„K prvnímu případu došlo v době od 18. října 2007 do 20. ledna 2008 v Ondrášově, kde dosud neznámý pachatel vypáčil dveře chaty a vnikl dovnitř. Zde odcizil různé potraviny (masové konzervy, rýži, cukr) a lampu. Šestasedmdesá­tiletému majiteli způsobil škodu ve výši osmi set korun,“ řekla Pavla Tušková, policejní mluvčí z Bruntálu.

Dlouho se nerekreoval ve své rekreační chalupě v Ondrášově ani další majitel. Naposledy tam byl 30. října a když se do ní letos 20. ledna vrátil, zjistil, že jej vykradli. Někdo mu rozbil okno a vlezl na verandu, kde vyrazil tabuli dřevěných dveří a vzniklým otvorem vnikl dovnitř. V chalupě poté zničil ještě i další dveře. Přestože se mu nic nepodařilo namamonit, naškodil na místě za třináct set korun.

„V zimních měsících obývají lidé rekreační objekty jen velmi zřídka. Toho využívají pachatelé krádeží vloupáním a rádi si vybírají především odlehlé nezabezpečené objekty,“ podotkla Pavla Tušková. Policie podle jejích slov neprovádí pouze represi, ale pomocí preventivních návštěv rekreačních oblastí a rozhovorů s chalupáři předchází možné majetkové kriminalitě.

„Vyzýváme všechny občany a připomínáme jim, že kriminalita není pouze věcí policie, ale všichni majitelé rekreačních objektů by si svůj majetek měli řádně zabezpečit,“ uzavřela mluvčí.

 

Jak zabezpečit rekreační objekt?

- především certifikovaným mechanickým zábranným prostředkem (mříže, uzamykatelné okenice, bezpečnostní zámkový systém)

- věnovat zvýšenou pozornost zejména stavebním otvorům (vstupní dveře, okna, verandy)

- pro vyšší standard ochrany využijte elektronickou ochranu

- cennější věci rozhodně nenechávejte přes zimu v rekreačním objektu

- rekreační objekt nepravidelně navštěvujte i v zimě

- pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí a poznamenejte si výrobní čísla elektronických přístrojů

- při podezření z vykradení zásadně nevstupujte do objektu, neuklízejte po zlodějích a věc oznamte neprodleně policii.

Zdroj: Pavla Tušková, policejní mluvčí z Bruntálu.