BRUNTÁLSKO

Soumrak nad Sovincem a noční prohlídky
KDY: sobota 26. a neděle 27. srpna
KDE: hrad Sovinec, Jiříkov
ZA KOLIK: 180 Kč, zvýhodněné vstupné 120 Kč, rodinné 540 Kč
PROČ PŘIJÍT: Poodhalte různá tajemství a záhady největšího moravského hradu založený mezi léty 1329 – 1332 bratry z rodu Hrutoviců. Po oba poslední prázdninové víkendové dny se můžete těšit na netradiční prohlídky hradu a navštívit tajemná zákoutí hradu. Tato akce se koná za každého počasí, v případě nepřízně počasí jsou netradiční prohlídky přesunuty do interiéru hradu a na ochozy, mezi prohlídkami Vás bude čekat mnoho překvapení, vstoupení šermířů, alchymistů a mnohem víc. Návštěvníci se dozví i zajímavosti z tajemné, možná i temné, minulosti hradu Sovinec, zažijí bádání v alchymistické dílně a mnoho dalšího.

Den otevřených vrat na Ekofarmě
KDY: sobota od 10 do 18 hodin
KDE: Ekofarma Jana Hořáka, Janovice u Rýmařova
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Farma se nachází v malebném prostředí Jeseníky a zabývá se především chovem a prodejem skotu. Horské přírodní prostředí je ideální pro chov plemenných býků. Od roku 2011 na farmě funguje také bourárna masa, kde si můžete zakoupit vyzrálé hovězí maso z vlastní produkce. Den otevřených vrat u příležitosti 30 let založení farmy návštěvníky seznámí nejen s chodem farmy, ale připraven bude i doprovodný program s komentovanými prohlídkami a ukázkami zemědělské techniky pro malé i velké. Od 11 hodin to bude dále například bubenická dílna s Ivo Batouškem, od 14 hodin Bubenická show Jumping Drums, od 16 hodin Romaryo. Kromě hudby a programu bude připraveno také občerstvení a prodej masa.

Chovatelská výstava v Chomýži
KDY: Sobota 26. srpna od 8 do 18 hodin, neděle 27. srpna od 8 do 15 hodin
KDE: chovatelský areál v Chomýži, Krnov
ZA KOLIK: děti 10 Kč, dospělí 60 Kč
PROČ PŘIJÍT: Máte chuť vyrazit za chovateli v nejbližších dnech? Český svaz chovatelů Krnov-Chomýž pořádá oblastní výstavu drobného zvířectva, která se uskuteční o víkendu v chovatelském areálu. Ten je hned v sousedství fotbalového hřiště v Chomýži. Králíky, drůbež, holuby a další zvířectvo zde můžete nejen obdivovat, ale také si je zakoupit. Návštěvníkům budou k dispozici zkušení chovatelé, kteří rádi vysvětlí, jak se při hodnocení boduje vzhled zvířat nebo jaké pravidla mají soutěže holubářů.

Cyklojízda za dobrotami
KDY: sobota 26. srpna od 9 hodin
KDE: Městské sady Opava a Petrův rybník Krnov
PROČ PŘIJÍT: Sobotní cyklojízda Do Opavy za Fidorkou, do Krnova za Kofolou představuje tradiční akci. Z opavských Městských sadů a od krnovského Petrova rybníka vyjedou v 9 hodin cyklisté na svou každoroční jízdu po cyklostezce 55, která bude plná zajímavých stanovišť i atrakcí nejenom pro děti. Tato akce se koná v rámci Opavského zábavného léta.

OPAVSKO

Pestrá Hradozámecká noc
KDY: sobota 26. srpna
KDE: zámky Hradec nad Moravicí a Raduň
PROČ PŘIJÍT: Další klasickou nabídku letošní prohlídkové sezóny představuje populární Hradozámecká noc, do které se oba zámky zapojí. Raduňský nabídne od 15 hodin hru Kočovné divadelní společnosti s názvem Vzpoura vařeček a od 18 hodin netradiční prohlídky s detektivní zápletkou, jejíž součástí budou přímo návštěvníci. Oranžérie bude přístupná až do večerních hodin a program končí ve 22 hodin. Na zámku Hradec nad Moravicí bude mít Hradozámecká noc podtitul Jiné časy aneb Večer v elegantním stylu první republiky a bude plný módy, hudby a elegance. Od 18 do 22 hodin zajistí každých dvacet minut mimořádné prohlídky, ve kterých se návštěvníci vydají po stopách posledních majitelů hradeckého zámku a projdou se jejich životními příběhy. Do doby první republiky je zavedou rodinné fotografie knížecí rodiny, módní doplňky, hrané scénky a tančírna, zámecké nádvoří ovládnou ukázky tanců Lindy Hop a Charleston, spojené s workshopy.

