Krajský soud v Ostravě se v polovině loňského roku usnesl, že by Domašov měl částku zaplatit, obec se však proti verdiktu odvolala. Vrchní soud o odvolání rozhodne 22. května.

Domašov, který letos hospodaří s rozpočtem asi pět milionů korun, se v odvolání domáhá zrušení rozsudku krajského soudu. Namítá, že bývalé obecní zastupitelstvo v roce 1996 neschválilo ručení za směnku společnosti Salicia v souladu se zákonem. "Zastupitelstvo nebylo řádně svolané. Lidé o zasedání nebyli informováni, a nemohli se ho tudíž zúčastnit," uvedla právní zástupkyně Domašova Jana Hamplová.

Žalobce, kterým je majitel směnky společnost Casco Invest, však tvrdí opak. Názor opírá zejména o výpověď tehdejšího domašovského starosty Petra Malíka a bývalé zaměstnankyně obecního úřadu Renaty Pavlisové. Oba dnes u vrchního soudu řekli, že pozvánka na zastupitelstvo byla vždy na úřadě vyvěšená.

Někteří bývalí zastupitelé, kteří dnes u soudu vypovídali, však uvedli, že radnice o konání zastupitelstva obyvatele obce neinformovala. "S lidmi jsem se o práci zastupitelů nebavil. Starosta Malík mi řekl, že naše zasedání jsou neveřejná," řekl tehdejší obecní zastupitel Zdeněk Černý.

Obec se v polovině 90. let zaručila také za třímilionový úvěr dnes již zkrachovalé stáčírny firmy Salicia. V tomto případě již soud pravomocně rozhodl, že Domašov musí zaplatit dlužnou částku, která se s úroky vyšplhala zhruba na osm milionů korun.