VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělec čelí obvinění, že nedal vlastní podnikání do konkurzu

BRUNTÁL - Sedmačtyřicetiletý Alois B. ze Sedmi Dvorů je soukromým zemědělcem, kterého státní zástupkyně viní, že nepodal návrh na prohlášení konkurzu přesto, že měl mnoho věřitelů a splatných závazků.

20.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: VLP

Ty podle ní převyšovaly jeho majetek. Situace ve společnosti s ručením omezeným i v jeho soukromém podnikání se zhoršovala a narůstala do astronomických rozměrů. Ke konci roku 2003 jeho pasiva přesahovaly dva miliony, ke konci roku 2004 čtyři a půl milionu korun. Alois začal soukromě hospodařit jako zemědělec v roce 1990. O dva roky později zahájil provoz jatek. „O dva roky později došlo k privatizaci státních statků. Zprivatizoval jsem dvě farmy za třicet milionů. Převzal jsem i závazky bývalých státních statků. Při privatizaci slíbil ministr zemědělství, že budou závazky přes konsolidační banku minimálně na dvacetileté splátky. Nebyl tomu důvod nevěřit a provést,“ vypověděl soudu Alois.

Situace se ale oproti slibu státních úředníků změnila. Banka nepřipustila, aby závazky mohl splácet. Požadovala, aby podepsal úvěrovou smlouvu se splatností do dvou let, a to včetně úroků i dalších nákladů. To bylo pro podnikatele zcela nepřijatelné a nereálné. „Nebyl bych to schopen z podnikání platit. Proto jsem smlouvu odmítnul podepsat. Prodali mé dluhy zahraniční firmě, která okamžitě závazky začala vymáhat,“ vzpomínal Alois. Kolem roku 1999 rozdělil Alois firmu na jatka jako podnik a na svou soukromou samovýrobu. „Do finančních problémů jsem se dostal díky tomu, že zahraniční firma začala závazky po privatizaci okamžitě vymáhat, udělali jsme tam dohody o splácení. Pokud by ta dohoda proběhla v pořádku, byl bych schopen to uhradit, došlo ale k potížím s placením první splátky,“ řekl Alois.

Tím se staly splatnými veškeré dluhy. Došlo na exekuci. „K problémům došlo i z toho důvodu, že se vyskytla nemoc šílených krav a tím nám začaly vznikat větší náklady na porážku zvířat, jako placená veterinární prohlídka, očkování proti BSE a za odvoz odpadu. Byly to hrozivé položky,“ pokračoval Alois. Nebyly peníze na zajištění běžného provozu. Veterináři žádali peníze povinně ihned na ruku. „Nikdy bych neuvažoval o tom, že bych mohl činnost firem ukončit, vždy jsem hledal nějaké možnosti, jak to řešit, provozovat a vést dál,“ prohlásil Alois, který obětoval své práci veškerý čas. Na začátku roku 2004 jatka musel přesto zavřít. „Co se týče fyzické osoby, nebyla situace vůbec tak kritická, jako je uvedeno v obžalobě,“ přemýšlel Alois, který obhospodařuje dva tisíce hektarů půdy, z toho osm set vlastních. Jen hovězího dobytka má na osm set kusů. O převýšení dluhů nad majetkem podle svých slov konkrétně nic nevěděl. Účetnictví a daňovým přiznáním nerozumí.

Ztráty rok od roku vzrůstaly, propad se snažil Alois dohnat, dluhy se mu podařilo nakonec snížit. Přesto mu zbývá doplatit například asi pět set tisíc finančnímu úřadu, stejně tak na sociálním zabezpečení a tři až čtyři sta tisíc zdravotní pojišťovně. „Z konkurzu by věřitelé nedostali vůbec nic, jsou to kolegové zemědělci a z morálních důvodů jsem nemohl říct: já to dávám do konkurzu. Považuji závazky společnosti za své vlastní. Udělal jsem to proto, abych všechny věřitele uspokojil, předpokládám, že do konce roku všechny závazky společnosti uhradím,“ slíbil Alois. Bohužel znalkyně, která zpracovávala posudek na společnost v inkriminovaných letech neměla k dispozici všechny materiály týkající se účetnictví. Proto její posudek vyzněl na prázdno. Bude vypracován nový, tentokrát již se všemi dostupnými materiály a s kvalitnějším závěrem. „Že by doklady byly přehledné a úplné, konstatovat nemohu. Účetnictví bylo sestaveno špatně. Osoba, která jej vedla, neměla odpovídající znalosti,“ usoudila z posudku znalkyně. Podle právního zástupce Aloise je vše ale jinak: „Že neměla znalkyně k dispozici všechny potřebné doklady, to je problém policie a ne náš. Úplný a přesný znalecký posudek si je vyžaduje. Znalkyně neví, kolik závazků je splatných a tvrdí, že je firma předlužena,“ opáčil rozhořčeně.

