Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skoupil domy ve Václavově a těšil se, jak do hola oškube nájemníky

VÁCLAVOV, BRUNTÁL - Až k soudu se dostaly k vyřešení nedobré vztahy nového vlastníka nemovitostí s uživateli bytů. Jednašedesátiletý František Š. ze Svitav je obviněn z neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru. Tak zní vznesená žaloba.

7.6.2007
SDÍLEJ:

Nájemníci se postavili proti majiteli domu.Foto: DENÍK/Karel Janeček

Pokud jej Okresní soud v Bruntále uzná vinným, hrozí majiteli realit až odnětí svobody na dobu dvou let či peněžitý trest. Zvěrolékař František je velkým vlastníkem staveb i pozemků v celé republice. Během úterního hlavního líčení se choval neurvale, snažil se překřikovat soudkyni i státní zástupkyni.

Trestného jednání se měl dopouštět v době od dubna 2005 a dopouští se do teď, kdy se stal majitelem majetku z vlastnictví Pozemkového fondu ČR ve Václavově. Od té chvíle začalo obyvatelům čtyřiadvaceti bytů peklo na zemi. Těm sdělil, že jim nebude zajišťovat žádné služby. Podle žalobce vypověděl smlouvy s obcí, nezajistil základní dodávku energií, zamknutou nechal kotelnu. Zavolal na vodárnu, že si do domů nepřeje dodávky vody, vypověděl i smlouvu s technickými službami. To přesto, že na něj přešla veškerá práva a povinnosti. „Už chci hlavně klid,“ vyjádřila se svědkyně Eva S.

Obžalovaný tvrdil, že obžalobě nerozumí. „Jak jsem mohl někomu způsobit škodu? Jak mohl někdo rozhodnout o předběžné otázce, že se jedná o platné nájemní smlouvy? Nejedná, platnými nejsou,“ zpochybnil žalobu František. Jeho počínání se pramálo líbí starostce obce Václavov: „Mnozí se již odstěhovali, jiní platí vysoké nájmy, všichni jsou na hranici bídy,“ řekla Deníku starostka Jarmila Pavlíková. Její pomoc si obyvatelé domů pochvalují. „Nebýt starostky, nemáme vodu ani teplo. Musíme jí poděkovat. Umožnila spojení přes obecní panelák. Majiteli platíme nájem, obci služby,“ sdělila padesátiletá Eva Stýskalová, jedna ze dvou původních rodin, které zůstaly v domě. František dal výpověď i Zdeňce M., která se z bytu odstěhovala v roce 1980. Navíc jim dochází do domu i v pozdních nočních hodinách a obtěžuje je zvoněním, které budí děti. Kvůli němu se osazenstvo paneláku často mění, mnozí se ani nepřihlašují na úřadě k trvalému pobytu. „Ještě štěstí, že už jsem odtamtud pryč,“ oddechla si Jana P.

František si dává po Bruntále inzeráty, že pronajímá byty ve Václavově. Varováním je však čtyřtisícový nájem, oproti tomu původnímu, třinácti stokorunovému od fondu. Mnozí raději platí hypotéky jinde. Přestože žádné nové smlouvy s novým vlastníkem nepodepsali a tím pádem jsou platné ty původní s fondem. Proto někteří platili původní částku nájmu, ti noví již čtyři tisíce korun. Za to je ale František později zažaloval a označil je za dlužníky. „Tvrdím, že se nejedná o byty. Stavby nebyly řádně zkolaudovány, tudíž tam není žádný byt,“ domníval se František.

Od září 2006 v domě už nebydlí Miroslav D., který jej obýval od roku 1998: „Škoda mi vznikla na tom, že se s vámi tahám po soudech. Už mě to nebaví, já po vás peníze nechci, to chcete akorát vy,“ vypověděl směrem k Františkovi. „Odstěhoval jsem se a vy jste ještě půl roku chtěl platit nějaký nájem,“ adresoval majiteli slova další bývalý nájemník Jaroslav K. „Odešla jsem letos v březnu, neměla jsem prodlouženou smlouvu. Dříve jsem měla od fondu na dobu neurčitou. S novým vlastníkem už je na tři měsíce,“ smutně dodala Irena L., která skončila v azylovém domě.

7.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Počítačový kurz pro seniory

Ondřej Štveráček Quartet a  Ryan Carniaux

Hudební lahůdka ve Společenském domě

Jazzový klub se vrací pod střechu

Po letní sezoně venkovních festivalů a koncertů se rýmařovský jazzclub opět vrací na pódium Střediska volného času Rýmařov.

Koncert komorního dua

Koncert komorního dua Vientomarero flétnistky Michaely a kytaristy Jiřího Mecových budou moci diváci vidět ve čtvrtek 19. října v sále Základní umělecké školy Bruntál.

Krnov bojoval, ale na body nedosáhl

Zklamaný z výsledku byl po utkání v Bohumíně trenér krnovských hokejistů Jaroslav Plánovský. Hosté nehráli špatně, jenomže zahazovali šance, takový Tomáš Polok zahodil čtyři tutovky.

Horní Benešov se z Frýdku vrátil s prázdnou

Krajská hokejová liga ve středu pokračovala dalším kolem, v jehož rámci do moderní frýdecko-místecké haly Polárka zavítal tým Horního Benešova. Hostům se ale příliš nedařilo a z Frýdku si odvezli prohru v poměru 0:7.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení