Třicetiletý Vítězslav Škrabal z Krásných Louček se včera ve čtvrtek 10. ledna zpovídal před soudem v Bruntále z trestného činu znásilnění, které měl provést na veřejnosti. Obětí byla jeho čtyřicetiletá expřítelkyně, jež byla silně opilá. Jednání dvojice bylo nejprve kvalifikováno jako výtržnictví, protože k aktu došlo na veřejnosti před diskotékou v Linhartovech. Čtyřicetiletá žena byla v inkriminovaných chvílích silně opilá a na nic si nevzpomíná. Obžalovaný Škrabal u jednoho z líčení taktéž vypověděl, že byl silně opilý a na nic si nepamatuje.

Nová zjištění

Všechny výpovědi v průběhu líčení nasvědčovaly tomu, že obžalovaný, který byl do včerejška v podmínce za pohlavní zneužívání nezletilé dívky, ženu skutečně znásilnil. Některé ze svědeckých výpovědí však daly případu zcela nový směr.

„Byl jsem u poškozené doma i s obžalovaným, protože se kamarádím se syny poškozené. S kluky jsme se dívali na DVD, bavili se a popíjeli jsme. Poté jsem sešel dolů do kuchyně, kde byl obžalovaný s poškozenou. Měli trochu vypito, líbali se a hladili. Nevím, jak to mám popsat, ale bylo to oboustranné. Poté jsme odjeli všichni na diskotéku,“ řekl svědek.

I tato výpověď byla pro soudní senát rozhodující. Státní zástupkyně však požadovala na základě jiných svědeckých vypovědí a indícií pro Škrabala přísný trest.

„Vyslechli jsme zde více než deset svědků a všichni se shodovali na tom, že poškozená byla při pohlavním styku aktivní minimálně. Většina z nich si troufla říci, že ležela jako prkno, což dokládají i fotografie pořízené z jejich mobilů. Zákon nevykládá znásilnění pouze jako čin, při němž se oběť aktivně brání. Ale také za znásilnění považuje čin, při němž je využito omámenosti či bezbrannosti oběti. Poškozená i obžalovaný se shodli na tom, že když vypila více alkoholu tak usínala. Dle mého názoru poškozená sexuální styk nechtěla, protože kdyby o něj měla zájem, tak by neodjížděla na diskotéku a zůstala by s expřítelem doma. Vzhledem k předchozímu trestu obžalovaného, který byl udělen za pohlavní zneužívání nezletilé, jsem pro přísný trest. Navrhuji mu udělit nepodmíněný trest odnětí svobody ve výši pěti let ve věznici s ostrahou,“ pronesla Kateřina Krčová, státní zástupkyně.

Poslední šance

Senát však přihlédl při svém rozhodování k výpovědi znalců a některých svědků.

„Senát se rozhodl překvalifikovat trestný čin znásilnění na trestný čin výtržnictví. O tom, že došlo k pohlavnímu styku na veřejnosti, není pochyb. O tom, zda byl čin chtěnný či nechtěnný, se může pouze spekulovat, protože ani jeden z aktérů si na nic nepamatuje. Nebylo prokázáno, že by obžalovaný využil bezbrannosti poškozené, když vzhledem k výpovědi znalců není vyloučeno, že mohla projevit svoji vůli na venek, ať už fyzicky, anebo slovně. Dle znalců si žena z činu neponese do dalšího života trvalé následky. Senát se proto naposledy rozhodl zvolit alternativní formu trestu, a to ve výši čtyři sta hodin veřejně prospěšných prací pro pana Škrabala. Toto je pro něj poslední šance,“ uvedl k výroku senátu Lumír Čablík, předseda senátu.

Obžalovaný si stejně jako státní zástupkyně ponechal lhůtu na odvolání.