Vedoucí Obvodního oddělení PČR Krnov Vladimír Špiláček musel čelit kritice na adresu policistů, kteří měli službu při silvestrovských oslavách 2006-2007. Podle svědectví několika zastupitelů se krnovské náměstí po půlnoci změnilo v nebezpečnou zónu, kde létaly vzduchem lahve a nebyla tu nouze ani o výtržnictví a potyčky opilců. Přestože zde bylo přítomno několik uiniformovaných policistů, nijak se nepokusili chaos zvládnout a jen pasivně přihlíželi.

„Na činnost policistů na krnovském náměstí během silvestrovských oslav přišlo více podnětů, takže jsme to projednávali. Vyšetřování potvrdilo, že republikoví policisté sice stáli na náměstí, ale proti narušitelům pořádku tam zakračovali jen městští strážníci. Musím se za omluvit za policisty, kteří se chovali takto pasivně. Příště se to už opakovat nebude,“ přiznal chybu svých podřízených Vladimír Špiláček. Mnozí zastupitelé měli pro pasivní policisty pochopení. „Chápu policisty v tom, že v tu chvíli byli na náměstí pouze čtyři, a proti nim stálo několik desítek až stovek dost podnapilých lidí. Každý z nás by na jejich místě určitě také měl strach zasáhnout, kdyby viděl ten dav. Na druhou stranu si přece policista musí umět poradit i v takových případech a například sehnat posily nebo mít nějaký scénář pro krizové situace,“ komentoval postup policistů Drahomír Malovaný.

Povětrnostní situace byla příznivá pro bujaré oslavy a podobné akce pod širým nebem, takže lidé přišli na náměstí nečekané množství. „Ani taková situace policistu nemůže zbavit jeho povinnosti zakročit. Pokud na to nestačí vlastními silami, mohou si pozvat posily, ale hlavně musí nějak jednat a nesmí zůstat nečinně stát. Bohužel, stalo se. Už jsem špatný postup policistů vyřešil,“ dodal Špiláček.

Bývalý starosta Josef Hercig připomenul, že ukončení roku je potřeba posuzovat jako mimořádnou událost. „Někteří jsou doma, jiní jdou na mši nebo do přírody, a jiní si už zvykli chodit na společné oslavy na náměstí. Bývalo zde většinou slušné prostředí, takže na náměstí běžně chodili rodiče s dětmi a spořádaní občané. Bohužel v posledních dvou letech jsou tam stále dominantnější výtržníci a opilci. Těch slušných na náměstí začíná ubývat, protože mají strach, aby jim tam někdo neublížil. Možná by bylo dobře posílit hlídky, aby lidé cítili blízkost někoho, kdo je ochrání, kdo bude v případě potřeby po ruce a kdo zajistí pořádek. Lidé by si tu silvestrovskou půlnoc užili v jiné náladě, než když je to mají spojené se strachem,“ dodal Hercig.