Chirurg Vladimír R. (52), instrumentářka Markéta S. (22) a obíhající sestra Lenka K. (32) byli před několika měsíci obžalováni pro trestný čin ublížení na zdraví, protože v těle paní Jiřiny při operaci žlučníku ponechali bavlněnou látku o velikosti 45 x 45 centimetrů. Ani několik soudních líčení a výslechy desítek svědků, včetně primářů krnovské nemocnice a jejího bývalého i současného vedení, nepřinesly stoprocentní důkaz, kdo z obžalovaných situaci zavinil. Výpovědi i názory se značně lišily. Někteří ze svědků dávali vinnu lékaři, který operaci prováděl, jiní označovali za viníka instrumentářku.

Ta byla nezkušená a měla na ni dohlížet obíhající, atestovaná sestra. Samosoudce před vyslovením verdiktu musel zvážit, zda z úst lékaře zazněla věta: „Spočítejte roušky“. Zvláštní je, že v záznamu o průběhu operace chybí razítko s nápisem „počet roušek a nástrojů souhlasí“, což je povinnost sester. Ukázalo se, že podobné formality chyběly i v mnoha dalších záznamech o operacích. Otázek bylo mnoho a snažili se je zodpovědět i přední soudní znalci, mezi nimiž byl například profesor Vladimír Král, přednosta I. chirurgické kliniky Olomouc.

Ten se vyjádřil k jednotlivým verzím a míře možného pochybení ze strany lékaře i zdravotních sester. Vladimír Král poukázal i na to, že lékaři na chirurgickém oddělení SZZ Krnov mohli na zapomenutou roušku přijít dříve a ne až téměř po měsíci, kdy musela pacientka denně chodit do nemocnice na převazy s hnisavou ránou. Tak by došlo k výraznému zkrácení doby léčení. Samosoudce musel vzít v potaz fakt, že ke skutku opomenutí roušky skutečně došlo. Státní zástupkyně po vyslechnutí všech svědků a přečtení všech listinných důkazů požadovala přísné tresty. Lékař, který byl již za obdobný nedbalostní čin, při němž přišla nejen jeho chybou o život pacientka, podmínečně odsouzen, měl být podle názoru státní zástupkyně odsouzen nepodmíněně k patnácti měsícům a měl dostat také zákaz činnosti na pět let. Obžalovaným zdravotním sestrám navrhla několikaměsíční podmínečný trest odnětí svobody.

V závěrečných řečech chtěli advokáti obžalovaných, aby došlo ke zproštění viny. Poslední slova řekli také před rozsudkem obžalovaní. Zdrcený lékař poukázal na svých šestadvacet let praxe a nedávný případ. „Je to asi týden, co jsem operoval dítě s prasklou slezinou. Kritická operace při níž šlo o život se nám zdárně povedla. Před šitím jsem řekl povel spočítejte roušky a instrumentářka zjistila, že jedna chybí. Samozřejmě jsem ji našel. Chirurgie je kolektivní práce a není třeba vždy trestat lékaře,“ sdělil chirurg.

Samosoudce obžalovanému chirurgovi udělil peněžitý trest ve výši padesát tisíc korun a zákaz činnosti na tři léta v oboru chirurgie. Obíhající sestra dostala čtyřměsíční žalář s desetiměsíčním podmínečným odkladem. U instrumentářky bylo několik polehčujících okolností a proto soudce její stíhání podmínečně pozastavil. „Případ byl opravdu velmi náročný. Rozhodl jsem se zvolit mírné, výchovné tresty, protože v žádném případě nešlo o úmyslné jednání, nýbrž o nedbalost,“ řekl Lumír Čablík, samosoudce. Státní zástupkyně, lékař i obíhající sestra si ponechali osmidenní lhůtu k případnému odvolání. S verdiktem souhlasí instrumentářka.