„Zdá se vám počet 24 událostí na 1000 obyvatel, u nichž zasahovali hasiči, vysoký? A nebo mávnete rukou nad tímto číslem a řekneme si v duchu, nás se to netýká? Já jsem ještě nikdy v životě nepotřeboval volat tísňovou linku, a nežádal pomoc. Všechno je jednou poprvé a potom už je pozdě na slova „co kdyby…“, „ já jsem si to myslel, ale…“, „ proč jsem to neudělal podle pokynu výrobce..“, „oni v televizi říkali, že…“ řekl Deníku Jiří Kárník, vedoucí oddělení prevence Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, územního odboru Bruntál.
Vloni v rámci kraje při požárech zemřelo dvacet osob. Snížit stále se zvyšující počet zraněných a usmrcených při požárech je cílem hasičů.
Jeden z případů se odehrál nedávno v Rýmařově. V jednom z bytů tam shořela kvůli technické závadě myčka. Kuchyň začala okamžitě hořet. „Protože uživatelé bytu nebyli v době vzniku požáru doma a nechali bez dozoru zapnutý spotřebič, nezpůsobili škodu jen na svém majetku, ale ohrozili tím i své sousedy, kteří se z důvodu zakouření společných prostor chodby bytového domu samovolně evakuovali před příjezdem hasičů na volné prostranství před dům,“ popsal událost Jiří Kárník.
Nechat zapnutou techniku bez dozoru je jasným hazardem. „Setkáváme se dnes a denně s případy ponechání potravin při jejich úpravě na sporáku bez dozoru. Také to vždy nekončí jen vykopnutím dveří, šťastným probuzením majitele ze spánku a uhašením lokálního požáru,“ upozornil Jiří Kárník. Stačí jen málo a takový případ skončí třeba i úmrtím. Je tedy nutné se případným nebezpečným situacím vyhnout.
„Pokud jsou domácnosti vybaveny prostředky pro rychlou detekci vznikajícího požáru autonomními hlásiči požárů a pokud ještě navíc mají k dispozici funkční přenosné hasicí přístroje, významně tím omezíme riziko úmrtí či zranění při případném požáru a je mnohem vyšší šance uchránit majetek před zničením,“ konstatoval Jiří Kárník. Obyvatele bytu i sousedy varuje včas akustický signál, který se při požáru automaticky zapne.