Kvůli absenci pravdivého posudku, popisujícího reálně celou situaci ve firmě soudkyně odložila příští jednání na neurčito.

20.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Management Ředitel 25 000 Kč

Řídící pracovníci servisních služeb a reklamací Vedoucí servisních služeb. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Staroměstská 3, Autorizovaný servis ŠKODA hledá vedoucího servisních služeb., Požadujeme:, - SŠ vzdělání automobilního směru, řidičský průkaz skupiny B, - zkušenosti a praxi v autoopravárenství (min 1 rok na vedoucí pozici) , - znalost práce s PC, - aktivní pracovní nasazení, odolnost vůči stresu, - velmi dobré technické, organizační a komunikační schopnosti, - spolehlivost, odpovědnost, iniciativa , - morální a trestní bezúhonnost, , Žádost s životopisem zašlete na e-mail: rymarov@autocolordesign.cz, vybraní uchazeči budou pozváni k osobnímu pohovoru., , Z : 2.8.2018. Pracoviště: Auto color design s. r. o. - pracoviště bruntál, Staroměstská, č.p. 1892, 792 01 Bruntál 1. Informace: Marie Komůrková, .

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 19 000 Kč

Odborní administrativní pracovníci a asistenti Asistentka ředitele. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Co bude Vaší náplní práce?, , " Příprava podkladů, formálních dokumentů pro nadřízeného zaměstnance., " Tvorba reportů, statistik, prezentací., " Příprava podkladů pro jednání a porady, zpracování zápisů z nich., " Zajišťování občerstvení., " Péče o návštěvy., " Komunikace s obchodními partnery., " Vyřizování obchodní korespondence., " Obsluha datových schránek., " Zajišťování ověření písemností u orgánů státní správy. , " Správa došlé a odchozí pošty, včetně elektronické. , " Zajišťování kancelářských potřeb., " Vykonávání dílčích administrativních prací, obsluha kancelářské techniky (scanner, kopírka)., " Archivace dokumentů., " Příprava podkladu k vyhodnocení škodním, pojistným, reklamačním událostem + evidence, " Krátkodobá zastupitelnost za Personalistku, " Evidování korespondence, smluv a dalších dokumentů, , Co od Vás očekáváme?, , " SŠ vzdělání, " Řidičský průkaz sk. B, " Znalost anglického jazyka výhodou, " Práce s PC na výborné úrovni, " Praxe na obdobné pozici výhodou, " Vysokou míru samostatnosti a spolehlivosti, " Umění řešit problémy, plánovat a organizovat činnosti, " Flexibilitu, proaktivní přístup, odolnost vůči stresu, " Schopnost spolupráce, výborné komunikační dovednosti, " Příjemné vystupování, , Co Vám za to nabízíme?, " Platové podmínky od 19.000,- Kč, Na co se můžete těšit?, , o Zázemí stabilní, úspěšné a stále se rozvíjející společnosti , o Přátelské pracovní prostředí , o Možnost seberealizace a uplatnění svých zkušeností a znalostí , o Příležitost k profesnímu růstu a osobnímu rozvoji , o Notebook, mobilní telefon , o Stravenky, odměny, další benefity, , Místo pracoviště: Krnov, , Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek, doba určitá 1 rok, poté doba neurčitá, , V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s fotografií na e-mail personalni@znackymorava.cz, , Z : 24.7.2018 A : 14.8.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Zuzana Hoferková, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Dělnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zahradní 46, DĚLNICE DISPLAY/OPTIC, , , Vybraný kandidát bude zodpovídat za:, " obsluha strojů a zařízení pro kompletaci fotooptických lamp, " základní výrobní evidenci, " základní kontrolu kvality fotooptických lamp, , , Po kandidátech požadujeme:, " dobrý zdravotní stav a dobrý zrak, možnost práce ve směnném provozu, " výhodou je praxe ve výrobě náročné na jemnou motoriku, " pečlivost, spolehlivost, samostatnost a pozitivní přístup k práci, , Nástup možný ihned, Pracovní smlouva na dobu určitou 6 měsíců s možným prodloužením, Třísměnný provoz (týden ranní, týden odpolední, týden odpolední), , Zázemí nadnárodní společnosti, 25 dnů dovolené, závodní stravování, zajímavé finanční ohodnocení a široká paleta zaměstnaneckých výhod a benefitů., Hlásit se na e - mail : t.frantis@osram.com nebo na tel. č. 554 793 447, Z : 3.8.2018. Pracoviště: Osram česká republika s.r.o., Zahradní, č.p. 1442, 792 01 Bruntál 1. Informace: Tomáš Františ, +420 554 793 447.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 25 000 Kč