Krásná auta a pochod kolem Herličky
KDY: sobota a neděle 26. a 27 srpna
KDE: zámek a náves u lípy, Neplachovice
PROČ PŘIJÍT: Pod názvem ELIMINATED se v sobotu ukrývá exkluzivní sraz vozidel, která od 17 hodin potěší v atraktivním zámeckém prostředí milovníky automobilů. Nabídne jim upravená auta s jedinečnými detaily a technickými vychytávkami. Odpočinková zóna bude vybavena vodními dýmkami a dalšími zábavnými prvky, občerstvením a živou hudbou. Oblíbená akce příznivců Nordic Walkingu s názvem 100 x kolem Herličky v neděli znovu přiláká chodce všech věkových kategorií ke zdravému pohybu. Dostaví se vyzbrojeni hůlkami a svou účastí pomohou překonat dosavadní rekordy. Startovat mohou od 15 do 17 hodin.

Odpust odstartuje už v pátek
KDY: pátek 25. až pondělí 28. srpna
KDE: areál Mezivodky, Kravaře
PROČ PŘIJÍT: Odpust přivede po roce do města zpátky programy pro děti i dospělé. Sérii zahájí v pátek od 18 hodin hudební nadílka. Úvodní část zajistí skupina Majzlík a po ní Candle Sauce a Nagauč. Sobota potěší hudební fandy od 16 hodin koncertem Golden Hils, v 18 hodin vystoupí známý opavský zpěvák P.E.T.R a po něm zahraje Raego. Programovou část uzavře DJ Baluum který bude pouštět hudbu až do 02 hodin. V neděli přijde ve 14 hodin za dětmi klaun Hopsalín, od 15.30 hodin bude vyhrávat Slezská kapela, kterou pak vystřídá skupina Kamélie a Prajzský výběr. Od 22 do 02 hodin bude návštěvníkům pouštět hudbu DJ Honza Gavelčík.

TIPY Z OLOMOUCKÉHO KRAJE

Ve Zlatých Horách se bude rýžovat zlato
KDY: od pátku 25. do neděle 27. srpna
KDE: Zlatokopecký skanzen Zlaté Hory
ZA KOLIK: startovací poplatek za účast v soutěži: dospělí 300 Kč, veteráni (60+) a junioři (12-16 let) 200 Kč, děti do 12 let 100 Kč
PROČ PŘIJÍT: Zlatokopecký skanzen bude o víkendu hostit už 28. ročník soutěže O putovní zlatou pánev starosty Zlatých Hor. Program otevře v pátek 25. srpna od 18:30 hod. koncert kapely Nylony Jail. Během pátečního podvečera a sobotního rána (8 – 9:30 hod.) se mohou také zájemci registrovat do soutěže. Její základní kola jsou na programu v sobotu od 13 do 18 hodin. Ještě předtím se od 10 hodin budou konat základní kola Šťourova memoriálu a Memoriálu Karla Kozluka. Od půl sedmé večer přítomným zahraje šumperská country kapela Holátka. V neděli od 9 do 12 hodin budou finálová kola všech soutěží s vyhlášením výsledků. Návštěvníci si mohou vyzkoušet školu rýžování zlata, čekat na ně bude doprovodný program i bohaté občerstvení.

Hrady.cz na Bouzově
KDY: pátek 25. (od 15:30) a sobota 26. srpna (od 10:30)
KDE: areálu na louce v podhradí na okraji Bouzova
ZA KOLIK: pá+so 1750 Kč předprodej / 1900 Kč na místě,pá 1000 Kč předprodej / 1100 Kč na místě, so 1100 Kčpředprodej / 1200 Kč na místě
PROČ PŘIJÍT: největší letní festival v Olomouckém kraji s hvězdami tuzemské scény, na dvou podiích pod hradem Bouzov to během dvou dnů rozjede například Gaia Mesiah, Anna K., Kryštof, Dymytry, Mirai, No name, Wanastowi vjeci či Kabát.

Festival vojenských dechovek v Olomouci
KDY: pátek 25. (od 16:00) a sobota 26. srpna (10-12:30)
KDE: Horní náměstí Olomouc
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Tradiční festival vojenských dechových hudeb rozezní opět Horní náměstí v Olomouci. Program zahájí v pátek odpoledne vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš, v chrámu sv. Mořice poté zahraje vojenská hudba Ängelholm ze Švédska, večer se pak u Trojice rozezní koncert Vojenské hudby Olomouc se sólistou Janem Smigmatorem. Hlavní program v sbotu dopoledne nabídne show vojenského orchestru Ozbrojených sil Chorvatska, Vojenské hudby Banská Bystrica s Čestnou stráží prezidentky Slovenska, Vojenské hudby Olomouc, Vojenské hudby Ängelholm ze Švédska a vojenské hudby Bagad de Lann-Bihoué z Francie. Nebudou chybět vystoupení mažoretek či ukázky bojového umění.

