„Jednalo se o vyproštění osob při autonehodách, likvidaci obtížného hmyzu, vnikání do uzavřených prostor, úklidy vozovek po autonehodě, živelné pohromy a v neposlední řadě zdolávání požárů, vždy se hasiči snažili pomoci našim spoluobčanů a chránit jejich život, zdraví, zvířata a majetek,“ řekl Jiří Kárník, vedoucí oddělení prevence Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, územního odboru Bruntál.

Někteří nad zveřejněnými čísly jen tak mávnou rukou. Říkají, že právě jim se nic stát nemůže. „Všechno je ale jednou poprvé a potom už je pozdě na slova: co kdyby…, já jsem si to myslel, ale…, proč jsem to neudělal podle pokynu výrobce…, oni v televizi říkali, že…“ upozornil Jiří Kárník.

Dalším alarmujícím číslem za rok 2007 je dvacet usmrcených osob na území kraje při požárech. „Oproti minulým letům počet usmrcených osob při požárech roste. Je nutné si klást otázku, zda-li je možné toto nepříznivé číslo zmařených lidských životů především v domácnostech snížit,“ sdělil Jiří Kárník a dodal: „Poslední vlaštovkou, u které nedošlo ke ztrátě na životě, je nedávný požár bytové jednotky v Rýmařově. Při provozu myčky na nádobí vznikl z důvodu technické závady na tomto elektrickém spotřebiči požár v kuchyni bytové jednotky obytného domu.“

Jelikož uživatelé nebyli doma, bez dozoru fungující spotřebič se vzňal. Domácí ohrozili majetek nejen svůj, ale i sousedů. Ti kvůli kouři museli z domu.

„Pokud jsou domácnosti vybaveny prostředky pro rychlou detekci vznikajícího požáru autonomními hlásiči požárů a pokud ještě navíc mají k dispozici funkční přenosné hasicí přístroje, významně tím omezíme riziko úmrtí či zranění při případném požáru a je mnohem vyšší šance uchránit majetek před zničením,“ dodal Jiří Kárník. V těchto případech varuje před nebezpečím zvučná siréna.