„Sice prověřujeme některé informace, avšak pachatele se zatím dopadnout nepodařilo. Přivítáme jakékoliv svědectví na policejní lince 158, svědci mohou volat také přímo na rýmařovskou služebnu na číslo 554 211 333,“ řekla Deníku mluvčí bruntálských policistů Lucie Zgarbová.

Ornát uzmul lapka z oddělení textilu muzea. „Ornát (kasule) pochází patrně z 80. let 19. století. Je barokního typu a je vpředu po obou stranách vykrojený (vzadu nikoli), z hladkého lesklého hedvábí karmínové (světleji červenofialové či fialově červené) barvy, je podšitý nejspíše žlutou hedvábnou podšívkou. Vně je lemován žlutou hedvábnou portou s tmavším vzorem,“ uvedl odborný pracovník muzea Jiří Karel.

Ornát je z obou stran ručně zdoben vyšívaným ornamentem za použití zlatých (listové motivy) a stříbrných nití (stříbrné kvítky lemované zlatou nití s náznakem černání). „Zadní pás je v horní části zdoben jemným zlatým věncem s písmeny IHS (Iesus hominum salvátor). Ve spodní části ornamentálního pásu je alianční znak manželů Stadionových – Eduarda Filipa, hraběte Stadiona, z pohledu diváka vlevo,“ uvedl Jiří Karel. Napravo má cennost velký znak princezny Ludviky Lobkowiczové.

„Jedná se o jedinečný kus, který do muzea zapůjčila římskokatolická farnost,“ shrnula mluvčí Zgarbová a dodala: „Pokud se týče historických předmětů, zaznamenali jsme na Bruntálsku v minulosti spíše jejich krádeže v soukromých chatách. Šlo například o zbraně, žehličky, moždíře a obrazy. Pokud jde o veřejné sbírky, šetřili jsme v minulosti pouze krádež historických předmětů na zámku v Bruntále. Jedná se o výjimečné krádeže.“ V roce 2001 rovněž policisté šetřili případ zmizení gotického zvonu a mobiliáře z dětřichovického kostela. Za původce více než třímilionové škody označil soud v kostele sloužícího faráře spolu s obchodníkem se starožitnostmi z Bruntálu.