OSTRAVA

Mezinárodní setkání jízdních policií v Ostravě
KDY:
 sobota 26. srpna od půl jedné
KDE: Komenského sady, Ostrava
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: V pořadí již na pětadvacátém mezinárodním setkání jízdních policií bude opět k vidění jedinečná souhra policejního koně a jezdce, stejně tak jako jejich připravenost pro plnění náročných úkolů při zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku. Českou republiku budou na této akci reprezentovat týmy Městské policie Ostrava a Městské policie Praha, dále jízdní oddíly Policie České republiky z Brna, Zlína a Liberce. Ze zahraničí se představí dva zástupci jízdní policie z Polska, po jednom týmu pak startují zástupci Německa a Slovenska. K vidění bude celkem dvacet sedm koní a dvacet sedm jezdců. V letošním ročníku dominují opět ženy. Startovat bude celkem čtrnáct žen a třináct mužů. Jezdci se představí v celkem třech startovních disciplínách. První disciplínou bude tzv. cross parkur, kdy cílem bude dokončit trasu složenou z překážek v členitém terénu v co možná nejkratším čase. Při druhé soutěži, tzv. zrcadlovém skákání, se vždy dvojice jezdců utká mezi sebou na dvou identických parkurech. Poslední a zároveň nejtěžší bude speciální „policejní“ parkur pro služební koně, který obsahuje řadu záludných a rušících překážek, se kterými se jezdci i koně mohou setkat v reálné situaci při výkonu služby. Pro diváky bude rovněž připraven doprovodný program v podobě ukázky čtyřspřeží starokladrubských koní a ukázky výcviku služebních psů, které zajistí strážníci-kynologové Městské policie Ostrava. Pro nejmenší návštěvníky bude dispozici bude laserová střelnice, kreslení a kvízy. Chybět nebude ani ukázka výstroje a výzbroje strážníků.

Benefiční jízda Kolečko spojuje
KDY: neděle 27 srpna od 10 do 17 hodin
KDE: areál U Cementárny, Ostrava
ZA KOLIK: startovné děti do 15 let 150 Kč, dospělí 250 Kč, týmy 1200 Kč
PROČ PŘIJÍT: Letošní již šestý ročník benefiční jízdy Kolečko spojuje letos podpoří nejen Marušku Kučerovou, která se statečně pere s dětskou mozkovou obrnou, ale i další. Zbylých 50 % získaných financí bude rozděleno dle preferenčních hlasů účastníků mezi participující neziskové organizace pečující a pomáhající lidem s různými druhy handicapu. Sportovní nadšenci, kteří chtějí pomoci dobré věci, se mohou na trasu vydat na inline bruslích, koloběžce, handbiku i invalidním vozíku. Oficiální zahájení benefiční jízdy je plánováno na 11 hodin a probíhá nepřetržitě do 16 hodin. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání finančního výtěžku je plánováno na 17 hodin. Poslední prázdninovou neděli si tak účastníci mohou zpříjemnit nejen sportem, ale zároveň i dobrým pocitem z toho, že pomohou potřebným.

Velká žranice No. 4
KDY: 26. srpna od 10 hodin
KDE: Dům kultury Poklad, Ostrava-Poruba
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Už počtvrté se bude před Pokladem v Porubě servírovat to nejlepší z regionálních lahůdek od burgerů, street food, přes exotické speciality až po tradiční kuchyni na naší akci Velké žranice. Na své si přijdou i vegetariáni či milovníci sladkých dobrot. Nebudou chybět osvěžující drinky, regionální pivovary, výběrová káva, čaje a nově i vodní dýmky. A těšte se na pořádně vypečenou gastro stage – cooking show, koncerty.

HIP HOP žije
KDY: sobota 26. srpna od 17 hodin
KDE: Dolní Vítkovice, Ostrava
ZA KOLIK: od 449 Kč
PROČ PŘIJÍT: Jedná se zřejmě o největší rapovou událost v Ostravě. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty česko-slovenských rapových es, jména jako je Ektor, Separ, Yzomandias, Nik Tendo a další.

NOVOJIČÍNSKO

Oderské Dožínky
KDY: sobota 26. srpna, od 13 hodin
KDE: zámecký park, Odry
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Ve 13 hodin vyrazí dožínkový průvod od ZŠ Komenského k náměstí k radnici, odtud ke kostelu a do zámeckého parku, kde bude bohatý program. Vystoupí: FS Jagár a Divadlo Sputnik z Havířova, MS Kunovice, FS Vrtek a CN Gizdi, ŽS Píseň, SLPT Javorník, CM Pomněnka, Lentilky, MS Odry, DH Oderské chasy, TS Juch, CN Odera, CM Živica, CM Cérky, DFTS Stužky a Věnečky a další.

