KDE: parčík před hotelovou školou, Frenštát pod Radhoštěm
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Sousedský piknik vznikl z několika důvodů. Je to skvělá příležitost, aby se lidé potkali, seznámili, ochutnali něco dobrého, vyměnili si recepty a děti si užily zajímavý program. Pobýt s rodinou, přáteli, při dobrém jídle, pití a pokud to počasí dovolí, také venku, to přináší druhý ročník sousedského pikniku, který připravili pracovníci Domu kultury a členové Okrašlovacího spolku Kyčera. Za nepříznivého počasí se akce uskuteční v Domě kultury.

Muzejní noc v muzeu osobních automobilů Tatra
KDY: sobota 20. května, od 17 hodin
KDE: muzeum osobních automobilů, Kopřivnice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Návštěvníci muzea se mohou těšit na nasvícené interiéry vozů, auto na zvedáku, pohled pod kapotu, různé aktivity pro rodiče a děti i fotokoutek. Jistě zaujmou příběhy restaurovaných motocyklů v podání Lukáše Kudrny z VŠB-TU.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Budoár staré dámy a další kapely ve Zkušebna Art Clubu
KDY: pátek 19. května, 20 hodin
KDE: Zkušebna Art Club Frýdek-Místek
ZA KOLIK: 250 Kč
PROČ PŘIJÍT: Další z koncertních večerů v oblíbeném frýdecko-místeckém klubu nabízí špičku současného alternativního a písničkářského rocku. Z Brna dorazí stálice Budoár staré dámy, zahrají i Nekuř toho tygra a Bludy.

Křest alba kapely Witch Hammer
KDY: sobota 20. května, 19.30 hodin
KDE: Jablunkov, Rock Cafe Southock
ZA KOLIK: 250 Kč
PROČ PŘIJÍT: Tento večer bude patřit křtu nové desky kapely Witch Hammer, která patří k pevným stálicím na metalové scéně u nás. Jako hosté vystoupí špičková Hard rock/metalová kapela The Pant z Břidličné a parta ostřílených muzikantů z Třince, známých pod jménem Time.

Frýdecko-Místecký discopříběh vol. 3
KDY: sobota 20. května, 20 hodin
KDE: Národní dům, Frýdek-Místek
ZA KOLIK: 180-220 Kč v předprodeji
PROČ PŘIJÍT: Další velká disco party s těmi největšími hity. Dva sály, několik barů a další zábava.

KARVINSKO

Karvinský Majáles 2023
KDY: pátek 19. května, 17 hodin
KDE: Lodičky Karviná
ZA KOLIK: předprordej 270/ na místě 400 Kč
PROČ PŘIJÍT: Tradiční oslava studentského života v oblíbeném areálu Lodičky Karviná. Vystoupí Majk Spirit, Pil C, 7krát3, Morpsh a další.

Alternativní scéna XII.
KDY: sobota 20. května, 15 hodin
KDE: klub Futra, Orlová
ZA KOLIK: 250 Kč
PROČ PŘIJÍT: Futra v Orlové patří mezi oblíbená místa na klubové mapě celého kraje. Akce Alternativní scéna už roky přiváží to nejlepší a nejzajímavější z klubové scény celého Česka. Letos se můžete těšit na dvě stage a na nich jména jako post-hudba, Laundered Syrup, Impulsealer a další.

Na Jantarové stezce v Archeoparku Chotěbuz
KDY: sobota 20. a neděle 21. května
KDE: Archeopark Chotěbuz
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Vraťte se spolu s aktéry akce do raného středověku! Po Jantarové stezce do archeoparku přijedou družiny bojovníků a předvedou vám, jak se kdysi na hradišti žilo i jak se o něj bojovalo. Připraveny jsou různé akční ukázky, soutěže nejen proi děti a spousty dalších informací a zábavy.