Bylo po půlnoci a Tomáš se vydal v třítunovém vozidle Mercedes Benz Vito pro své kolegy z práce. Jel do Krnova a Zátoru. Poté se vrátil, naložil dalších pět mužů v Bruntále a společně vyrazili za prací do Plzně a Prahy. Kolem 1.40 hodin sněžilo, silnici pokryl sníh a led. Daleko za Bruntál osádka vozidla nedojela. Za přejezdem u Valšova dostal Tomáš smyk a ten již nevyrovnal. Následná nehoda stála život šestatřicetiletého Petra T., otce dvou dětí.

Šofér si myslí, že za vše může zima

„Příčinou byl podle mého stav vozovky. Mokrý sníh a to namrzlý. Zatáčku jsem přejel ještě rovně, potom to začalo ujíždět, snažil jsem se to vyrovnat. Jel jsem asi padesát,“ vypověděl ve čtvrtek Tomáš. Jeho vyjádření ale nekoresponduje s vyjádřeními jeho spolucestovatelů. Těm se zážitky promítají jinak. „Přes přejezd se jezdí třicet. Jeli jsme rychleji. Nejspíšemu to ujelo na těch kolejích, já nevím. Už v pátek byly problémy. Říkal jsem Tomášovi, že si má uvědomit, že veze lidi. Vadila mi rychlost a předjíždění, vlastně riskantní jízda,“ řekl svědek Jan H. ze Zátoru.

Také další členové posádky se nedomnívají, že by jel obviněný zrovna podle předpisů. „Spal jsem. Probudil mě až zesnulý Petr. Zařval: Co děláš?! Tak jsem se podíval, Tomáš dostal smyk. Čtyřikrát se vytočil a pak jsme to šupli do té příkopy a na ten sloup,“ vzpomínal spolujezdec Roman Č. Podobně svědčil i Lubomír V.: „Obžalovaný jel rychle. Když přišel smyk, stočil jsem se do klubíčka. Věděl jsem, že je to špatný. Snažil se to vyrovnávat, ale nestíhal to.“ Značně dolámaný a s vážnými zraněními vyváznul z kolize Josef K. Měl zlomené obratle.

„Jsem dnes v plném invalidním důchodu. Moje žena už při odjezdu říkala, ježišmaria, jeďte opatrně. Bylo špatné počasí,“ řekl Josef. I on potvrdil, že Tomáš příliš spěchal, přestože na silnici řádila zima a mráz.

Svědci tvrdí, že porušil předpisy

„Do padesáti kilometrů přes přejezd nejel rozhodně,“ potvrdil svědek Luděk Z. V příkopu tehdy zaměstnanci bruntálské firmy narazili do dopravní značky a sloupu elektrického vedení. Otázkou míry zavinění tragédie se bude soud zabývat ještě příště. Přijít mají znalci, kteří se vyjádří k rychlosti automobilu. Obviněný se přiklání k verzi, že ve vozidle nefungoval tachometr. Jenže ani to by jej neomlouvalo.

„Je mi z toho blbě. Lituji manželku toho, co jsem mu ublížil. Budeme s tím muset žít dál, no, bohužel. Člověk si na to vzpomene každý den,“ dodal rezignovaně obžalovaný šofér.