Podle obžaloby se měli dopustit trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele. Případ se udál vloni v pátek 12. května. Policisté tehdy podle své výpovědi jeli krátce po desáté hodině večer zkontrolovat probíhající sraz motorkářů. Při návratu míjeli muže, kterým jim vulgárně nadával. Požádali jej proto o prokázání totožnosti. To poškozený odmítl a odmítl také říci své jméno, nasednout do auta a jet s policisty na policejní stanici ve Vrbně.

Poté ho oba muži zákona za použití síly a povolených hmatů a chvatů naložili břichem dolů na zadní sedadlo. „Neměl jsem doklady a do auta jsme odmítl nastoupit. V tom mne jeden uhodil tonfou do obličeje, hodili mě do auta a zavezli na stanici,“ řekl v přípravném řízení poškozený Jiří D. V autě si policisté všimli, že Jiří D. krvácí z malé ranky na levém obočí. Na policejní služebně pak měl utrpět další zranění, kdy do něj Jan Pattrman údajně strčil tak prudce, až upadl přes židli a zlomil si při tom levý malíček.

Soudní znalec ale při dnešním jednání tvrzení poškozeného zpochybnil. „Nic nenasvědčuje, že byl poškozený udeřen. Utrpěná zranění také zcela neodpovídají pádu ze židle. Nemohu to zcela vyloučit, ale je to velmi nepravděpodobné,“ řekl lékař. Poškozený Jiří D. navíc působí jako nepříliš důvěryhodná osoba. V době události byl opilý, v dnes skončeném řízení vypovídal celkem čtyřikrát a pokaždé se jeho výpovědi od sebe lišily. Soudkyně tedy nevyslyšela slova státního zástupce, který pro obžalované požadoval podmíněný trest a oba obžalované uznala za nevinné.

„Věřil jsem, že to tak dopadne a jsem pochopitelně rád. Od policie jsem odešel sám, ale teď uvažuji o tom, že se vrátím,“ řekl po přelíčení bývalý policista Jan Patterman. „Pokud by vedení policie postupovalo v souladu se zákonem, tak bychom tady nebyli. Víc se k tomu nebudu vyjadřovat,“ dodala jeho obhájkyně Miroslava Hustáková.