Podle jedné z hypotéz by mohla být Anička Mauerová ve skutečnosti Karolínka Planá z Krnova, která záhadně zmizela 5. září 1996 jako čtyřleté děvčátko. Teorie vychází z toho, že kromě pohlaví se přibližně shoduje i věk Karolínky a Aničky. „Když mě kontaktovala televize Nova s tím, že existuje stopa, která může osud Karolínky objasnit a snad se dokonce najde živá, brala jsem to spíš s rezervou. Už několikrát se objevila informace, která vypadala slibně a dávala nám naději, ale pak se to ukázalo jako slepá ulička. Snažím se vidět situaci racionálně a neupínat se příliš k nějaké naději. Podle fotografie Aničky v novinách si podobou příliš jistá nejsem, ale Karolínku jsem neviděla deset let a za tu dobu se dítě hodně změní,“ uvedla maminka Karolínky Plané Bohdana S.

Teorii, že zmizelá Anička a zmizelá Karolínka je jedna a tatáž osoba, může potvrdit, či vyvrátit test DNA. Přestože se Karolínku Planou nikdy nepodařilo najít živou ani mrtvou, byl její otec Jaroslav Planý odsouzen na 13 let vězení za vraždu na základě nepřímých důkazů. Soudu se nepodařilo potvrdit verzi únosu ani vraždy. „Já se necítím nevinen, já jsem nevinen!“ vykřikoval v soudní síni Planý, který se k vraždě ani k únosu nikdy nepřiznal. Byl poslední, kdo Karolínku viděl, a svým příbuzným se svěřil, že „udělal něco hrozného“. V den zmizení Karolínky měl u sebe pistoli, ze které se podle expertizy střílelo.

Motivem mohla být pomsta mamince Karolínky kvůli rozvodovým přím. Planý nedokázal věrohodně vysvětlit, co se s Karolínkou stalo. Její zmizení původně vysvětloval historkou o únosu neznámým stopařem, ale poté, co policie tuto verzi vyvrátila, nahradil ji tvrzením o ztrátě paměti a mlčením. Test na detektoru lži odmítl. Karolínku marně hledal Interpol, týmy policejních i dobrovolných pátračů a senzibilové. Všichni doufali, že až bude Planý odsouzen za vraždu, zapírání pro něj ztratí smysl a konečně se přizná. Dnes má za sebou asi dvě třetiny trestu a jeho mlčení spíš nahrává verzi o vraždě.