Frenštátské slavnosti – folklorní festival
KDY: sobota 26. srpna, od 12.30 hodin
KDE: amfiteátr na Horečkách, Frenštát pod Radhoštěm/Trojanovice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Tradiční folklorní festival s mezinárodní účastí souborů ze Slovenska a Číny. Sobotní program zahájí v 12.30 hodin folková skupina Galerie, v 13.30 hodin bude slavnostní zahájení. V doprovodném programu bude Valachiáda, malování keramiky, malování na obličej, pískování. Vystoupením na Horečkách bude předcházet páteční vernisáž výstavy prací základních škol v prostorách frenštátského kulturního domu, která začne v 16.30 hodin. Na sobotu organizátoři zajistili svozový autobus zdarma - odjezdy ze škvárové plochy naproti prodejny Albert ve Frenštátě p. R., časy odjezdů: 12.30, 13.30, a 19.30. Lanovka na Horečkách bude v provozu od 11 do 21 hodin.

Bartolomějský večer
KDY: sobota 26. srpna, od 16 hodin
KDE: Sad Dr. E. Beneše, Kopřivnice
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Pouťový víkend v Kopřivnici nabídne v sobotu hudební odpoledne plné zábavy a hudby různých žánrů. V 16 hodin zahájí Ivan Mládek Banjo Band, po něm obsadí koncertní louku v parku Fredy & Krasty, Vesna a R.U.M. Rock Band.

Pouťová neděle
KDY: neděle 27. srpna, od 14 hodin
KDE: Sad Dr. E. Beneše, Kopřivnice
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Pouťový víkend v Kopřivnici pokračuje v neděli opět hudebním odpolednem. Ve 14 hodin vystoupí skupina Koňaboj, v 16 hodin stanou na koncertní louce v parku Neřež Trio a Lenka Szabó Hrůzová.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Setkání modelů letadel
KDY: sobota 26. a neděle 27. srpna od 9.30
KDE: letiště v Místku, Bahno
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Pro všechny milovníky modelářství a létání je zde 23. ročník setkání modelů letadel pod záštitou Pobeskydského aviatického a Pobeskydského modelářského klubu. Zábava pro děti, občerstvení na místě.

Augustiada 2023
KDY: sobota 26. srpna
KDE: Family park Olešná, Frýdek-Místek
ZA KOLIK: 245 - 600 Kč
PROČ PŘIJÍT: Hudební festival zve na jména, jako Portless, Kateřina Marie Tichá & Bandjeez, Kamil Střihavka, Byma Band a další.

Den obce Bukovec aneb Plackový festival
KDY: sobota 26. srpna od 14 hodin
KDE: areál Obecního úřadu v Bukovci
ZA KOLIK: 50 Kč
PROČ PŘIJÍT: Den obce i plackové hody s bohatým kulturním doprovodným programem.

KARVINSKO

Café Musique
KDY: pátek 25. srpna od 18 hodin
KDE: kavárna Centrum Karviná
ZA KOLIK: zdarma, vhodná rezervace stolu předem
PROČ PŘIJÍT: Vystoupí Drumreakerz, tedy ojedinělé spojení karvinského DJ Djedy Lebedy a bubeníka Kobylky.

Představení Krzywy kościół v kulisách šachty 
KDY: sobota 26. a neděle 27. srpna
KDE: areál dolu Barbora, Karviná 2
ZA KOLIK: 300 korun
PROČ PŘIJÍT: Přímo v kulisách bývalého dolu Barbora si mohou lidé vychutnat představení polské scény Těšínského divadla s názvem Kryzwy kościół (Šikmý kostel). Prodej vstupenek v pokladně divadla na náměstí ČSA v Českém Těšíně, na webu tdivadlo.cz a také v infocentrech se sítí Colosseum Ticket. Těšínské divadlo hned dvěma mimořádnými reprízami v mimořádném prostředí obohatí program prázdninové akce Léto na Barboře.

Chovatelská výstava v Dolní Lutyni
KDY: 26. a 27. srpna 2023 (so 9 – 18, ne 9 – 14.30 hodin)
KDE: Dolní Lutyně, areál Jiřinka
ZA KOLIK: pořadatel neuvádí
PROČ PŘIJÍT: Výstava drobných chovných zvířat, domácí kuchyně, čepované pivo, prodej kuřic, krmiva, chovatelských potřeb. Atrakce pro děti. Hitem letošního ročníku je ukázka králičího hopu.