Zloději nezahálejí, v průměru každý týden zmizí v regionu jedno vozidlo. „V letošním roce do 29. února na Bruntálsku ukradli zloději šest dvoustopých a jedno jednostopé vozidlo. Zároveň se zmocnili dvacetkrát různých předmětů z vozů a dvakrát součástek z nich,“ řekla Deníku Pavla Tušková, mluvčí bruntálské policie.

V roce loňském to bylo sedmačtyřicet dvoustopých a šest jednostopých vozidel, osmdesátkrát kradli nenechavci věci z vozů a šestkrát součástky. V roce 2006 uzmuli padesát dvoustopých a osm jednostopých vozů, stopětkrát uzmuli věci z přemisťovadel a pětkrát součástky z nich. V roce 2005 to bylo osmačtyřicet dvoustopých, deset jednostopých vozů, stopětkrát sebrali zevnitř různé předměty a desetkrát součástky z vozidel.

Bezpečněji se cítí ti, kteří si pořídili do automobilu zabezpečovací zařízení. Jsou šancí, kterak zloděje zpomalit, či dokonce zcela zastavit. V servisech o ně ale jeví motoristé jen malý zájem. „Prodáváme je velmi málo. Ta tam je doba, kdy tyto bezpečnostní prvky bývaly hitem. Je to ale možná i tím, že spousta novějších modelů automobilů imobilizéry disponuje již z výroby,“ uvedl bruntálský automechanik Libor Jiráska.

Na imobilizéry ze sériové výroby by nikdy nevsadil motorista Luboš z Bruntálu: „Nejlepší je, když si jej vytvoří člověk sám. Prostě si někde nenápadně přeruší sám elektrický obvod. Tím vyřadí vozidlo z provozu. Co já vím, tak zloději ty řadové zabezpečovací systémy už dobře znají. Jdou ruku v ruce s výrobci. Někdo to vymyslí a jiný hned z výroby prodává systém chmatákům, tak to prostě chodí.“

Pravidelné kontroly zaparkovaných vozidel, vedoucí ke snížení tohoto negativního jevu, vykonávají především v nočních hodinách bruntálští městští policisté. Mají své speciální kontrolní body, které rutinně kontrolují s baterkou v ruce. „Už se nám také stalo, že jsme narazili na neuzamčené vozidlo. Vždy o tom sepíšeme záznam a neprodleně uvědomíme majitele vozu, ať už telefonicky, nebo osobně,“ sdělil strážník Miroslav Kostrůnek.

Přes všechna možná zabezpečení zmizel vloni automobil Škoda Octavia i majiteli z Družební ulice. Večer ho odstavil a ráno jej již nenalezl. Podobně dopadl i bývalý vrcholný představitel bruntálské radnice. Také toho zloději o automobil stejné značky připravili. „Měl jsem v něm i doklady. Nikdy bych nevěřil, že lze tak lehce přijít o vůz,“ stěžoval si majitel. Mizí ale nejen luxusnější vozy, vloni se ztratilo z parkoviště i několik starších vozidel.

Vykradené vozy jsou další samostatnou kapitolou. Z pohledu zlodějů byl plodný zejména letošní únor, kdy vybrali chmatáci obsah hned několika automobilů. „Na parkovišti za hotelem Praha v Krnově ve večerních hodinách 9. února dosud neznámý pachatel rozbil okénko pravých zadních dveří vozidla Mercedes Benz. Přes okno odemkl dveře a vnikl dovnitř,“ popsala vloupání policistka Pavla Tušková. Zde odcizil zadní kožená sedadla, středový panel s elektronickou výbavou čítající DVD, televizor i navigaci, servisní knížku a originální DVD nosiče. Hmotná škoda vyšplhala na sedmdesát tisíc korun.

Do tří automobilů se postupně vloupal 10. února v dopoledních hodinách pachatel na ulici Sokolovské ve SvobodnýmHeřmanicích. „Do octavie a renaultu vnikl po rozbití skleněné výplně dveří a z obou automobilů odcizil autorádio s CD přehrávačem. Následně vnikl ještě do felicie, kde také odcizil autorádio s CD přehrávačem. Svým jednáním způsobil majitelům škodu v celkové výši jedenáct tisíc korun,“ informovala policistka.