Ostatní stavební technici Technická příprava výroby. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Co bude Vaší náplní práce?, , " Odpovědnost za plnění plánů ve svěřeném úseku, " Úzká spolupráce s jednotlivými úseky společnosti, " Odpovědnost za efektivní využívání zdrojů a dodržování technologických postupů, " Příprava zakázek, jejich rozbor a kompletace pro realizaci, " Komunikace se stavbou, operativní řešení potřeb stavby , " Příprava podkladů pro nákup materiálu, , Co od Vás očekáváme?, , " SŠ/VŠ vzdělání technického směru, " prokazatelnou praxi na obdobné pozici, " znalost práce na PC (MS Office, výhodou znalost programu Helios), " schopnost pracovat samostatně i v týmu, " aktivní a maximálně zodpovědný přístup k práci , " vyjednávací schopnosti, komunikativnost, výborné organizační schopnosti, samostatnost, spolehlivost, průbojnost, " flexibilitu a odolnost vůči stresu, " řidičský průkaz sk. B, , Co Vám za to nabízíme?, , " Platové podmínky od 23.000,- Kč, , Na co se můžete těšit, , " Zázemí stabilní, úspěšné a stále se rozvíjející společnosti, " Přátelské pracovní prostředí, " Možnost seberealizace a uplatnění svých zkušeností a znalostí, " Příležitost k profesnímu růstu a osobnímu rozvoji, " Služební auto, " Mobilní telefon, " Notebook, " Stravenky, odměny a další benefity, , Místo pracoviště: Krnov, , Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek, doba určitá rok, poté doba neurčitá, , V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s fotografií na e-mail personalni@znackymorava.cz, , Stravenky, odměny, další benefity, Z : 20.6.2018 A : 14.8.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Zuzana Hoferková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení kosterního modelu mamuta srstnatého v Zoologické zahradě Ostrava 15. srpna 2018.
6

Ostravská zoo odhalila model mamutí kostry

Vychutnej si léto s Deníkem 2018
14

Vychutnejte si léto s Deníkem. Hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Třináctiletý puberťák boural auto, vykradl školu i obchod

Rýmařovští policisté jsou na ledasco zvyklí, ale aby měl nezletilý chlapec na svědomí ukradené a nabourané auto i sérii vloupaček, to už je silná káva.

Opilý sedmdesátník jezdil na kole a napadal příbuzné

Policejní hlídka z Obvodního oddělení v Městě Albrechticích byla v sobotu 11. srpna kolem poledne požádána o zákrok proti sedmdesátiletému muži, který se choval agresivně vůči svým příbuzným. Albrechtičtí policisté ihned vyrazili k domu, kde mělo dojít k ohlášenému přestupku proti občanskému soužití.

Policisté provedli dopravně bezpečnostní akci

Moravskoslezsko Na sklonku minulého týdne proběhla na území Moravskoslezského kraje dopravně bezpečnostní akce.

V kraji se registruje více mužů než žen

Homosexuální páry mohou v České republice legálně stvrzovat svůj svazek od července 2006. V Moravskoslezském kraji této možnosti až do konce června letošního roku využilo 246 párů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT